Վարկի ժամկետը 91-105 օր 126-140 օր 154-168 օր 182-196 օր 182-196 օր 364-378 օր 546-570 օր 728-1095 օր 1096-1820օր
Մարումների  հաճախականությունը Վարկի գումարը միանվագ ժամկետի վերջում, իսկ տոկոսագումարները՝ ամսական կամ նախօրոք Ամսական՝ հավասարաչափ (անուիտետային) կամ ոչ հավասարաչափ (դիֆերենցված) Ամսական՝ ոչ հավասարաչափ (դիֆերենցված)
ՀՀ դրամ` 16.08-20.15%
ԱՄՆ դոլար` 11.57-14.85%
Եվրո` 10.47-13.84%
Ոսկլյա իրեր
Սակագները ըստ հարգի
500-582 հարգի 1գր 14,600 ՀՀ դրամ
583-749 հարգի 1գր 17,000 ՀՀ դրամ
750-832 հարգի 1գր 21,900 ՀՀ դրամ
833-899 հարգի 1գր 24,300 ՀՀ դրամ
900-957 հարգի 1գր 26,300 ՀՀ դրամ
958-999 հարգի 1գր 28,000 ՀՀ դրամ
​Սպիտակ ոսկի
500-582 հարգի 1գր. 11,700 ՀՀ դրամ
583-749 հարգի 1գր. 13,600 ՀՀ դրամ
750-832 հարգի 1գր 17,500 ՀՀ դրամ
1. Մինչև 196 օր մարման ժամկետով, առավելագույնը գրավի արժեքի 95%-ի չափով կամ առավելագույնը 100%-ի չափով, եթե
• Վարկի գումարը չի գերազանցում 3.000.001 ՀՀ դրամ գումարը, կամ
• Վարկի տոկոսները վճարվում են նախապես, կամ
• Առկա է առնվազն մեկ անձի երաշխավորություն և/կամ համավարկառու, կամ
•  Վարկառու/գրավատուն ներկայացնում է եկամուտը հիմնավորող փաստաթուղթ
• 100.000ՀՀ դրամ և ավել վարկերը տրամադրվում են մինչև 60 ամիս մարման ժամկետով, առավելագույնը գրավի արժեքի 95%-ի չափով, սահմանելով ամսական հավասարաչափ/անուիտետային/ կամ ոչ հավասարաչաձ/դիֆերենցված/ մարման գրաֆիկ, կամ առավելագույնը 100%-ի չափով, եթե
• Վարկի գումարը չի գերազանցում 4.000.001 ՀՀ դրամ գումարը, կամ
• Վարկառու/գրավատուն ներկայացնում է եկամուտը հիմնավորող փաստաթուղթ
2..Վարկերը տրամադրվում են գնահատված արժեքի մինչև 120%-ի չափով միայն ռեզիդենտ ՀՀ քաղաքացի ֆիզիկական անձանց, ընդ որում՝
Մարման եղանակը սահմանել ամսական հավասարաչափ (անուիտետային) կամ ոչ հավասարաչափ (դիֆերենցված):
Վարկի գումարը առաջին կետով սահմանված վարկ/գրավ հարաբերակցությունը գերազանցելիս՝ առավելագույնը 120% կազմելու դեպքում վարկառուգրավատուն և/կամ ֆիզիկական անձ երաշխավորը/համավարկառուն (առկայության դեպքում) պետք է ներկայացնեն եկամուտը հիմնավորող փաստաթուղթ, ընդ որում նշված գերազանցող մասը չպետք է ավել լինի «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ քարտատեր հանդիսացող հաճախորդների ամսական եկամտի քառապատիկից (ոչ ավել քան 2.000.000 ՀՀ դրամը), իսկ «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ քարտատեր չհանդիսացող հաճախորդների համար ամսական եկամտի եռապատիկից (ոչ ավել քան 2.000.000 ՀՀ դրամը):
• «Հավատարիմ հաճախորդ»*-ներին վարկերը տրամադրվում են գրավի գնահատված արժեքի առավելագույնը 120%-ի չափով, սակայն 100%-ը գերազանցող մասը պետք է լինի ոչ ավել 500.000 ՀՀ դրամից:
• Վարկառու գրավատուն ունի Բանկում գործող անշարժ գույքի ապահովմամբ տրամադրված վարկ/ վարկային գիծ (սպառողական, հիփոթեքային, առևտրային և այլն)` այսուհետ Պարտավորություն 1:
• Ոսկյա իրերի գրավադրմամբ վարկի/վարկային գծի, այսուհետ Պարտավորություն 2, գրավի արժեքը գերազանցող մասը չի կարող գերազանցել 1.000.000 ՀՀ դրամը կամ համարժեք արտարժույթը:
• Պարտավորություն 2-ի գրավի արժեքը գերազանցող մասի գումարը չի կարող գերազանցել Պարտավորություն 1-ի պայմանագրային գումարի 10%-ը:
