Քաղաքական իրավիճակի փոփոխությունը բարենպաստ է բիզնեսի զարգացման համար
Պարո՛ն Սուքիասյան, այսօր Հայէկոնոմբանկի տարեկան ժողովն է, ինչը նշանակում է, որ 2017թ. արդյունքներն արդեն ամփոփված են։ Ինչպիսի՚՞ն էր անցած տարին բանկի համար։
2017թ.-ը առաջընթացի հերթական տարի էր մեզ համար: Բանկի ղեկավարությունն ու ամբողջ անձնակազմն ապահովեցին ծրագրային նպատակները ինչպես ծավալային, այնպես էլ որակական առումով։ Օրինակ՝ այսօր մենք ունենք արդեն 50 մասնաճյուղ, որոնք թույլ են տալիս ապահովել հաճախորդների արդյունավետ սպասարկումը հանրապետության ողջ տարածքում և Արցախում։ Վստահեցնում եմ, որ այս թիվը վերջնական չէ. անհրաժեշտության դեպքում բանկն օպերատիվ արձագանքելու է ծագած պահանջարկին և բացելու է նոր մասնաճյուղեր։
Նշեմ նաև մի քանի այլ ցուցանիշ։ Նախորդ տարվա արդյունքներով բանկի ակտիվներն աճել են 30,5%-ով, հաճախորդների ավանդները՝ 37,3%-ով, իսկ շահույթն աճել է ավելի քան 2,5 անգամ։ Հաշվի առնելով ՀՀ բանկային համակարգում օրեցոր սրվող մրցակցությունը՝ սրանք բավական տպավորիչ արդյունքներ են, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ բանկը բավարարվելու է ձեռք բերվածով։
Ի դեպ, այս տարի նույնպես նախատեսում ենք շահաբաժիններ վճարել մեր բաժնետերերին։ Սա, կարելի է ասել, արդեն բարի ավանդույթ է մեր բանկում։
2004թ-ից Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը մասնակցություն ունի բանկի կապիտալում: Բացի ՎԶԵԲ-ից, նախատեսու՞մ եք որպես բաժնետեր ներգրավել այլ միջազգային ֆինանսավարկային կառույց։
Մենք կարևորում ենք միջազգային բաժնետիրոջ մասնակցությունը, քանի որ դա նպաստում է բանկի գործունեության մեջ միջազգային բանկային փորձի արդյունավետ կիրառմանը։ Հետևաբար, այո՛, նախատեսում ենք, սակայն կնախընտրեի այս պահին դեռ չմանրամասնել, քանի որ բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել։ Ասեմ միայն, որ բանակցում ենք միջազգային ամենահեղինակավոր ֆինանսավարկային կազմակերպություններից մեկի հետ։
Ի դեպ, փոփոխություն ենք նախատեսել նաև բանկի Խորհրդի կազմում՝ ներգրավելով արտասահմանյան խոշորագույն առևտրային բանկերում ղեկավար աշխատանքի տասնամյակների փորձ ունեցող անդամի, որը համակարգելու է բանկի միջազգային կապերի ընդլայնումը։
Այսօր պայթյունային արագությամբ զարգանում են բարձր տեխնոլոգիաները, և առանց այդ տեխնոլոգիաների ներդրման բանկը չի կարող մրցունակ լինել։ Ի՞նչպես է Հայէկոնոմբանկը օգտագործում այդ նորագույն տեխնոլոգիական գործիքները։
Արդիական տոխնոլոգիաներին, անշուշտ, հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում։ Օրինակ՝ 2017թ.-ին գործարկվեց 24/7 սկզբունքով աշխատող «ՆԱՆՈ» մասնաճյուղը, որտեղ գործարքներ կատարելու համար աշխատակիցների ներկայություն առհասարակ չի պահանջվում։ Շատ շուտով կսկսի գործել մեր «մոբայլ բանկինգ» համակարգը, որի օգնությամբ մեր հաճախորդները հնարավորություն կունենան տարաբնույթ գործարքներ կատարել իրենց բջջային հեռախոսների օգնությամբ՝ առանց ոչ միայն բանկ այցելելու, այլ նաև համակարգչի մոտ նստելու անհրաժեշտության։
Ներկայումս աշխարհը շատ արագ է զարգանում: Հաշվի առնելով արագությամբ աճող մրցակցությունը՝ հաջողություն և համակարգում ուրույն տեղ ունենալու համար պիտի ժամանակին համընթաց շարժվենք՝ կիրառենք նորագույն տեխնոլոգիաներ, վերապատրաստենք մեր մասնագետներին:
Պարո՛ն Սուքիասյան, մեր երկրում փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Ինչպե՞ս եք տեսնում բանկային համակարգի հետագա զարգացումը Հայաստանում:
Մեր երկրում, իսկապես, առկա է նոր իրողություն: Քաղաքական իրավիճակի փոփոխության շնորհիվ՝այժմ օտարերկրյա ներդրումների համար առկա են առավել մեծ հնարավորություններ: Մենաշնորհների դեմ պայքարը, կոռուպցիոն ռիսկերի կանխարգելումը, գործարարների համար բարենպաստ դաշտի ապահովումն այսօր շատերին ստիպում է սեփական բիզնես ունենալու կամ առկա բիզնեսը զարգացնելու և ընդլայնելու մասին մտածել:Երկրում տեղի ունեցող փոփոխություններն, վստահ եմ , նպաստելու են տնտեսական ակտիվության բարձրացմանը, իսկ, ինչպես գիտեք, իրական հատվածի ակտիվությունն անկասելիորեն հանգեցնումէ բանկային համակարգի ակտիվության մեծացման:

Mr. Sukiasyan, today is ARMECONOMBANK OJSC’s Annual Meeting of Shareholders, which means that the results of 2017 have already been summarized. How was the previous year for the Bank?
2017 was another year of progress for the Bank. The Bank’s management and the personnel ensured the program objectives both from quantitative and qualitative point of view. For example, currently the Bank has 50 branches, which allow us to provide effective customer service throughout RA territory and Artsakh. I assure you that this number is not final; in case of necessity the Bank will promptly respond to the demand emerged and will open new branches.
I would like to point out several other indicators. Compared with the results of the previous year, the Bank’s assets have increased by 30,5%, the deposits to customers grew by 37,3% and income has increased by more than 2,5 times. Taking into account the severe competition in the RA banking system these are rather impressive results, which, anyway, does not mean that the Bank is fully satisfied with the aforementioned achievements.
Furthermore, we plan to pay dividends to our shareholders in this year too. This has already become a good tradition at the Bank.
European Bank for Reconstruction and Development has had a participation in the Bank’s capital since 2014. Do you intend to attract other international financial institutions as shareholders?
We highly appreciate the international shareholder’s participation, as it promotes the efficient use of international banking practices in the Bank’s activities. Therefore, yes, we plan to do so, but I would prefer not to provide the details, as the negotiations have not ended yet. I would like to mention that we are currently negotiating with one of the most reputable international financial-credit organizations.
Furthermore, we have envisaged some changes in the structure of the Board by attracting a member having decade’s experience of a manager in the biggest commercial banks abroad, who is going to coordinate the extension of the Bank’s international relations.
Today, high technologies are developing with explosive speed and without the investment of these technologies, the Bank can’t be competitive in the market. How does the Bank use these newest technological tools?
We, doubtlessly, pay great attention to the up-to-date technologies. For example, in 2017 ‘’NANO’’ branch with round-the-clock automatic service was launched, where the presence of employees is not required in order to make transactions. In the near future, the ‘’Mobile Banking’’ system will start to function, which will allow our customers to execute various transactions through their mobile phones without visiting the bank or spending time in front of the computer.
The world is rapidly developing. Taking into account the rapidly increasing competition, we need to move with the times using latest technologies and training our specialists to succeed and strengthen our position in the system.
Mr. Sukiasyan, our country has experienced some changes. How do you see the further development of banking system in Armenia?
We, indeed, live in a new reality. Currently, due to the political changes there are more opportunities for foreign investments. The struggle against monopolies, the prevention of corruption risks, as well as creation of favorable conditions for businessmen make lots of people think of starting their own businesses or developing and expending the existing ones. The changes in the country, surely, will promote the growth of economic activity, and as you know, the activity of the real sector, inevitably, leads to the increase of banking system activity.