"INTELEXPRESS" համակարգը ներկայացված է ավելի քան աշխարհի 50 երկրում` մասնավորապես Վրաստանում ունի սեփական 30 մասնաճյուղ և ավելի քան 200 սպասարկման կետեր, Հունաստանում՝ սեփական 15 մասնաճյուղ, Իտալիայում՝ 900, Իսպանիայում՝ 600, Իսրայելում՝ 60 սպասարկման կետ: Համակարգը գործում է նաև Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, ՌԴ-ում, Ուկրաինայում, Շվեյցարիայում և այլուր: Այն հնարավորություն է ընձեռում ֆիզիկական անձ հաճախորդներին առանց հաշվի բացման, կատարել ակնթարթային դրամական փոխանցումներ:
Մեկ գործարքի առավելագույն չափ | Համաձայն փոխանցման երկրի օրենսդրության |
Սպասարկվող արժույթ | • ԱՄՆ դոլար • Եվրո • ՌԴ ռուբլի • Վրացական լարի (միայն վճարում) • ՀՀ դրամ |
Փոխանցման արագություն | 10 րոպե |
Փոխանցման վաղեմության ժամկետ | Մինչև 360 օր` կախված փոխանցման երկրից |
Դրամական փոխանցումը ստացող հաճախորդը դրամական փոխանցումն արտարժույթով ստանալու համար պետք է վճարի տվյալ պահին Բանկի կողմից սահմանված կոմիսիոն վճարը*: Եթե հաճախորդը ցանկություն է հայտնում դրամական փոխանցումը ստանալ ՀՀ արժույթով, ապա դրամական փոխանցումը փոխարկվում է ՀՀ արժույթով՝ տվյալ պահին "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ում վճարային համակարգերով գումարների ստացման համար սահմանված հատուկ փոխարժեքով:
Փոխանցման համար գանձվող միջնորդավճարներ
Երկիր | Փոխանցման միջնորդավճար (%) | Վճարման արժույթ |
Ալբանիա | 2 min 5 EUR | EUR |
Բելգիա | 1.8 | BGN |
Բուլղարիա | 2 min 4 EUR | EUR |
Մեծ Բրիտանիա | 1 | GBP |
Հունաստան | 1.5 | USD; EUR |
Վրաստան | 1 | USD; EUR |
Դանիա | 1.5 | EUR |
Իսրայել | 1.5 | USD; EUR |
Իսպանիա | 1.8 | EUR |
Իտալիա | 1.8 | EUR |
Ղազախստան | 1 | USD; EUR |
Կիպրոս | 1.5 | USD; EUR |
Մոլդովա | 1 | USD; EUR |
Նեպալ | 1.5 min 5 USD | NPR |
Նիդերլանդներ | 1.8 | EUR |
Նորվեգիա | 1.8 | EUR |
Ռումինիա | 1.8 min 2 EUR | EUR |
ԱՄՆ | 3 min 3 USD | USD |
Ուզբեկստան | 1 | USD; EUR |
Ուկրաինա | 1 | USD; EUR |
Ֆրանսիա | 2 | EUR |
Չեխիա | 1.5 | USD; EUR |
Շվեյցարիա | 1.8 | CHF |
Շվեդիա | 1.8 | SEK |
Բանգլադեշ Պակիստան |
ԱՄՆ դոլար/Եվրո | ԱՄՆ դոլար/Եվրո |
0.01-100 | 5 | |
100.01-200 | 7 | |
200.01-300 | 9 | |
300.01-400 | 11 | |
400.01-500 | 13 | |
500.01-750 | 16 | |
750.01-1000 | 22 | |
1000.01-1250 | 25 | |
1250.01-1500 | 30 | |
1500.01-1750 | 35 | |
1750.01-2000 | 40 |
IntelExpress վճարային համակարգով հնարավոր է կատարել ուկրաինական բանկերի հաշիվների և քարտերի համալրումներ: Փոխանցման արժույթ՝ ԱՄՆ դոլար կամ Եվրո, ստացման արժույթը՝ ուկրաինական գրիվնա, իսկ Privat բանկի քարտերին նաև ԱՄՆ դոլար, Եվրո: Նշված փոխանցումների սակագինը կազմում է 1%, իսկ առավելագույն սահմանաչափը՝ 5000 ԱՄՆ դոլար կամ 4500 Եվրո: Վրաստան հնարավոր է ուղարկել ՌԴ ռուբլի 0.7% և երկարժութային փոխանցումներ 0% սակագնով:
- Օտարերկրյա պետություններում գումարը ստանալու դեպքում կարող են գործել տվյալ պետության օրենսդրությամբ կամ սպասարկման կետի քաղաքականությամբ նախատեսված սահմանափակումներ /գումարի մեծության, արժույթի և այլն/:
- Արագ դրամական փոխանցումներն իրականացվում են ֆիզիկական անձ հաճախորդների միջև:
- Արագ դրամական համակարգերով փոխանցում իրականացնելու համար փոխանցողը՝
• ներկայացնում է Բանկին իր անձը հաստատող փաստաթուղթը
• նշում է գումարի ստացման երկիրն ու քաղաքը
• ներկայացնում է փոխանցման ստացողի անհրաժեշտ տվյալները
• վճարում է փոխանցվող գումարը և համապատասխան միջնորդավճարը՝ ստորագրելով