•  Պարտավորություն 2-ի տրամադրման պահին հայտատուն չի կարող ունենալ ժամկետանց պարտավորություններ Պարտավորություն 1-ի գծով, ինչպես նաև վերջին 6 ամսվա (Պարտավորություն 1-ի տրամադրման օրվանից մինչև Պարտավորություն 2-ի հայտի ուսումնասիրության օրը ավելի կարճ ժամանակահատվածի դեպում՝ համապատասխան ժամանակահատվածի համար) մարումների գծով կարող է ունենալ առավելագույնը հանրագումարային 10 օր ուշացում:
• Պարտավորություն 2-ի ժամկետը չի կարող գերազանցել Պարտավորություն 1-ի մարման վերջնաժամկետից
3. Վարկերը տրամադրվում են գնահատված արժեքի մինչև 150%-ի չափով միայն ռեզիդենտ ՀՀ քաղաքացի ֆիզիկական անձանց, ընդ որում՝
• Վարկի գումարը առաջին կետով սահմանված վարկ/գրավ հարաբերակցությունը գերազանցելիս՝ 120%-ից ավել և առավելագույնը 150% կազմելիս վարկը տրամադրվում է ստորև նշված կետերից որևէ մեկի առկայության դեպքում
• Մարման եղանակը սահմանվում է ամսական հավասարաչափ (անուիտետային) կամ ոչ հավասարաչափ (դիֆերենցված):
• Վարկառու-գրավատուն և/կամ ֆիզիկական անձ երաշխավորը/համավարկառուն (առկայության դեպքում) պետք է հանդիսանա Բանկի քարտատեր և վարկը ստանալուն նախորդող 60 օրվա ընթացքում քարտային հաշվին փոխանցված լինի աշխատավարձ: Առաջին կետով սահմանված վարկ/գրավ հարաբերակցությունը գերազանցող մասը չպետք է ավել լինի Բանկի քարտատեր հայտատուի և/կամ երաշխավորի(համավարկառուի) քարտին փոխանցվող աշխատավարձի քառապատիկից (ոչ ավել 2.000.000 ՀՀ դրամը), ինչպես նաև նշված գերազանցող մասի և պլաստիկ քարտով տրամադրված վարկային գծի մնացորդի հանրագումարը չպետք է գերազանցի Բանկի քարտատեր հայտատուի և/կամ երաշխավորի (համավարկառուի) քարտին փոխանցվող աշխատավարձի յոթնապատիկը:
• Վարկառու-գրավատուն և և ֆիզիկական անձ երաշխավորը (համավարկառուն) պետք է ներկայացնեն եկամուտը հիմնավորող փաստաթուղթ, ընդ որում նշված գերազանցող մասը չպետք է ավել լինի «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ քարտատեր չհանդիսացող վարկառու-գրավատուի ամսական եկամտի եռապատիկից (ոչ ավել 2.000.000 ՀՀ դրամը):
•  Վարկառու գրավատուն ունի «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ում գործող անշարժ գույքի ապահովմամբ տրամադրված վարկ/ վարկային գիծ (սպառողական, հիփոթեքային, առևտրային և այլն):
Սպասարկման միանվագ վճար
Գրավի հետ վերադարձման ժամկետը /վարկի ամբողջական մարման դեպքում/
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Վարկի վաղաժամկետ մարում թույլատրվում է, որի համար տույժեր և տուգանքներ չեն կիրառվում:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Տոկոսները հաշվարկվում են վարկի մնացորդի նկատմամբ:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Ելնելով տարաբնույթ հանգամանքներից, կարող են պահանջվել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկ ստանալու համար դիմելիս Բանկը Ձեզ տրամադրում է սպառողական վարկի էական պայմանների անհատական թերթիկ, որում ներկայացված է Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: (Մինչև 5.000.000 ՀՀ դրամին համարժեք վարկերի դեպքում):
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները կարող են ազդեցություն ունենալ վարկի մարումների վրա:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Սպառողն/վարկառուն/ իրավունք ունի առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծելու կրեդիտավորման պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե կրեդիտավորման պայմանագրով  ավելի երկար ժամկետ նախատեսված չէ (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում սպառողը պարտավոր է կրեդիտի  