Ներդրումային ծառայություններ
"ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ն հաճախորդներին մատուցում է ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայությունների հետևյալ տեսակները.
1. Ներդրումային ծառայությունների մատուցում
• Հաճախորդներից արժեթղթերով գործարքների կատարման հանձնարարականների ընդունում և հաղորդում,
• Բանկի կամ հաճախորդի անունից և հաճախորդի հաշվին արժեթղթերով գործարքների կատարում,
• Բանկի հաշվին և Բանկի անունից արժեթղթերով գործարքների կատարում:
2. Ոչ հիմնական ծառայությունների մատուցում
• Արժեթղթերի պահառություն
Ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայությունների մատուցման համար սպառողից գանձվում են միջնորդավճարներ:
ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ   ՏԵՍԱԿԸ  ԿՈՄԻՍԻՈՆ   ՎՃԱՐ
1. ՀՀ պետական պարտատոմսերի պահառության ծառայություն
1.1  Հաշվի բացում/փակում  անվճար
1.2 Հաշվի սպասարկում (պահառության վճար) 5,000 ՀՀ դրամ (տարեկան)
1.3  Դեպո հանձնարարականի կատարում 1,000 ՀՀ դրամ
2. Ներդրումային ծառայությունների մատուցում
2.1 ՀՀ  պարտատոմսերի  շուկա
2.1.1 ֆիզիկական և իրավաբանական անձ հաճախորդների համար
ա/ մինչև 50 մլն. ՀՀ դրամ և համարժեք այլ արտարժույթ  0.06% գործարքի ծավալից, նվազագույնը` 1,000.00 ՀՀ դրամ
բ/ 50 մլն. ՀՀ դրամ և համարժեք այլ արտարժույթ և ավելի 0.04% գործարքի ծավալից
2.1.2 ֆինանսական կազմակերպությունների համար
ա/ մինչև 100 մլն. ՀՀ դրամ և համարժեք այլ արտարժույթ 0.04%  գործարքի ծավալից, նվազագույնը` 1,000.00 ՀՀ դրամ
բ/ 100 մլն. ՀՀ դրամ և համարժեք այլ արտարժույթ և ավելի 0.02%  գործարքի ծավալից
2.2 Բաժնետոմսերի շուկա
ա/ մինչև 100 մլն. ՀՀ դրամ 0.2% գործարքի ծավալից, նվազագույնը` 3,000.00 ՀՀ դրամ
բ/ 100 մլն. ՀՀ դրամ և ավելի 0.1% գործարքի ծավալից
Ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայություններ մատուցող ստորաբաժանում է համարվում Բանկի "Դիլինգ Կենտրոն" վարչությունը:
Ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայությունները մատուցվում են "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ի և հաճախորդի միջև կնքված Ներդրումային ծառայությունների մատուցման/ՀՀ պետական (Գանձապետական) պարտատոմսերի առաջնային տեղաբաշխման և հետգնման աճուրդներին ծառայությունների մատուցման և/կամ  Պետական պարտատոմսերի պահառության ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի պայմաններին համաձայն:
Ներդրումային ծառայությունների մատուցման պայմանագրերը և հայտերը կազմվում են հայերեն լեզվով: Պայմանագիրն ուժի մեջ է մտնում կնքման պահից և գործում է մեկ տարի: Եթե որևէ Կողմը Պայմանագրի ժամկետը լրանալուց 10 օր առաջ գրավոր չի տեղեկացնում մյուս կողմին Պայմանագրի լուծման մտադրության մասին, ապա Պայմանագրի ժամկետը երկարացվում է մեկ տարով շարունակաբար: Պայմանագիրը կարող է լուծվել միակողմանի առնվազն 10 օր առաջ մյուս կողմին տեղեկացնելով: Բանկը պարտավոր է պայմանագիրը լուծելուց հետո  3 աշխատանքային օրվա  ընթացքում Հաճախորդի հանձնարարականով արժեթղթերը և դրամական միջոցները փոխանցել Հաճախորդին:
Բանկին արժեթղթերով գործարքների կատարման հանձնարարականները, ինչպես նաև առք ու վաճառքի հայտերը, ուղարկվում են թղթային (ստորագրված և կնքված (կնիքի առկայության դեպքում)  Հաճախորդի կամ նրա լիազորված անձի կողմից) կամ էլեկտրոնային եղանակով (CBANet համակարգով` առկայության դեպքում):