փոխանցման իրականացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Փոխանցող հաճախորդին բանկը տրամադրում է գումարի փոխանցման ժամանակ համակարգում ձևավորված ունիկալ/հսկիչ կոդ, որը փոխանցողը պետք է տրամադրի ստացողին գումարի ստացման համար:
- Արագ դրամական համակարգերով գումարի ստացում իրականացնելու համար ստացողը՝
• ներկայացնում է Բանկին իր անձը հաստատող փաստաթուղթը1,
• հայտնում է Փոխանցման ունիկալ/հսկիչ կոդ,
• նշում է գումարի չափն ու արժույթը,
• ներկայացնում է փոխանցում իրականացրած անձի անուն, ազգանուն և եթե նշված է նաև հայրանունը,
• ստորագրում է գումարի ստացումը հավաստող փաստաթղթերը, տրամադրում է այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն գումարի ստացման համար և ստանում գումարը:
5. Բանկը գործարք կատարող հաճախորդին տրամադրում է մատուցված ծառայության կատարման վերաբերյալ անդորրագիր:
6. Վավերկանության ժամկետն անցած փաստաթղթերով արգելվում է կատարել գումարների ստացում կամ փոխանցում:
7. "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ում գումարների փոխանցումն իրականացվում է տարբեր արժույթներով` համաձայն միջազգային դրամական փոխանցման համակարգերի կողմից սահմանած արժույթների և մեկ փոխանցման համար սահմանված առավելագույն սահմանաչափի (մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ սույն ամփոփագրում վճարային համակարգերի համար նախատեսված համապատասխան բաժիններում): Դրամական փոխանցում ստացող հաճախորդին փոխանցված գումարը վճարվում է այն արժույթով, որը նշվել է փոխանցողի կողմից: Եթե հաճախորդը ցանկութուն է հայտնում փոխարկել ստացված գումարը, ապա այն փոխարկվում է այլ արժույթի "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ-ում վճարային համակարգերով գումարների ստացման համար սահմանված արտարժույթի փոխարժեքով:
8. Փոխանցված գումարի չստանալու դեպքում փոխանցված գումարների հետ վերադարձը իրականացվում է համաձայն փոխանցման համակարգի կանոնների:
9. Փոխանցողը, կատարված փոխանցման մեջ (եթե հարցման արդյունքում պարզվում է, որ գումարը վճարված չէ), կարող է կատարել փոփոխություն, փոխանցման չեղյալացում կամ փոխանցված գումարի հետ վերադարձ` բանկում ներկայացնելով համապատասխան դիմում:
10. Փոխանցված գումարի փոփոխությունն ու չեղյալացումը կատարվում է անմիջապես:
11. Փոխանցված գումարի վերադարձը կատարվում է 1-3 բանկային օրվա ընթացքում` կախված միջազգային դրամական փոխանցման համակարգից: Փոխանցված գումարի հետ վերադարձի դեպքում հիմնականում հաճախորդին վերադարձվում է միայն փոխանցված գումարը` առանց միջնորդավճարի (համաձայն վճարային համակարգերի կանոնների):
12. Փոխանցված գումարների հետ վերադարձը, փոփոխությունը կարող է կատարվել միայն չվճարված փոխանցումների դեպքում՝ փոխանցման կատարման օրվանից սկսած, քանի դեռ ստացողը գումարը չի ստացել` համաձայն միջազգային դրամական փոխանցման համակարգի պայմանների:
13. Փոխանցումների վաղեմության ժամկետը սահմանվում է համաձայն վճարային համակարգերի:
14. Դրամական միջոցների փոխանցման/ստացման կատարման առավելագույն ժամկետը 1-10 րոպե է:
15. ՀԱՃԱԽՈՐԴՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԻ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՎԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ԻՐ ՆԱԽԸՆՏՐԱԾ ԵՂԱՆԱԿՈՎ՝ ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԻՋՈՑՈՎ ԿԱՄ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ: ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՍՏԱՑՈՒՄԸ ԱՄԵՆԱՀԱՐՄԱՐԱՎԵՏՆ Է: ԱՅՆ ՀԱՍԱՆԵԼԻ Է 24/7 ՌԵԺԻՄՈՎ, ԶԵՐԾ Է ԹՂԹԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԿՈՐՍՏԻ ՌԻՍԿԻՑ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ Է ԳԱՂՏՆԻՈՒԹՅՈՒՆ:
16. Բանկը "Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին" ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է սպառողից "Ճանաչիր քո հաճախորդին" ("Know your customer") սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ սպառողին:
17. Ելնելով տարաբնույթ հանգամանքներից հաճախորդից սպասարկման ընթացքում Բանկի աշխատակիցը կարող է պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն:
18. Միջազգային դրամական փոխանցումների ուղղություններին (երկիր, քաղաք, սպասարկման կետեր) սակագներին Հաճախորդը կարող է ծանոթանալ www.aeb.am կայքից:
19. Արագ դրամական փոխանցման համակարգերով փոխանցումների և վճարումների կատարումն իրականացվում է Բանկի բոլոր մասնաճյուղերում՝ գործառնական ժամերի ընթացքում, իսկ գումարների ստացումը նաև AEB MOBILE / AEB ONLINE համակարգերի միջոցով:Ծառայության մասին մանրամասն կարող եք տեղեկանալ՝ https://www.aeb.am/uploads/my_transfer_ampopagir.pdf
20. Գործարքի կատարման կամ մերժման մասին Հաճախորդը կարող է ծանուցվել հեռախոսազանգի, SMS հաղորդագրության կամ AEB MOBILE / AEB ONLINE համակարգերի միջոցով:
21. Մասնաճյուղերի ցանկին ու դրանց գործառնական ժամերին Հաճախորդը կարող է ծանոթանալ "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ ինտերնետային կայքում՝ www.aeb.am կամ զանգահարել;ով +37410510910, 8686 հեռախոսահամարներով:
22. Արագ դրամական փոխանցման համակարգերով իրականացված գործարքների վերաբերյալ Բանկը կարող է տրամադրել տեղեկանք ցանկացած ժամկետով: Տեղեկանքի արժեքն է 5000 ՀՀ դրամ:
23.Լրացուցիչ ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ, մասնաճյուղերի ցանկին ու դրանց գործառնական ժամերին կարող եք ծանոթանալ "ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ ինտերնետային կայքում՝ www.aeb.am կամ զանգահարել;ով +37410510910, 8686 հեռախոսահամարներով:
24.Միջազգային արագ դրամական փոխանցումների համակարգերի տեղեկատվական ամփոփագրերին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝
25."Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն" ֆիզիկական անձանց առաջարկվող ծառայությունների որոնման, համեմատման և Ձեզ համար ամենաարդյունավետ տարբերակի ընտրությունը հեշտացնող էլեկտրոնային համակարգ` https://www.fininfo.am :
26.Հաճախորդի կողմից բողոքարկման ընթացակարգը և ժամկետները սահմանվում է` Բանկի ներքին իրավական ակտերի համաձայն:
Ծառայության նախորդ մեկ տարվա սակագներին և պայմաններին (տեղեկատվական ամփոփագրերին) կարող եք ծանոթանալ՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ
* Անհաշիվ փոխանցումների համակարգերով ստացված գումարների նախորդ 1 տարվա կանխիկացման միջնորդավճարներին կարող եք ծանոթանալ՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ:

"INTELEXPRESS" system is represented in more than 50 countries of the world, particularly in Georgia it has its own 30 branches and more than 200 service points, in Greece – 15 own branches, in Italy - 900, in Spain - 600, in Israel - 60 service points. The system operates also in Belgium, the Netherlands, Great Britain, Ukraine, Switzerland and elsewhere. It gives an opportunity to individual customers to make instant money transfers without opening an account.
