«Այս 20 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ վարկային պայմանագիրը համահունչ է FMO- ի վարած անհավասարությունների նվազեցման ռազմավարությանը, և ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ ներգրավված միջոցներն ուղղելու է առավել մեծ ուշադրության կարիք ունեցող թիրախային խմբերին՝ միկրոձեռնարկություններին, կին և երիտասարդ ձեռներեցներին, որոնք նպաստելու են Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը»,- նշեց Հոլանդական զարգացման բանկի (FMO) գլխավոր ներդրումային մասնագետ Լինդա Բրոխուիզենը:
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ FMO Հոլանդական զարգացման բանկի հետ սկսել է համագործակցել դեռևս 2010 թվականից: «Արդեն երեք տասնամյակ շարունակ Բանկի հանդեպ վստահության աստիճանի խոսուն ապացույցն են մի շարք առաջնակարգ միջազգային ֆինանսական ընկերությունների հետ լայնածավալ համագործակցության փորձն ու պատմությունը և մեծաքանակ հաջողված նախագծերը»,- նշեց ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ-ի գործադիր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը:
FMO-ի մասին
FMO-ն հոլանդական զարգացման բանկն է, որը, որպես առաջատար ներդրող, աջակցում է զարգացող երկրների և զարգացող շուկաների կայուն մասնավոր հատվածին հավակնոտ ծրագրերում և ձեռնարկատիրություններում ներդրումներ իրականացնելու միջոցով: FMO-ն ունի ավելի քան 45 տարվա ապացուցված ուղեցույց, որը հնարավորություն է տալիս մարդկանց հմտություններ ձեռք բերել և բարելավել իրենց կյանքի որակը:
FMO-ն կենտրոնանում է երեք հիմանական ոլորտների վրա, որոնք ունեն զարգացման բարձր ազդեցություն` ֆինանսական հաստատություններ, էներգետիկա և ագրոբիզնես, սնունդ և ջուր: FMO-ն 82 երկրներում ավելի քան 9.6 միլիարդ եվրոյի ներդրումային պորտֆելով աշխարհում մասնավոր հատվածը ֆինանսավորող և զարգացնող ամենամեծ բանկերից մեկն է: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.fmo.nl.

Linda Broekhuizen, Chief Investment Officer at FMO: “This $20 million loan agreement fits with FMO’s strategy to reduce inequalities. Armeconombank will on-lend the raised amount to underserved clients, i.e. Micro Enterprises, Women and Young Clients, which will contribute to the development of Armenia’s economy.”
Aram Khachatryan, CEO of AEB says: “The cooperation between ARMECONOMBANK and FMO, the Dutch Development Bank, was launched in 2010. Throughout three decades ARMECONOMBANK OJSC has emphasized the importance of cooperation with international organizations, the evidence of which is the comprehensive partnership record with first class IFIs witnessed by the successful projects and the level of trust towards the Bank.”
About FMO
FMO is the Dutch development bank. As a leading impact investor, FMO supports sustainable private sector growth in developing countries and emerging markets by investing in ambitious projects and entrepreneurs. FMO believes that a strong private sector leads to economic and social development and has a more than 45-year proven track-record of empowering people to employ their skills and improve their quality of life. FMO focuses on three sectors that have high development impact: Financial Institutions, Energy, and Agribusiness, Food & Water. With a committed portfolio of EUR 9.6 billion spanning over 82 countries, FMO is one of the larger bilateral private sector developments banks globally. For more information: please visit www.fmo.nl.