Հաճախորդի կողմից տրված արժեթղթերով գործարքների կատարման հանձնարարականների ընդունումը և կատարումը իրականացվում է հանձնարարականներում նշված կատարման օրը: Եթե հանձնարարականների տրման և կատարման օրերը համընկնում են և հանձնարարականները ստացվել են գործառնական օրվա ընթացքում  ժամը 15:30-ից հետո,  ապա վերջիններս ենթակա են կատարման մեկ բանկային օրվա ընթացքում:
Գործարքի արդյունքում ձեռք բերված արժեթղթերը կամ առաջացած դրամական միջոցները մուտքագրվում են Հաճախորդի բանկային/քարտային կամ դեպո հաշվին, հանձնարարականը կատարելուց 1 /մեկ/ բանկային օրվա ընթացքում:
Հաճախորդի հանձնարարականներով երրորդ անձանց հետ կնքված գործարքների արդյունքում երրորդ անձանց կողմից Բանկին ներկայացված պահանջների հետևանքով Բանկի կրած ծախսերի և վնասների հատուցման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է Հաճախորդը, բացառությամբ եթե երրորդ անձանց պահանջների հիմք են հանդիսացել Հաճախորդի հանձանարականներին ոչ համապատասխան Բանկի կողմից Ներդրումային ծառայությունների մատուցումը:
Հաճախորդին տրամադրվում են հաշվետվություններ կատարված գործառնությունների վերաբերյալ, նաև տեղեկանք դեպո հաշվի վերաբերյալ գործարքը կատարելուց հետո անհապաղ, սակայն ոչ ուշ, քան գործարքի կնքման հաջորդ աշխատանքային օրվա ավարտը: Հաշվետվություններն ու տեղեկանքները տրամադրվում են թղթային կամ էլեկտրոնային ձևով` պայմանագրում նշված եղանակով: Հաշվետվությունների ու տեղեկանքների տրամադրումն անվճար է:
Ծառայությունների մատուցման համար հաճախորդից գանձվում են միջնորդավճարներ` համաձայն "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ում գործող սակագների: Եթե գործարքի արժույթը ՀՀ դրամից տարբեր այլ արտարժույթ է, ապա դրա դիմաց գանձվող միջնորդավճարը հաշվարկվում է ՀՀ ԿԲ-ի կողմից հայտարարված արժութային շուկայում ձևավորված միջին փոխարժեքով:
Բանկի և հաճախորդի միջև տեղեկատվությունը փոխանցվում է  տեղեկատվության փոխանցման հուսալի միջոցներով:
Տեղեկատվության փոխանցման հուսալի միջոցներ են
CBANet. DealingCenterArmEconomBank/ArmEconom/CBANet,
E-mail.
dealing@aeb.am
Հեռ. +(374 10)51 09 09
Ֆաքս. +(374 10)56 36 97
Գործարքի կնքման վայր կարող է լինել ինչպես բորսայական, այնպես էլ` արտաբորսայական շուկան:
• Արժեթղթերում ներդրումներ կատարելով` ներդրողներն առնչվում են մի շարք ռիսկերի հետ, որոնք տարբեր տարբեր տեսակի արժեթղթերի համար տարբեր են:
• "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ն արժեթղթերի շուկայում գործարքներ կատարում է պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերով և բաժնետոմսերով:
Արժեթղթերին բնորոշ հիմնական ռիսկերից են`
1. Շուկայական ռիսկը
Շուկայական ռիսկը ներառում է արտարժութային, գնային և տոկոսադրույքների տատանման ռիսկերը:
2. Վարկային ռիսկը
Վարկային ռիսկն այն ռիսկն է, որը կարող է առաջանալ արժեթուղթ թողակող անձի կողմից պարտավորությունները լրիվ կամ մասնակի չկատարելու հետևանքով:
3. Իրացվելիության ռիսկը
Իրացվելիության ռիսկը ենթադրում է շուկայի ոչ իրացվելի լինելու հետևանքով արժեթղթերի առքվաճառքի գործարքների իրականացման անհնարինություն կամ ոչ օպտիմալ պայմաններով իրականացում:
4. Արտարժութային ռիսկ
Արտարժութային ռիսկը ենթադրում է արտարժույթների փոխարժեքների տատանումից հնարավոր կորուստներ:
5. Տոկոսադրույքի ռիսկ
Տոկոսադրույքի ռիսկը շուկայում գործող տոկոսադրույքների փոփոխության հետևանքով առաջացող ռիսկն է:
6. Գնաճային ռիսկ
Գնաճային ռիսկը գնաճային ճնշման ազդեցության հետևանքով առաջացող ռիսկն է, որի արդյունքում արժեթղթերում ներդրումներից ստացված եկամտի գնողունակությունն ընկնում է:
7. Այլ ռիսկերը