գումարը օգտագործելու համար կրեդիտավորողին վճարել տոկոսներ, որոնք հաշվարկվում են  կրեդիտավորման պայմանագրով նախատեսված տարեկան փաստացի տոկոսադրույքին համապատասխան: Կրեդիտավորման պայմանագրի լուծման հետ կապված որևէ այլ հատուցում սպառողից պահանջվել չի կարող:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկի համար հիմք է հանդիսացել 06.07.2021թ-ի դրությամբ ԿԲ-ի կողմից հրապարակված ԱՄՆ դոլարի (1USD = 495.59 AMD) և Եվրոյի (1 EUR = 586.68 AMD) փոխարժեքները: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել՝ կախված ՀՀ ԿԲ պաշտոնական կայքէջում հրապարակված փոխարժեքի մեծության փոփոխությունից:
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. «Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն» ֆիզիկական անձանց առաջարկվող ծառայությունների որոնման  համեմատման և Ձեզ համար ամենաարդյունավետ տարբերակի ընտրությունը հեշտացնող էլեկտրոնային համակարգ է՝ https://www.fininfo.am :
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Պայմանագրի գործողության ընթացքում քաղվածքների, դրանց կրկնօրինակների, տեղեկանքների և այլ տեղեկությունների տրամադրման պայմաններին, ժամկետներին և սակագներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/hy/bankayin_hashiv :

USD, EUR /exchange rate fluctuations may have an impact on the redemptions of loans in foreign currency, the risk of which shall be borne by You/
Loan term 91-105 126-140 154-168 182-196 182-196 364-378 546-570 728-1095 1096-1820
Interest rate AMD   15% 16% 16.5% 17% 16% 17% 17.5% 18% 18.5%
USD 11% 11.5% 12% 12.5% 12% 12.5% 13% 13.5% 14%
EUR 10% 10.5% 11% 11.5% 11% 11.5% 12% 12.5% 13%
Redemption frequency The loan amount can be paid flat fee at the end of the deadline, and the calculated interests can be paid monthly or in advance. Monthly- equally (annuitant), or Non-equally (differential). Monthly or non-equally (differential).
Fee based on gold standard
500-582 standard 1gr AMD 14,600
583-749 standard 1gr AMD 17,000
750-832 standard 1gr AMD 21,900
833-899 standard 1gr AMD 24,300
900-957 standard 1gr AMD 26,300
958-999 standard 1gr AMD 28,000
500-582 standard 1gr AMD 11,700
583-749 standard 1gr AMD 13,600
750-832 standard 1gr AMD 17,500
1.With a maturity period of up to 196 months, with maximum 95% of the collateral value or maximum in the amount of 100%, in case:
The loan amount does not exceed AMD 3,000,001or
Loan interest is paid in advance, or:
There is at least one person's guaranty and/or co-borrower
The borrower / pledger submits an income verifying document
Loans in the amount of of AMD 100.000 and more should be provided with maturity period of up to 60 months at a rate of maximum 95% of the collateral value, setting monthly equal / annuity / non-equity / differentiated / repayment schedule, or at maximum of 100%, if
The amount of the loan does not exceed AMD 4,000,001 or
The borrower / pledger submits a document verifying his/her incomet
2. Loans are granted at 120% of assessed value only to RA resident individuals, moreover The amount of the loan does not exceed AMD 4,000,000;
Set the method of repayment as equal monthly (annuity) or unequal (differentiated).
