Տիկի՛ն Պետրոսյան, խնդրում եմ, մի փոքր պատմեք Ձեր մասին, որքա՞ն ժամանակ եք աշխատում Հայէկոնոմբանկում, ե՞րբ եք ընդգրկվել Բանկի Խորհրդի կազմում:
Հայէկոնոմբանկ ընդունվել եմ 2005թ.-ին՝ անմիջապես ԲՈՒՀ-ն ավարտելուց հետո, սկսել եմ որպես հասարակ մասնագետ: Երկար ժամանակ աշխատել եմ Հայէկոնոմբանկի Միջազգային գործառնությունների վարչությունում՝ զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ:
2013թ.-ին ընտրվել եմ Հայէկոնոմբանկի Խորհրդի անդամ և մինչ օրս ընդգրկված եմ Բանկի Խորհրդի կազմում՝ որպես Խորհրդի անդամ, Խորհրդի Քարտուղար:
Անցնենք բանկի գործունեությանը։ Այս տարի հուլիսին Հայէկոնոմբանկը հայտարարեց, որ կրկին բաժնետոմսերի տեղաբաշխում է իրականացնում: Ի՞նչ  ծավալի մասին է խոսքն այս անգամ, և ի՞նչ պայմաններով են տեղաբաշխվում նոր բաժնետոմսերը:
Տեղաբաշխման են ներկայացվել 44.700 հասարակ բաժնետոմսեր՝ յուրաքանչյուրը 10.400 դրամ անվանական և 17.900 դրամ շուկայական արժեքներով: Տեղաբաշխման ներկայացված բաժնետոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմում է 800 մլն 130 հազար դրամ: Տեղաբաշխումն արդեն սկսվել է և ավարտվելու է դեկտեմբերի 30-ին: Բոլոր նրանք, ովքեր կցանկանան բաժնետոմսեր ձեռք բերել և դառնալ Հայէկոնոմբանկի բաժնետեր, կարող են Բանկի և տեղաբաշխման պայմանների վերաբերյալ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ազդագրից, որը տեղադրված է Հայէկոնոմբանկի ինտերնետային կայքում:
Հայէկոնոմբանկի կողմից հասարակ բաժնետոմսերի նախորդ տեղաբաշխումն իրականացվել է անցյալ տարի: Ինչպե՞ս կգնահատեք տեղաբաշխման արդյունքները. կարո՞ղ ենք այն հաջողված համարել:
Նախորդ տեղաբաշխման  արդյունքում Հայէկոնոմբանկի կապիտալը համալրվեց 500 մլն 500 հազար դրամով, ընդ որում՝ տեղաբաշխված բաժնետոմսերի մոտ 36%-ը ձեռք բերվեց փոքր բաժնետերերի կողմից՝ վերջիններիս քանակն ավելացնելով շուրջ 1400-ով: Սա խոսում է Բանկի նկատմամբ հասարակության վստահության շարունակական աճի և բաժնետոմսերի նկատմամբ՝ որպես ներդրման այլընտրանքային տարբերակի, հետաքրքրության աճի մասին:
Այսօր Հայէկոնոմբանկն արդեն ունի մոտ 4800 բաժնետեր:
Կա՞ն արդյոք այնպիսի գործոններ, որոնք Հայէկոնոմբանկում ներդրումն ավելի գրավիչ են դարձնում: Ինչու՞ պիտի ներդրողն ընտրություն կատարի հօգուտ Հայէկոնոմբանկի, այլ ոչ որևէ այլ ընկերության բաժնետոմսի:
Հայէկոնոմբանկի բաժնետոմսերը ցուցակված են Հայաստանի Ֆոնդային բորսայի B հարթակում, մասնակցում են բորսայական առևտրին, ինչի արդյունքում յուրաքանչյուր բաժնետեր ցանկության դեպքում կարող է անմիջապես իրացնել իրեն պատկանող բաժնետոմսերը:  Բաժնետոմսերի  ցուցակված լինելը և հրապարակային տեղաբաշխումը գրավիչ են դարձնում ընկերությունը ներդրողների համար, քանզի նման ընկերություններն ունեն թափանցիկ գործելաոճ և հետևում են կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներին, ինչը բխում է յուրաքանչյուր ներդրողի շահերից:
Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի B հարթակում ցուցակված լինելու համար ընկերության բաժնետոմսերի ազատ շրջանառվող մասը պետք է առնվազն 10% կազմի: Բաժնետոմսերի ազատ շրջանառվող մասն ընկերության բաժնետոմսերի այն մասն է, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն չի պատկանում նշանակալից մասնակցություն ունեցող բաժնետերերին: Բնականաբար, որքան բարձր է ազատ շրջանառվող բաժնետոմսերի մասն ընդհանուր բաժնետոմսերի մեջ, այնքան ընկերությունն ավելի գրավիչ պետք է լինի նոր ներդրողների, բաժնետերերի համար: Հայէկոնոմբանկի ազատ շրջանառվող բաժնետոսերի մասը գերազանցում է 25%:
Հայէկոնոմբանկի բաժնետոմսերի գրավչության մեկ այլ բաղադրիչ է հանդիսանում Բանկի բաժնետոմսերի հաշվեկշռային/շուկայական արժեքի շարունակական աճը: Եթե նախորդ տարի իրականացված տեղաբաշխման ժամանակ բաժնետոմսի արժեքը 16.250 ՀՀ դրամ էր, ապա այս տարի այն արդեն 17.900 ՀՀ դրամ է:
Մյուս ոչ պակաս կարևոր հանգամանքը, որ կուզենայի ընդգծել, շահաբաժիններն են: Բանկն այս ոլորտում որդեգրել է պահպանողական քաղաքականություն և ամեն տարի տարեկան շահաբաժիններ է վճարում իր բաժնետերերին:
Յուրաքանչյուր ընկերություն ունի իր զարգացման սկզբունքները, իր առաջնահերթությունները: Կարո՞ղ եք նշել, թե որոնք են Հայէկոնոմբանկի զարգացման ռազմավարության անկյունաքարերը:
Հայէկոնոմբանկը հատկապես կարևորում է միջազգային համագործակցությունը: Երկար տարիներ Հայէկոնոմբանկի բաժնետեր է հանդիսացել Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը: Այդ մասով Հայէկոնոմբանկի և ՎԶԵԲ փոխշահավետ համագործակցությունը շարունակվեց ամբողջ 15 տարի:
Տարիներ շարունակ Հայէկոնոմբանկը համագործակցել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի, Գերմանա-հայկական հիմնադրամի, Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի, Սևծովյան Առևտրի և Զարգացման Բանկի, Ասիական Զարգացման Բանկի, Հոլանդական Զարգացման Բանկի և այլ հեղինակավոր կառույցների հետ:
Բանկը մշտապես աշխատում է նոր հաճախորդների ներգրավման, առկա հաճախորդների պահպանման և սպասարկման որակի բարձրացման ուղղությամբ: Հավատարիմ և գոհ հաճախորդը Բանկի հաջողության գրավականն է. նման հաճախորդն իր հետ բերում է նոր հաճախորդներ և նպաստում բանկի հետագա աճին:
Հայէկոնոմբանկի համար թիրախային է նորագույն բանկային թվային տեխնոլոգիաների ներդրումը և զարգացումը, նոր, ժամանակակից բանկային ծառայությունների ցանկի ընդլայնումը:
Ինչպիսի՞ ծրագրեր ունի Հայէկոնոմբանկն առաջիկա տարիների համար և ի՞նչ ուղղություններով է պատրաստվում զարգանալ: Արդյո՞ք համավարակի հանգամանքը ստիպել է Բանկին փոփոխություններ կատարել իր ծրագրերում:
Չնայած համավարակով պայմանավորված մարտահրավերներին՝ Հայէկոնոմբանկը շարունակելու է իրագործել իր ռազմավարական ծրագիրը, թեպետ նրանում որոշակի վերանայումներ և փոփոխություններ, իհարկե, կատարվել են` ծրագիրը ներկա իրավիճակին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Օրինակ՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի շրջանակում սեփական ռեսուրսների հաշվին Հայէկոնոմբանկն արդեն 12 մլրդ ՀՀ դրամի վարկավորում է իրականացրել:
Ինչպես արդեն նշեցի՝ Հայէկոնոմբանկի համար առաջնահերթությունն իր հաճախորդներն են, ուստի ձեռնարկվելու են նրանց պահանջմունքները լավագույնս բավարարելուն նպատակաուղղված բոլոր հնարավոր քայլերը. ընդլայնվելու է Բանկի կողմից տրամադրվող ծառայությունների շրջանակը՝ ներառելով նոր վարկատեսակների և ավանդատեսակների կիրառում, քարտերի սպասարկման ցանցի ընդլայնում, փաթեթային առաջարկների ներկայացում և այլն:
Համավարակի պայմաններում առավել ակնհայտ դարձավ թվային տեխնոլոգիաների կարևորությունը: Ի դեպ, բոլորովին վերջերս Հայէկոնոմբանկը ներդրեց նորացված «AEB Mobile Banking» հավելվածը և «AEB Payments» առցանց վճարումների համակարգը, որոնք հնարավորություն են տալիս իրականացնել հաճախորդների արագ, որակյալ և առանց Բանկ այցելության սպասարկում:
Հիշեցնեմ, որ գործում է Հայէկոնոմբանկի՝ բանկային նոր տեխնոլոգիաներով հագեցած ՆԱՆՈ մասնաճյուղը՝ հաճախորդներին առաջարկելով 24/7 սկզբունքով սպասարկում բանկային գրեթե բոլոր ծառայությունների մատուցմամբ:
Բանկում նոր տեխնոլոգիների ներդրման գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:
Հայէկոնոմբանկը շարունակելու է համագործակցությունը միջազգային ֆինանսավարկային կազմակերպությունների հետ՝ ընդլայնելով համագործակցության շրջանակները՝ թե՛ ծրագրերի, և թե՛ նոր կազմակերպությունների ներգրավման առումով:
Գործարկվելու են նոր մասնաճյուղեր, պարբերաբար իրականացվելու է գործող մասնաճյուղերի տեխնիկական վերազինում՝ պայմանավորված առկա ծառայությունների որակը միջազգային չափանիշներով մատուցելու անհրաժեշտությամբ:

Mrs. Petrosyan, please tell a little about yourself. How long have you been working at ARMECONOMBANK OJSC and when were you appointed as a member of the Bank’s Board?
I was hired by ARMECONOMBANK OJSC in 2015, immediately after graduating from HEI. I started from the position of a specialist. I worked at International Operations department of ARMECONOMBANK OJSC for a long time holding various positions.
In 2013, I was elected as ARMECONOMBANK OJSC Board Member and up to date I have been holding a position of a Board Member, Secretary of the Board.
Let’s pass on the Bank’s activities.  In July of this year, ARMECONOMBANK OJSC announced about another distribution of shares. What’s the volume this time and in what terms have the new shares been placed?
44.700 common shares were submitted for distribution, each with a nominal value of AMD 10.400 and market value of AMD 17.900. The total volume of shares submitted to the placement amounts to 800 mln. 130 thousand Armenian drams. The placement has already started and will end on 30th of December. All those who want to obtain shares and become a shareholder of ARMECONOMBANK OJSC, can get more detailed information on the Bank and the terms of distribution from the Prospectus of the shares allocation, which is posted on the Bank’s website.
The previous placement of common shares by ARMECONOMBANK OJSC was executed last year. How would you assess the results of the placement? Can we consider it succeeded?