Ռիսկի այս տեսակները այն հիմնական ռիսկերն են, որոնք կարող են առաջանալ արժեթղթղերում ներդրումներ կատարելիս: Հնարավոր այլ ռիսկերի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք դիմել "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ:
• "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ն  չի ապահովագրում ներդրողին շուկայում գների անբարենպաստ տատանումներից:
• ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` պատվերում նշված պայմաններին համապատասխան գործարքների կատարման դեպքում արժեթղթերում ներդրման հետ կապված ՌԻՍԿԸ ԿՐՈՒՄ Է ՀԱՃԱԽՈՐԴԸ: "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ն ՉԻ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑԵԼՈՒ հաճախորդի վնասները, եթե դրանք չեն պատճառվել "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ի կողմից անբարեխիղճ վարքագծի արդյունքում:
• Արժեթղթերում ներդրումները երաշխավորված չեն ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի միջոցներով: Բացառությամբ բանկերի կողմից թողարկված պարտատոմսերի, որոնք ձեռք են բերվել ֆիզիկական անձանց կողմիցª համաձայն <<Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին>> ՀՀ օրենքի:
Ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայությունները մատուցվում են համաձայն "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ՈՒՄ ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ԵՎ ՈՉ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՏՈՒՑՄԱՆ ԿԱՐԳԻ և Բանկի և հաճախորդի միջև կնքված Ներդրումային ծառայությունների մատուցման/ՀՀ պետական (Գանձապետական) պարտատոմսերի առաջնային տեղաբաշխման և հետգնման աճուրդներին ծառայությունների մատուցման և/կամ Պետական պարտատոմսերի պահառության ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի պայմանների , որտեղ ներառված են սպառողի կողմից գործարքների իրականացման պատվերների և հանձնարարականների ընդունման և կատարման ընթացակարգերը,  սպառողի կողմից վճարումներ կատարելու պայմանները, եղանակներն ու ժամկետները, կնքված պայմանագրերի ժամկետները և դադարեցման դեպքում սպառողի միջոցների վերադարձման կարգը:
• Ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայությունները մատուցվում են` համաձայն "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ում գործող սակագների և դրույքաչափերի
ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԲԱՆԿԻ ՄԱՍԻՆ
Լրիվ անվանումը` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԲԱՆԿ» բաց բաժնետիրական ընկերություն
Գտնվելու վայրը` ՀՀ, ք. Երևան, Ամիրյան 23/1
Հեռ` (374-10)510910, Ֆաքս` (374-10)538904,
Էլ. հասցե` bank@aeb.am,
Պետական գրանցումը` 26 օգոստոսի 91թ., գրանցման համարը` 0156,
Լիցենզիա`Բանկային գործունեության լիցենզիա թիվ 1,
Լիցենզիան տրամադրվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից
Հասցե` ՀՀ ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 6,
Հեռ` (374-10) 583841,Ֆաքս` (374-10)523852,
Էլ հասցե`mcba@cba.am
Շահերի բախման կանխարգելմանն ուղղված քաղաքականություն
Արժեթղթերի շուկայում գործարքներ իրականացնելիս Բանկը գործում է անկողմնակալության, շիտակության, ճշտապահության և հաճախորդների արժեթղթերով և դրամական միջոցներով իրականացված բոլոր գործարքների վերաբերյալ վերջիններիս պարտադիր տեղեկացման սկզբունքներով: Հաճախորդների պատվերները կատարելիս Բանկը գործում է ելնելով բացառապես հաճախորդի շահերի պաշտպանությունից: Շահերի բախման կանխարգելմանն են ուղղված Բանկի կողմից իրականացվող հետևյալ միջոցառումները.