Maxomum amount of one transaction
In accordance with the legislation of the country of transfer
Supporting currency
• USD
• EUR
• RF ruble
• Georgian Lari (payment only)
• AMD
Speed of transfer
10 minutes
Transfer statute of limitations
Up to 360 days depending on the country of transfer
Commission fees charged for transfer
Counrty
Transfer commission fee (%)
Payment currency
Albania
2  min  5 EUR
Belgium
1.8
BGN
Bulgaria
2  min  4 EUR
Great Britain
GBP
Greece
1.5
USD; EUR
Georgia
USD; EUR, RUR, GEL
Denmark
Israel
Spain
Italy
Khazakhstan
Cyprus
Moldova
Mongolia
Nepal
1.5 min 5 USD
NPR
The Netherlands
Norway
Romania
1.8 min 2 EUR
The USA
3 min 3 USD
Uzbekistan
The Ukraine
France
Czechia
Switzerland
CHF
Sweden
SEK
Bangladesh
Indonesia
The Phillipines
Pakistan
Amount of money
/USD/EUR
USD/EUR
0.01-100
100.01-200
200.01-300
300.01-400
400.01-500
500.01-750
16
750.01-1000
22
1000.01-1250
25
1250.01-1500
30
1500.01-1750
35
1750.01-2000
40
It is possible to make transfers to accounts of customers of the banks of Georgia at a tariff of 1%. To implement the transfer bank name of the recipient, account number (IBAN) and full name of the recipient are required.
It is possible to transfer USD/EUR/GEL to the accounts of Bank of Georgia clients, and GEL to other Georgian banks.
It is possible to replenish Ukranian cards with 1% tariff. To make transfers 16 digits engraved on the recipient’s cards, full name of the recipient and phone number of the recipient are required. The maximum amount of these transfers makes  5000 USD/4500 EUR.
It is possible to make transfers from RA to RF and vice versa.
For additional information, to get acquainted with service points and with full list of tariffs, visit www.intelexpress.com
2. International fast money transfer systems cooperating with the bank are: "MONEYGRAM", "INTELEXPRESS", "GMT", Ria Money Transfers", "MONEYTUN" and other payment systems, the rates and features of money transfers through which are defined with Annex 1 of this information bulletin.
In case of receiving the money in foreign countries, only restrictions /amount, currency and so on/ provided by the law of the given state or the policy of the service point may apply.
3.Fast money transfers are carried out between individual customers.
4. For making a money fransfer the remitter
• submits his/her identity document to the Bank
• indicates the country and state receiving the money,
• presents the recipient of the transfer and other necessary details,
• pays the money to be fransferred and respective the commission fee (set by the System Operators/Bank) by signing the necessary documents for the transfer.
The bank provides the transferring customer a unique/ control code generated in the system at the time of transferring the money, which the sender must provide to the recipient to receive the money.