If the loan amount exceeds the loan to pledge value ratio specified in point 1 – max. 120%, the borrower-pledger and /or individual guarantor/co-borrower (if any) shall submit an income verifying document, moreover the mentioned exceeding part shall not be more than the fourfold of “ARMECONOMBANK” OJSC cardholder-customer’s monthly salary (no more than AMD 2.000.000), and in case of customers not being cardholders of “ARMECONOMBANK” OJSC, no more than threefold of the monthly income (no more than AMD 2.000.000).
Loans to "loyal customers" * are provided at maximum 120% of the assessed pledge value but the part exceeding 100% shall be no more than AMD 500.000.
The borrower-pledger has a loan/credit line (consumer, mortgage, commercial, etc.) secured by real estate in the Bank - hereinafter Obligation 1.
The amount of the exceeding part of the pledge value of the Obligation 2 of a loan/credit line with gold items’ collateral can’t exceed AMD 1.000.000 or equivalent foreign currency.
The amount of the part exceeding the collateral value of Obligation 2 cannot exceed 10% of the contractual amount of Obligation 1
At the moment of provision of Obligation 2 the applicant can’t have overdue liabilities on Obligation 1, as well as the total number of overdue days of repayments within the last 6 months (for the appropriate period in case of shorter period between Obligation 1 provision day and the Obligation 2 application study day) can be maximum 10 days.
The term of the Obligation 2 cannot exceed the deadline of repayment of Obligation 1
3. Loans in the amount of up to 150% of the assessed pledge value are provided only to RA resident individuals, moreover If the loan amount exceeds the loan to pledge value ratio set forth in 1st pointmore than 120% and max. 150%, the loan is provided in case of availability of any of the below mentioned points:
The repayment method is set monthly- equally (annuitant), or non-equally (differential).
The borrower/ pledger and/or individual guarantor (if any) shall be the Bank’s cardholder and a salary should have been transferred to his/her card account within 60 days prior to the loan provision. The exceeding part of loan to pledge value ratio set forth in 1 paragraph should not exceed the fourfold of the salary transferred to the Bank cardholder- applicant’s and/or guarantor’s(coborrower’s) card (no more than AMD 2.000.000), as well as the total amount of the credit line balance and the balance provided with a plastic card should not exceed the sevenfold of the salary transferred to the card of Bank’s cardholder applicant and/or guarantor(co-borrower).
Borrower-pledger and the individual guarantor shall submit a document verifying his/her income, moreover the mentioned exceeding part shall not be more than the threefold of the monthly income of a borrower-pledger who is not “ARMECONOMBANK OJSC” cardholder (no more than AMD 2.000.000).
The borrower has an acting loan/credit line at the Bank secured by real estate (consumer, mortgage, commercial and so on).
In “ARMECONOMBANK” OJSC branches located out of Yerevan
Pledge return period (in case of full repayment of the loan)
When applying for a loan, the Bank provides you with an individual leaflet on essential terms of consumer loan, which defines individual terms of the loan to be granted to you (In case of loans equivalent to up to AMD 5.000.000).
*<<Loyal customer>> is the customer who had 5 or more loans in "ARMECONOMBANK" OJSC and for which the sum of the delays does not exceed 7 days and at least one of the above loans has been provided within the 24 months prior to the application.
Foreign exchange rate fluctuations may have an impact on the repayments of the loan.
The USD (1USD = 495.59 AMD) and Euro (1 EUR = 586.68 AMD) exchange rates issued by the CBA as of 06.07.2021 are the basis for the calculation of the actual annual interest rate. The actual annual interest rate may change depending on the rate of exchange rate published on the CBA official website.
“Your Financial Informer” is an electronic system which searches and compares the services offered to individuals and facilitates the selection of the most effective option for you  https://www.fininfo.am
ATTENTION. On the purpose of due diligence of the customer envisaged by RA law on “On combating money laundering and terrorism financing”, the Bank may request additional documents or other information from the consumer based on “Know your customer” principle, as well as ask the consumer additional questions during oral communication.
18. You can get acquainted with the tariffs on any service by visiting the following link: https://www.aeb.am/en/sakagner/.
19. You can get acquainted with the terms and conditions of remote banking services by visiting the following link: https://www.aeb.am/en/sakagner/.