Յուրաքանչյուր ներդրողի հնարավորություն է ընձեռվում Բանկի միջնորդությամբ ձեռք բերել/վաճառել արժեթղթերը առաջնային և/կամ երկրորդային շուկաներում (կարգավորվող ՛՛Հայաստանի ֆոնդային բորսա՛՛ ԲԲԸ կամ չկարգավորվող), Բանկում հաճախորդի հաշվին անհրաժեշտ միջոցների և գանձվող միջնորդավճարի առկայության դեպքում, եթե այլ բան նախատեսված չէ պայմանագրով:
• Այն դեպքում, երբ հաճախորդները (ներդրողները) նույն թողարկման արժեթղթերի ձեռքբերման/ վաճառքի միևնույն գնով Հայտ են  ներկայացրել, և հայտը բավարարվել է մասնակիորեն, ապա բավարարումը կատարվում է ժամանակագրական սկզբունքի համաձայն (ներդրողի ներկայացրած հայտում նշվում է հայտի ներկայացման ժամը)ª առաջնահերթությունը տրվում է ավելի վաղ ներկայացված  հայտին:
• Այն դեպքում, երբ հաճախորդները (ներդրողները) միաժամանակ նույն թողարկման արժեթղթերի ձեռքբերման/ վաճառքի հայտ են ներկայացրել միևնույն գնով, և հայտը բավարարվել է մասնակիորեն, ապա Բանկը բավարարում է հաճախորդների հայտերը համամասնորեն:
• Այն դեպքում, երբ Բանկը և ներդրողը նույն թողարկման արժեթղթերի ձեռքբերման / վաճառքի հայտ են ներկայացրել միաժամանակ և միևնույն գնով, և հայտը բավարարվել է մասնակիորեն, ապա Բանկն առաջնահերթ բավարարված է համարում ներդրողի հայտը:
• Տարբեր ներդրողներից նույն թողարկման արժեթղթերի միևնույն գնով առքի և/կամ վաճառքի հայտերի ստացման դեպքում Բանկը կարող է հայտերը ներկայացնել մեկ հայտի տեսքով և գործարքի կատարման դեպքում հայտերը ևս բավարարված են համարվում ժամանակագրական սկզբունքի համաձայն:
• Եթե ընդունվում են հանդիպակաց հայտեր, ապա միևնույն կատարման գնով հայտերի դեպքում Բանկը գործարքը կատարում է կարգավորվող շուկայից դուրս նախապես այդ մասին տեղեկացնելով ներդրողներին, բացառությամբ այն արժեթղթերով գործարքների, որոնցով գործարքների կնքումը պարտադիր է կարգավորված շուկայում:
Իրավաբանական անձանց համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը
Բանկի կողմից մատուցվող ներդրումային և ոչ հիմնական ծառայություններից օգտվելու համար բանկ են ներկայանում տնօրենը (ղեկավարը), գլխավոր հաշվապահը (առկայության դեպքում), ինչպես նաև ստորագրության իրավունքով օժտվող անձինք` իրենց հետ ունենալով ձեռնարկության կլոր կնիքը և հետևյալ փաստաթղթերը
PunctԱնձը հաստատող փաստաթուղթը,
PunctԻրավաբանական անձի պետական գրանցման վկայականը (բնօրինակ և 1 պատճեն),
PunctԿանոնադրությունը (բնօրինակ և 1 պատճեն` կարված և կնքված «Իսկականի հետ ճիշտ է» մակագրությամբ),
PunctՀարկային կոդ (բնօրինակ և 1 պատճեն),
PunctՏնօրենի (ղեկավարի), գլխավոր հաշվապահի (առկայության դեպքում), ինչպես նաև ստորագրության իրավունքով օժտված այլ անձանց պաշտոնի ստանձման հրամաններից քաղվածքները կամ հաստատված պատճենները, տնօրենի դեպքում նաև իրավասու մարմնի կողմից նշանակման որոշման /արձանագրության/ պատճենը: Հրամանի պատճենները չեն պահանջվում, եթե նշված անձինք գրանցված են ներկայացվող պետական գրանցման վկայականում: Ոչ ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց դեպքում՝ տնօրենի (ղեկավարի), գլխավոր հաշվապահի (առկայության դեպքում), ինչպես նաև ստորագրության իրավունքով օժտված այլ անձանց պաշտոնի ստանձնումը հավաստող համապատասխան փաստաթուղթ,
PunctԼուծարվող (անվճարունակության գործընթացում գտնվող) իրավաբանական անձի հաշիվ բացելու դեպքում լուծարային (անվճարունակության գործով) կառավարիչը ներկայացնում է լուծարման (անվճարունակության) վերաբերյալ համապատասխան իրավասու մարմնի որոշումը:
Ելնելով տարաբնույթ հանգամանքներից՝ կարող են պահանջվել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն:
Լրացուցիչ կամ օժանդակ ծառայություններ
Բանկը Հաճախորդների հետ կարող է կնքել Ռեպո/ հակադարձ ռեպո գործարքներ, որոնց էական պայմանները ներկայացված են ստորև*.
