ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ, շարունակելով սերտ համագործակցությունը ճանաչված միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, կնքել է 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր առաջատար շվեյցարական responsAbility Investments AG ֆինանսական կառույցի կողմից կառավարվող ներդրումային ընկերությունների հետ:
Ստացված ֆինանսական միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում ՄՓՄՁ ֆինանսավորմանը՝ նպաստելով տնտեսության աճին և ոլորտի մրցունակության բարձրացմանը:
Բանկը, լինելով ՀՀ տնտեսության զարգացմանը նպաստող օղակ և մատուցելով կորպորատիվ, ներդրումային ու մանրածախ ծառայությունների համալիր փաթեթ, շարունակում է իրականացնել իր հիմնական գերակայություններից մեկը՝ նպաստել երկրի տնտեսության աճին միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության միջոցով։
ResponsAbility-ի մասին
ResponsAbility Investments AG-ը շվեյցարական առաջատար ակտիվներ կառավարող ընկերություն է, որը հիմնադրվել է 2003 թվականին: Ընկերությունը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաների ներդրումներում, որոնք նպաստում են ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիությանը, կլիմայի ֆինանսավորմանը և կայուն սննդի համակարգերին՝ երեք ոլորտներ, որոնք անմիջապես նպաստում են Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Կայուն Զարգացման նպատակների (SDGs) իրականացմանը:
2025 թվականի մարտի դրությամբ responsAbility Investments AG-ն աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող յոթ գրասենյակի միջոցով կառավարում է մոտ 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվներ, որոնք ներդրված են ավելի քան 300 պորտֆելային ընկերություններում՝ աշխարհի շուրջ 70 երկրում։

ARMECONOMBANK, proceeding with the close cooperation with the internationally recognized financial companies, signed USD 15m loan agreement with investment companies managed by responsAbility Investments AG, a leading Swiss impact asset manager.
As a unit contributing the development of RA economy and rendering a comprehensive package of corporate, investment and retail services, the bank continues to implement one of its main priorities — to contribute to the country's economic growth through long-term strategic cooperation with international financial institutions.
Investment partner profile
ResponsAbility Investments AG is a leading Swiss impact asset manager founded in 2003. The firm specializes in private market investments that advance financial inclusion, climate finance, and sustainable food systems - three sectors that directly contribute to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). As of March 2025, responsAbility manages USD 5.5 billion across approximately 300 portfolio companies in around 70 countries, operating from seven offices worldwide.