As a result of the previous distribution, the capital of ARMECONOMBANK OJSC was supplemented with 500 mln. 500 thousand drams, moreover approximately 36% of the placed shares was acquired by small shareholders resulting in the increase of the number of small shareholders by 1400.  This is a proof of continuous growth of peoples’ trust towards the Bank and the latters’ increasing interest towards the shares as an alternative option of investment.
Currently, the Bank has about 4800 shareholders.
Are there any factors which make investments with ARMECONOMBANK OJSC more attractive? Why would the investor choose shares of ARMECONOMBANK OJSC over the shares of other companies?
The shares of ARMECONOMBANK OJSC are listed in B platform of “Armenia Securities Exchange” OJSC and allowed to trading which means that any shareholder, if desired, can immediately realize his/her shares. The fact of the shares being listed and the public placement of shares make the company more attractive for the investors, since the listed companies have transparent working style and comply with the principles of corporate governance, which is driven by every investor’s interests.
To be listed in B platform of Armenia Securities Exchange, the free float of a company shall be at least 10%. The "free float" is the proportion of stocks of a company that is not directly or indirectly held by major shareholders. Therefore, the higher is the free float among the total shares, the more attractive is the company for new investors, shareholders. The free float of ARMECONOMBANK OJSC exceeds 25%.
The continuous increase of balance- sheet/ market value of the Bank’s shares is another component making the shares of ARMECONOMBANK OJSC more attractive. If during the distribution carried out last year the value of shares was AMD 16.220, this year it is already AMD 17.900.
Another important factor which I would like to emphasize is the dividends. In this regard, the Bank has adopted a conservative policy and every year pays annual dividends to its shareholders.
Each company has its development principles, its priorities.  Can you point out the cornerstones of ARMECONOMBANK OJSC development strategy?
ARMECONOMBANK OJSC attaches significant importance to the international cooperation. For many years, European Bank for Reconstruction and Development has been a shareholder of ARMECONOMBANK OJSC. In this regard, the mutually beneficial cooperation between ARMECONOMBANK OJSC and EBRD has lasted for 15 years. For years, the Bank has cooperated with European Bank for Reconstruction and Development, German-Armenian Fund, International Financial Corporation, Dutch Development Bank (FMO) and with other reputable institutions.
The bank is constantly working towards the attraction of new customers, retention of existing ones and increasing of service quality. The loyal and satisfied customer is the guarantee of the Bank’s success; such customers attract new ones and promote the further growth of the Bank.
The introduction and development of new digital banking technologies, the expansion of the list of modern banking technologies are in the focus of the Bank’s attention.
What are the Bank’s plans for the upcoming years? In what directions the Bank is planning to develop? Has the epidemic forced the Bank to make changes in its plans?
Despite the challenges conditioned with the pandemic, the Bank will proceed with the implementation of its strategic plan; of course, some amendments and revisions have been made to bring the plan to conformity with the current situation. For example, within the programs aimed at neutralizing the economic consequences of the coronavirus, ARMECONOMBANK OJSC has already provided AMD 12 bn. loan at the expense of its own resources.
As I have already mentioned, ARMECONOMBANK OJSC gives highest priority to its customers, accordingly, all the possible measures will be taken to meet their needs; the scope of the services provided by the Bank will be expanded including the application of new loan and deposit types, expansion of the network of cards service, introduction of package offers and so on.
In the conditions of the pandemic, the importance of digital technologies became more obvious. Recently, ARMECONOMBANK OJSC has introduced updated “AEB Mobile Banking” application and “AEB Payments” online payment system which ensure fast, high quality service of customers without the necessity of visiting the Bank.  I would like to remind that the Bank’s NANO branch equipped with modern technologies operates round-the-clock rendering the clients nearly all banking services.
The introduction of new technologies in the Bank will be continuous.
ARMECONOMBANK OJSC will continue to cooperate with international institutions expanding the scope of cooperation in terms of attraction of both new projects and companies.
New branches will be launched; technical refurbishments will be periodically carried out in the existing ones to bring the quality of the services to conformity with the international standards.
The management of the Bank is certain, that due to the measures taken, the Bank will not only retain but also increase its portion in the market.