Կիրառվող չափանիշներ
Գործարքի կողմ
Գործարքի կողմ կարող են լինել ՀՀ ԿԲ-ի կողմից վերահսկվող և լիցենզավորված ֆինանսական կազմակերպությունները:
Ապահովություն
• ՀՀ պետական և ՀՀ ԿԲ-ի կողմից թողարկված պարտատոմսեր
• ՀՀ բանկերի կողմից թողարկված և բորսայում ցուցակված պարտատոմսեր
Պարտատոմսերի գնահատում
Բանկի կողմից գործարքի գնի հաշվարկման համար պարտատոմսերի շուկայական գնի նկատմամբ կարող է կիրառվել որոշակի հեյրքաթ՝ կախված գործարքի ժամկետից, գործարքի առարկա հանդիսացող պարտատոմսերի տեսակից և տվյալ պահին շուկայական իրավիճակից:
Գործարքի տոկոսադրույք
Տոկոսադրույքը որոշվում է գործարքի մյուս կողմի հետ բանակցությունների միջոցով: Տոկոսադրույքի որոշման վրա կարող են ազդել գործարքի ժամկետայնությունը, ծավալը, շուկայական տոկասադրույքները, ինչպես նաև կնքման պահին Բանկի դրամային իրացվելիության մակարդակը:
Գործարքի ժամկետներն ու ծավալները
Գործարքները կարող են կնքվել 1-30 օր ժամկետով՝ հաշվի առնելով Բանկի իրացվելիության մակարդակը: Յուրաքանչյուր հաճախորդի համար Բանկը կարող է սահմանել առանձին ծավալային սահմանաչափեր:
Այլ պայմաններ
Գործարքի կնքման որոշման վրա ազդում են բանկի ընթացիկ իրացվելիությունը և սպասումները, գործընկերոջ գործարար համբավը, բանկի հետ գործարար հարաբերությունների պատմությունը, ֆինանսական շուկայում տիրող իրավիճակն ու սպասումները և այլ գործոններ:
*ՀՀ ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ բանկերի և այլ ոչ ռեզիդենտ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ գործարքների պայմանները որոշվում են բանակցությունների միջոցով:

"ARMECONOMBANK" OJSC offers its customers the following types of investment and non-investment services:
1. Investment service​
1.1 Acceptance and communication of instructions with securities from customers,
1.2 Operations with securities on behalf of the Bank or the customer and on the customer's account,
1.3 Operations with securities on behalf of the Bank and bank's account.
2. Non-investment service
2.1 Custodian services.
The subdivision of offering investment and non-investment services is considered the "Dealing Center" department.
The tenders of services are in Armenian and can be accepted both in paper and electronic form by means of CBANet.
The reports are provided to the customer on fulfillment operations, as well as a statement after making depo account operation immediately but no later than at the end of the next working day of operation.
The reports and the statements are provided either in paper or electronic form, by means of CBANet.
Commission fees for investment and non-investment services:
Provision of custodial services of RA State bonds
Account opening/closure
FREE
Account service (custodian fee annually)
Depo assignment performance
Investment service
The market of RA State bonds and securities issued by CBA
up to AMD  100 mln.
0.05% of the  transaction amount, min. AMD 5,000
AMD 100 mln. and more
0.04% of transaction amount
Corporate securities market
Up to AMD 100 mln.
0.2% of transaction mount, min.  AMD 5,000
0.1% of transaction amount
VAT is included ( the tariffs of stock exchanges and partners are not included)
The subdivision offering investment and non-investment services is considered the "Dealing Center" department.
The investment and non-investment services are provided in compliance with the term of the agreements signed between ARMECONOMBANK OJSC and the client on investment services rendering /provision of RA state bonds’ (Treasury) primary allocation and repurchase auction services and/or rendering of Custody services.
