Նորաստեղծ, գործարկվող ձեռնարկությունների բիզնեսի հիմնադրման, ընդլայնման և զարգացման նպատակով տրվող վարկեր
1.000.000ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ: Տրամադրվող վարկի առավելագույն գումարը պայմանավորված է՝ Վարկի նպատակից, Հաճախորդի վարկունակությունից, Հաճախորդի կողմից առաջարկվող վարկի ապահովվածությունից, Վարկային ռիսկի գնահատումից, ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից և միջազգային պայմանագրերով սահմանված նորմատիվային դաշտի պահանջներից
Վարկ
Ժամկետ (օր) 912-1095 1096-1825 1826-2555 2556-3650
Տոկոս ՀՀ դրամ 15% 16% 17% 18%
ԱՄՆ դոլար 12% 13% 14% 15%
Եվրո 11% 12% 13% 14%
ՀՀ դրամ -14.74-17.89%, Արտարժույթ -11.37-14.41%
Չօգտագործված մասի տոկոսադրույք
Վարկային գծի չօգտագործված մասի համար սահմանվում է  տարեկան 0% տոկոսադրույք
912-3650 օր, ընդ որում ՀՀ գյուղական բնակավայրում գտնվող անշարժ գույքի գրավադրմամբ Վարկը տրամադրել առավելագույնը  1825 օր մարման ժամկետով
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ գլխամասային գրասենյակի և մասնաճյուղերի կողմից: Բացառությամբ Նաիրի ԲԿ, Ռոսիա-1 և Արարատյան մասնաճյուղերի
Անշարժ գույք
ՀՀ քաղաքներում՝ 70% , գյուղական վայրերում՝ 50%
Վարկային հայտի ուսումնասիրության վճար
Միանվագ  5000 ՀՀ դրամ
Միանվագ վարկի գումարի 0.5%-ի չափով
Վարկի գումարի կանխիկացման դեպքում, գանձվում է կանխիկացման վճար՝ համաձայն բանկում գործող սակագների:
Մինչև 10 աշխատանքային օր
Մինչև 1 ամիս կատարված գործարքների վերաբերյալ՝ անվճար 1-ից մինչև 3 ամիս՝ 1.500 դրամ 3-ից մինչև 12 ամիս՝ 2.500 դրամ 12 ամսից ավել՝ 5.000 դրամ
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Ընդհանուր տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/hy/arevtrayin_0/
Ռեզիդենտ անհատ ձեռնարկատեր անձ Ռեզիդենտ իրավաբանական անձ Վարկառուն պետք է ներդնի ֆինանսավորվող նախագծի առնվազն 30%: Համավարկառուի առկայություն, ով պետք է հանդիսանա Ձեռնարկության փաստացի շահառու կամ վերջինիս ընտանիքի անդամ:
Դրական վարկային պատմություն (առկայության դեպքում), Ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատություն, Բանկի կողմից ընդունելի գրավի առկայություն: Ողջամիտ և իրագործելի բիզնես ծրագիր
Հաճախորդի բացասական վարկային պատմությունը, Անբավարար ֆինանսական հոսքերի առկյայություն, Այլ պատճառներ, որոնք Բանկի գնահատմամբ կխոչընդոտեն վարկի մարմանը
Իրավաբանական անձանց կողմից ներկայացվող փաստաթղթերը
PunctՊետ. ռեգիստրի վկայականը (պատճեն) տնօրենի ներդիրը պարտադիր է կամ միասնական պետական գրանցամատյանից տրված քաղվածք (տվյալ փաստաթուղթը կարող է չպահանջվել, եթե Բանկը սահմանված կարգով ստացել է տվյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային տարբերակով)
Punct Տեղեկանք պետ. ռեգիստրից մասնակիցների վերաբերյալ, տնօրենի և կանոնադրության փոփոխության վերաբերյալ կամ միասնական պետական գրանցամատյանից տրված քաղվածք (տվյալ փաստաթուղթը կարող է չպահանջվել, եթե Բանկը սահմանված կարգով ստացել է տվյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային տարբերակով): Բաժնետիրական ընկերությունների դեպքում` տեղեկանք (քաղվածք) «Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիա» ԲԲԸ կանոնների համաձայն՝ հաշվի օպերատոր հանդիսացող կազմակերպությունից բաժնետերերի վերաբերյալ և տեղեկանք պետ. ռեգիստրից տնօրենի և կանոնադրության փոփոխության վերաբերյալ կամ միասնական պետական գրանցամատյանից տրված քաղվածք (պետական ռեգիստորի տեղեկանքը կարող է չպահանջվել, եթե Բանկը սահմանված կարգով ստացել է տվյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային տարբերակով), 2.կետով սահմանված տեղեկատվությունը չի պահանջվում այն իրավաբանական անձանց դեպքում, երբ վարկի ստացման որոշումը իրավաբանական անձի կանոնադրության համաձայն կարող է կայացվել տնօրենի կողմից
Punct Կանոնադրություն (վերագրանցված) քաղվածք (տվյալ փաստաթուղթը կարող է չպահանջվել, եթե Բանկը սահմանված կարգով ստացել է տվյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային տարբերակով)
Punct Իրավասու մարմնի որոշումը գույքը գրավ դնելու և վարկ ստանալու վերաբերյալ, անհրաժեշտ է 2-րդ կետով սահմանված տեղեկատվությունը պահանջվելու դեպքում
Punct Ֆինանսական հաշվետվությունների փաթեթ՝ վերջին հաշվետու ժամանակաշրջանի դրությամբ: Անհրաժեշտության դեպքում հաստատված (կնքված կամ դրոշմակնքված) համապատասխան հարկային մարմնի կողմից (պատճեն)
Punct Հարկային կոդ (պատճեն), ՀՎՀՀ
Punct Արտոնագրեր (առկայության դեպքում), (պատճեն)
Punct Անձնագրի (պատճեն)
Punct Բանկային հաշվից քաղվածք (անհրաժեշոտթյան դեպքում)
Punct Տեղեկանք դեբիտորական և կրեդիտորական պարտքերի վերաբերյալ (անհրաժեշտության դեպքում վերծանված)