5. To make money receipt with fast money systems, the receipient
•   Submits his/ her identity document to the Bank,
• reports a unique Transfer/Control Code,
•   indicates the amount of money and currency,
•   presents the name, surname of the person carrying out money transfer and if mentioned also the patronym,
• signs the documents certifying the receipt of the money, provides other necessary information for receiving the money and receives the money.
6. It is prohibited to receive or transfer money with expired documents.
7. The maximum period of making money funds transfer/ receipt is 1-10 minutes, except for cases when an additional verification is being carried out by the system.
8. The transferor, in the transfer made (if it turns out as a result of the inquiry that the amount has not been paid), can make a change, cancel the transfer or return the transferred money by submitting an appropriate application to the bank.
9. The change and cancellation of transferred money is carried out immediately according to the rules of transmission system.
10. The refund of the transferred amount is made within 1-3 banking days, depending on the international money transfer system. In case of a refund of the transferred amount, the customer is generally refunded only the transferred amount without commission fee (according to the rules of payment systems).
11. The bank provides a reference for the service provided to the client performing the transaction.
12. The procedure and terms of appeal by the client are defined in accordance with the internal legal acts of the Bank.
13. Money transfers in ARMECONOMBANK OJSC are carried out in different currencies according to the currencies set by the international money transfer systems and the maximum limit set  per transfer (details can be found in the relevant sections for payment systems of the present bulletin).  No commission fee is charged from  the client receiving the money transfer in foreign currency. If the customer expresses a desire to receive the money transfer in RA currency, then the money transfer is converted into RA currency at the current exchange rate set for receiving money through payment systems at ARMECONOMBANK OJSC.
14. The statute of limitations for transfers is set in accordance with payment systems.
15. THE CUSTOMER HAS THE RIGHT TO COMMUNICATE WITH THE FINANCIAL ORGANIZATION IN THE WAY HE PREFERS, BY MAIL OR ELECTRONICALLY. RECEIVING INFORMATION ELECTRONICALLY IS THE MOST CONVENIENT. IT IS AVAILABLE 24/7, IS FREE FROM THE RISK OF LOSS OF PAPER INFORMATION AND ENSURES PRIVACY.
16. The bank may request additional documents or other information from the consumer based on the "Know your customer" principle, as well as additional questions during oral communication, for the purpose of due diligence of the customer defined by the RA Law "On Combating Money Laundering and Terrorist Financing". On contracts, agreements, partnerships, or memberships entered into by financial organizations that may have a direct impact on consumers (for example, pursuant to an agreement with the United States based on the Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)) the financial institution may collect additional information to determine whether you are a US taxpayer."
17. Due to various circumnstances, the Bank employee may require additional documents and information from the customer during service.
18. The Client can get acquainted with the rates of fast money transfer destinations (country, city, service points) on the website www.aeb.am or on the web pages of each system..
19. Transfers and payments with fast money transfer systems are carried out in all branches of the Bank during operating hours, and receiving money is also possible via SMS message, call, AEB MOBILE / AEB ONLINE systems (the summary of the My Transfer service is available on the bank's website: https://www.aeb.am/uploads/My_transfer_eng.pdf )
20. The Bank can provide a reference for any period on operations carried out with fast money transfer systems.  Price of the reference is AMD 5000.
21. Regarding the provision of additional services, you can familiarize yourself with the list of branches and their operating hours on the website of "ARMECONOMBANK" OJSC at www.aeb.am or by calling +37410510910, 8686.
22. "YOUR FINANCIAL DIRECTORY" IS AN ELECTRONIC SYSTEM THAT FACILITATES THE SEARCH, COMPARISON OF SERVICES OFFERED TO INDIVIDUALS AND THE SELECTION OF THE MOST EFFECTIVE OPTION FOR YOU" - https://www.fininfo.am.
23. Various payment systems in cooperation with the Bank can carry out various promotions, during which changes in transfer rates are possible. You can find out about special offers and promotions by going to https://www.aeb.am/hy/hatuk-arajarkner.