The bids and agreements on the rendering of investment services are compiled in Armenian. The Agreement enters into force from the moment of being signed and is valid for one year. Should any of the Parties fail to inform in written on the intention of terminating the Agreement 10 days prior to the expiry of the Agreement, the term of the Agreement is prolonged for one year continuously. The Agreement can be unilaterally terminated by informing the other party thereof at least 10 days prior. Upon the Customer’s order, the Bank is obliged to transfer the securities and monetary means to the Customer within 3 working days after the termination of the Agreement.
The orders on the execution of transactions with securities, as well as purchase and sale bids are sent to the Bank in hard copy (signed and sealed (if any)by the Customer or the latter’s authorized person ) or electronically  (through CBANet system, if any).
The orders on the execution of transaction with securities given by the customer are accepted and performed on the execution day specified in the orders. If the issue and fulfillment days of the orders coincide and the orders are received within the operating day after 15.30, the orders are subject to execution within one banking day.
The securities and monetary means acquired as a result of the transaction are credited to the Customer’s bank/card or depo account within 1(one) banking day after the fulfillment of the order.
The Customer shall bear full responsibility to compensate the expenses and losses that the Bank suffered due to the claims submitted to the Bank by third parties regarding the transactions concluded with the third parties upon the order of the Customer, unless the basis of the claims of third parties was the provision of Investment services by the Bank that did not comply with the Client's instructions.
The customer will be provided with the statements on the implemented transactions, as well as an account statement on depo-account immediately after the execution of the transaction, but no later than the end of the day following the day of transaction.
The statements and account reports are provided in hard copy or electronically in the manner stipulated in the agreement.
For the provision of services, commission fees will be charge from the customer per ARMECONOMBANK OJSC’s acting tariffs.
The information between the bank and the customer is transferred by the secure means of information transmission.
The secure means of transmitting information are as follows:
CBANet. DealingCenterArmEconomBank/ArmEconom/CBANet, E-mail.dealing@aeb.am
Phone: +(374 10)51 09 09
Fax:+(374 10)56 36 97
The place of signing the operation can be both intra-exchange and extra-exchange market.
• While investing in securities, the investors have to do with a number of risks which are different for different types of securities.
• In the security market ARMECONOMBANK OJSC executes transactions with state and corporate bonds.
The main risks typical to securities are as follows:
• Market risk,
Market risk involves foreign exchange rate, price and interest rate fluctuation risks.
• Credit risk,
Foreign exchange risk supposes possible losses arising from foreign exchange rate fluctuations.
• Liquidity risk,
The credit risk is the risk which may occur as a result of security issuer’s non-fulfillment of its obligations fully or partially.
• Other risks.
Liquidity risk assumes the incredibility or non-optimal implementation of security sale and purchase transactions due to the non-liquidity of the market.
Interest rate risk occurs as a result of changes in market interest rates.
Inflation risk is the risk arising as a result of inflationary pressure, due to which the income received from investments in securities decreases.
These types of risks are the main ones which may arise when investing in securities. For information on possible other risks you may apply to “ARMECONOMBANK” OJSC.
•  “ARMECONOMBANK” OJSC does not insure the investor against unfavorable fluctuations of the prices in the market.
• Attention! In case of execution of transaction in compliance with the conditions stipulated in the Application submitted by the Customer, the CUSTOMER BEARS THE RISK of investment in securities. “ARMECONOMBANK” OJSC WILL NOT REIMBURSE the customer’s losses if they aren’t caused as a result of “ARMECONOMBANK” OJSC’s unscrupulous behavior.
• Investments in securities aren’t guaranteed by Deposit Guarantee Fund, with the exceptions of bonds issued by the Bank, which are acquired by individuals in accordance with the RA Law on ‘’Guaranteeing the Remuneration of Banking Deposits of Individuals’’
Investment and non-investment services are provided pursuant to the terms of the PROCEDURE OF PROVIDING INVESTMENT AND NOT MAIN SERVICES IN “ARMECONOMBANK” OJSC and the agreements signed between the Bank and the customer on Investment services rendering/ Provision of RA state (Treasury) bonds’ primary allocation and repurchase services and/or Provision of state bond custody services, which include the procedures of accepting and executing the instructions and orders of the transactions to be implemented by the consumer, terms, means and conditions of payments by the consumer,  terms of concluded contracts and the order of consumer's funds remuneration in case of termination.
• Investment and non-investment services are provided in compliance with tariffs and rates fixed at ARMECONOMBANK OJSC.