Punct Պետ. ռեգիստրի վկայականը (պատճեն) տնօրենի ներդիրը պարտադիր է կամ միասնական պետական գրանցամատյանից տրված քաղվածք (տվյալ փաստաթուղթը կարող է չպահանջվել, եթե Բանկը սահմանված կարգով ստացել է տվյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային տարբերակով)
Punct Տեղեկանք բյուջեի հանդեպ ներկա պարտավորությունների վերաբերյալ (պարտադիր է` 10 մլն. ՀՀ դրամ կամ համարժեք այլ արժույթի գումարից ավելի վարկի դեպքում),
Punct Վարկի ապահովություն հանդիսացող գրավի սեփականության իրավունքը հաստատող փաստաթղթեր
Punct Ամուսնության (ամուսնալուծության, մահվան) վկայականի (պատճեն)` եթե գրավադրվող գույքը հանդիսանում է ֆիզիկական անձի սեփականություն
Punct Տեղեկանք անշարժ գույքի կադաստրի վարչությունից արգելանքի վերաբերյալ (վարկի տրամադրման որոշումը կայացնելուց հետո)

Foreign currency- 11.37-14.41%
912-3650 days, moreover pledged real estate located in the rural area of RA to extend the loan with a maximum maturity of 1825 days.
Interest rate on residual part
For the residual credit line, an annual interest rate of 0% is imposed.
Real estate
RA residents  70%, rural areas 50%
Flat fee – 0.5% of the loan amount
Application study fee
Flat fee- AMD 5000
In case of encashment of the loan amount the withdrawal fee is charged per the rates available at the Bank
ARMECONOMBANK OJSC Head Office and branches.  With the exception of Nairi MC, Rossia-1 and Araratyan branches.
Up to 10 working days
Up to 1 month transactions- free of charge
1- 3 months -AMD 1.500
3- 12 months - AMD 2.500
12 months and more - AMD 5.000
ATTENTION. As an additional loan security means, the Bank may also require the guaranty of one or more persons
ATTENTION. When applying for a loan, the Bank provides you with an individual leaflet on the essential terms of the consumer loan, which defines the individual terms of the loan to be provided to you (up to AMD 5,000,000 inclusive or equivalent in foreign currency loans)
ATTENTION. To get acquainted with the general information, please visit the link- https://www.aeb.am/hy/arevtrayin_0/
Resident sole entrepreneurs
Resident legal entity
The borrower must invest at least 30% of the funded project
The existence of a co-borrower who must be an actual beneficiary of the Enterprise or a member of the latter's family
Positive credit history (if available)
Reliable submitted documents
Availability of collateral and / or collateral acceptable to the Bank
Reasonable and realizable business plan
Customer’s negative credit history
Insufficient financial flows
Punct Copy of State Register certificate, transcript on the executive authority is mandatory.(the document  may not be required if the Bank receives the given information electronically in defined order)
Punct State Register statement on participants, replacement of the director, and amendments to charter (the document may not be required if the Bank receives the given information electronically in defined order). In case of joint stock companies, statement on shareholders from Central Depository of Armenia OJSC and State Register statement on replacement of the director, and amendments to charter.
Punct The documents listed in paragraph 2.1 are not required for corporate entities in case where the decision on borrowing may be made by the director
Punct  Charter (reviewed).(this document may not be required if the Bank receives the given information electronically in defined order)
Punct Authority's decision on borrowing, and pledging property (necessary if the information listed in paragraph 2 is required)
Punct Set of financial reports for the latest accounting period. If necessary, approved (sealed or stamped) by applicable tax authority (copy)
Punct Statement of settlements with State budget or statement on liabilities to State budget from the tax authority of relevant location (mandatory for loans exceeding AMD 10 mln or foreign currency equivalent thereof)
Punct  Tax code (copy); TIN
Punct Licenses  (if any), (copy)
Punct Passport  (copy)
Punct Bank account statement (if necessary)
Punct  Statement of accounts receivable and payable (with breakdown if necessary)
Punct Other documents, if necessary
Documents to be presented by sole entrepreneurs
Punct Tax code (copy); TIN