The secure means of information transmission:
INFORMATION ABOUT THE BANK
Full name: ‘’ARMENIAN ECONOMY DEVELOPMENT BANK”   open joint stock company
Address: 23/1 Amiryan str., Yerevan, RA
Tel: (374-10)510910,
Fax:  (374-10)538904,
E-mail:  bank@aeb.am,
State registration:  26 August 1991, registration N 0156,
License:  Banking license N 1,
The license was granted by the Central Bank of the Republic of Armenia
Address: 6 Vazgen Sargsyan str., Yerevan, RA
Tel: (374-10) 583841,
Fax:  (374-10)523852,
E-mail: mcba@cba.am
Policy directed towards prevention of interest clashes
The Bank, while making transactions in securities market, operates impartially, honestly, punctually and under the principle of mandatory disclosure to the customers on transactions with the customers' securities and monetary funds. While implementing the customers' orders, the Bank acts based solely on the customer's interest protection. The following measures are undertaken by the Bank for the prevention of interest clashes:
Every investor has an opportunity to purchase/sell bonds in the primary market with the help of the Bank (in “NASDAQ OMX ARMENIA” OJSC or in the non-regulated market), in case of availability of commission fees to be charged and sufficient amounts on the customer’s account at the Bank, unless otherwise set by the Agreement.
• In case the customers (investors) submit an application to purchase bonds of the same issue at the same price and the application is satisfied partially, the Bank satisfies the customer’s applications based on chronological principle ( the application submission time is mentioned in the investor’s application), the priority is given to the applications submitted earlier.
• In case customer (investor) submit an application to purchase/sell bonds of the same issue at the same price and the application is satisfied partially, the Bank satisfies the customer’s applications proportionally
• In case the investor and the Bank submit an application to purchase/sell bonds of the same issue at the same time and price, and the application has been satisfied partially, the Bank gives priority to the investor's application.
• In case of purchase and / or sale of bonds of the same issue  at a similar price by different investors, the Bank may submit the applications in a single application form and in case of transaction execution, the applications are considered satisfied in accordance with chronological principle.
• If opposite applications are submitted, then in case of applications at the same price, the Bank makes a transaction outside the regulated market by notifying the investors in advance, with the exception of security transactions which should be executed in regulated market.
List of documents required for legal entities
For the use of investment and not main services provided by the Bank, the manager, chief accountant (if any), as well as persons entitled with the right of signature, shall visit the Bank, bringing with them company's round seal and the following documents:
PunctIdentity document,
PunctState registration certificate of corporate entity (the original and 1 copy),
PunctCharter (original and 1 copy bound and sealed "True copy"),
PunctTax code (original and 1 copy),
PunctExtracts and approved copies of the resolutions on the assignments of the manager, chief accountant (if any), and other authorized officials, and in case of the manager, the copy of resolution (minutes) of his/her appointment by an authorized body. Copies of resolutions are not demanded if the above mentioned persons are registered in the submitted state registration certificate. In case of non-resident legal entities a relevant document confirming the entering into office of the manager, chief accountant, and other authorized persons.
PunctIn case of account opening for liquidated (under insolvency process) corporate entity liquidation manager shall submit the relevant competent authority's decision on liquidation (insolvency).
Based on various circumstances additional documents and information may be required.
Additional or Supportive Services
The bank may sign Repo/reverse repo transactions with Customers, the essential terms of which are presented below*:
Applicable criteria
Party to transaction
The financial organizations controlled and licensed by RA CB may be parties to transaction.
• Bonds issued by the RA state and RA Central Bank
• Bonds issued by RA banks and listed on the stock market
Valuation of bonds
Some haircut may be applied towards the market price of bonds for calculating the price of transaction by the Bank depending on the term of transaction, the type of bonds being a subject of transaction and on the current market situation.
Interest rate of transaction
The interest rate is determined through negotiations with other party to transaction. The expiration date, volume, market interest rates as well as the monetary liquidation level of the Bank may affect on determining the interest rate.
The terms and volumes of transaction
The transactions may be signed for a period of 1-30 days taking into account the liquidity level of Bank. The Bank may define separate volume limits for each client.
Other terms
The current liquidity of the bank and anticipations, business reputation of the partner, the history of business relationships with the bank, the situation in the financial market and anticipations and other factors affect on the decision of signing the transaction.
* The terms of transactions with RA resident and non-resident banks and other non-resident financial organizations are determined through negotiations.