-«Հայէկոնոմբանկ»-ի համար 2018-ը նշանավորվեց հիմնական ցուցանիշների շարունակական աճով, օրինակ` նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվեց ակտիվների 16% աճ, վարկային պորտֆելի 28% աճ, իսկ շահույթն ավելացավ մեկ երրորդով: 2018թ. ընթացքում բացվեցին «Հայէկոնոմբանկ»-ի երկու նոր մասնաճյուղեր, այս տարի բացել ենք եւս երկուսը` բանկի մասնաճյուղերի քանակը հասցնելով 53: Բանկի հետագա քաղաքականությունը միտված է մասնաճուղային ցանցի է՛լ ավելի ընդլայնմանը: Հատուկ տեղ տալով նորարարական տեխնոլոգիաներին` կցանկանայի առանձնացնել նախորդ տարվա ընթացքում Mobile Banking համակարգի գործարկումը, որը շարունակելու է զարգանալ ու կատարելագործվել այս եւ հետագա տարիների ընթացքում:
2018-ին գրանցված աճը «Հայէկոնոմբանկ»-ն առավել գրավիչ ու վստահելի դարձրեց միջազգային գործընկերների եւ հաճախորդների համար: Բանկը շարունակեց համագործակցությունը ինչպես նախկին, այնպես էլ նոր գործընկերների հետ: Միջազգային ֆինանսավարկային կառույցների հետ կնքվեցին մի շարք խոշոր վարկային պայմանագրեր` ներգրավված ռեսուսներն ուղղելով միկրո, փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը: Նման բիզնեսների վարկավորումը միշտ էլ եղել եւ մնում է «Հայէկոնոմբանկ»-ի առաջնահերթությունների շարքում, քանզի ուղղակիորեն նպաստում է տնտեսության զարգացմանը:
-Ներկայումս ակտիվ քննարկումներ են գնում` կապված Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների հետ. հատկապես թեժ են քննարկումները եկամտային հարկի համահարթեցման շուրջ: Ինչպիսի՞ն է Ձեր մոտեցումն այս հարցին:
-Պրոգրեսիվ հարկը տրամաբանական է զարգացած, տնտեսական բարձր ակտիվություն ունեցող երկրներում: Առաջին հայացքից պրոգրեսիվ հարկումը արդարացի մոտեցում է, սակայն իրականության մեջ այն հանգեցնելու է հարկերից խուսափելու նոր սխեմաների եւ դժվար վերահսկման: Կապիտալը փորձելու է գտնել ավելի գրավիչ պայմաններով երկրներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Վրաստանը, Բուլղարիան, Լիտվան եւ այլն: Համահարթեցման հարցի շուրջը մեծ քննարկում ենք ունեցել Հայաստանի Արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունում: Բնականաբար, կարծիքները տարբեր էին: Անձամբ ես ողջունում եմ համահարթեցման գաղափարը, քանզի գտնում եմ, որ այն առաջարկվող լավագույն տարբերակն է: Եթե անկեղծ լինեմ, ինձ համար անակնկալ էր, որ պետության կողմից առաջին անգամ ի նպաստ քաղաքացու որեւէ նախագիծ է առաջարկվել. իրապես երկար տարիների ընթացքում չեմ մտաբերում նման նախադեպ: Եկամտային հարկի համահարթեցումը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում աշխատասեր մարդկանց համար` ինքնին նպաստելով տնտեսական ակտիվության աճին: Գործատուն իր հերթին ստիպված չի լինում աշխատել ստվերում եւ ծրարներով աշխատավարձ տալ իր աշխատողներին: Պետությունն իր այս քայլով առաջնահերթ փորձում է նպաստել զբաղվածության բարձրացմանը, փորձում է քաղաքացու մեջ արթնացնել աշխատելու, այլ ոչ թե նպաստով ապրելու գիտակցությունը: Սկզբնական շրջանում համահարթեցումը գուցե եւ հանգեցնի բյուջեի մուտքերի նվազման, սակայն հեռանկարում հաստատ դրական արդյունք կունենանք:
Միգուցե համահարթեցումը լավ հարթակ է քաղաքական շահարկումների համար, սակայն, ի վերջո, բողոքողներն էլ պիտի ընդունեն, որ համահարթեցումը լավագույն տարբերակն է նաեւ իրենց համար: Իրականում այն լուրջ խթան է տնտեսական ակտիվության բարձրացման, ներդրողների ներհոսքի, միջին խավի ավելացման եւ ամրապնդման, աշխատավարձերը ստվերից դուրս բերելու եւ բարձրացնելու համար: Ողջունելի է կառավարության նման հեռատես մոտեցումը՝ մտածել քաղաքացու սոցիալական վիճակի մասին:
Ինչ վերաբերում է բանկային համակարգին, այստեղ աշխատավարձերը բարձր են շուկայում առկա միջին աշխատավարձերից: Կարծում եմ, որ այդ հանգամանքը նպաստել է բանկային համակարգի կայացմանը եւ կայունությանը: Հուսով եմ, որ պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերը հնարավորություն կընձեռեն բարձրացնել նաեւ այլ ոլորտներում ներգրավված քաղաքացիների աշխատավարձերը:
-Քանի որ խոսեցինք եկամտային հարկի համահարթեցման մասին՝ որպես տնտեսական ակտիվությանը նպաստող գործոն, ուրիշ ի՞նչ կարեւոր միջոցառում կառանձնացնեիք երկրի հետագա տնտեսական զարգացման առումով:
-Հետագա տնտեսական զարգացման հարցում առաջնային եմ համարում գործող որոշ օրենքների վերանայումը, վերջիններիս արդիականացումը, տարբեր օրենքների միջեւ առկա անհամապատասխանությունների վերացումը, ինչը կհեշտացնի տնտեսվարողների գործունեությունը եւ կնպաստի տնտեսության զարգացմանը:
Տնտեսության զարգացմանը զուգահեռ օրենքները պիտի կատարելագործվեն: Մենք պետք է ժամանակին համընթաց շարժվենք, հակառակ դեպքում ձախողվելու ենք: Հավատացեք, այսօր մեր օրենքներում առկա են բազում թերություններ, անհամապատասխանություններ, ինչը խոչընդոտներ է ստեղծում զարգացման համար: Ուստի պիտի աշխատենք, ուսումնասիրենք այլ երկրների փորձը, օրենսդրությունը, ընտրենք ու քաղենք միայն լավը: Մինչ օրենքը ներդնելը կարեւոր եմ համարում նաեւ տարբեր փորձագետների, մասնագետների միջեւ քննարկումների կազմակերպումը, ինչը թույլ կտա հաշվի առնել բոլոր դրական եւ բացասական հետեւանքները:
- Արդեն մեկ տարի է անցել թավշյա հեղափոխությունից: Ի՞նչ փոփոխություններ եք նկատում եւ ինչպե՞ս եք դրանք գնահատում:
- Փոփոխություններ, իհարկե, առկա են եւ բազում: Թավշյա հեղափոխության թերեւս ամենակարեւոր ձեռքբերումներից մեկը երիտասարդների, նոր սերնդի մեջ քաղաքական գիտակցության արթնացումն էր, նրանց մտածելակերպի փոփոխությունը: Այս հեղափոխությունը հնարավոր դարձավ հենց մեր երիտասարդների շնորհիվ: Հեղափոխության բացառապես խաղաղ բնույթը, արտաքին ուժի միջամտության բացակայությունը եւ հետագայում նաեւ արտաքին քաղաքականության անփոփոխ մնալը թույլ տվեցին կատարել իշխանության փոխանցում եւ ստանձնում` բացառելով երկրի համար վտանգավոր ցնցումները:
Կոռուպցիայի եւ մենաշնորհների դեմ պայքարը, մաքսազերծման գործընթացների դյուրացումը հեղափոխության անհերքելի ձեռքբերումներն են: Կուզենայի հատկապես նշել, որ հեղափոխությունից հետո փոխվել է պետական մարմին-տնտեսվարող սուբյեկտ հարաբերություների ձեւաչափը: Այժմ տնտեսվարողի նկատմամբ ձեւավորված է հարգալից վերաբերմունք:
Հաջողության հասնելու համար բոլորս պիտի համբերատար լինենք, աշխատենք ու նպաստենք դրական երեւույթների զարգացմանը: Այդ զարգացման թիվ մեկ նախադրյալ եմ համարում առողջ բանավեճը` առանց որեւէ վիրավորանքների կամ անձնական ամբիցիաների: Միանգամայն անընդունելի եմ համարում միմյանց հասցեին հնչեցվող զրպարտանքները, անհարգալից արտահայտությունները:

Mr.Sukiasyan, ARMECONOMBANK OJSC is summing up the results of 2018. How was the previous year for the Bank? What achievements did the Bank record?
2018 was marked with continuous growth of main indicators for ARMECONOMBANK OJSC. Compared with the previous year, the Bank recorded 16% growth of assets and 28% increase of loan portfolio. The Bank’s profit has increased by one-third. In 2018, two new branches were launched. In the given year another two branches have been launched and the number of branches increased to 53. The Bank’s strategy is aimed at further expansion of the branch network. Attaching great importance to the innovative technologies I would like to point out the launch of Mobile Banking system during the previous year which will be constantly developed and improved within the given and the upcoming years.
The growth recorded in 2018, made ARMECONOMBANK OJSC more attractive and reliable for international partners and customers. The Bank continued its cooperation with both former and new partners. A number of large loan agreements were signed between the Bank and international finance and credit structures directing the attracted recourses to the on-lending of micro, small and medium-sized businesses. The lending of such kind of businesses has always been and will always remain among the priorities of ARMECONOMBANK OJSC as it directly contributes to the development of the economy.
Currently, Tax Code amendments are being actively discussed, particularly hot discussions on Income Tax Leveling are being held. What is your approach to this issue?
Progressive tax has logically developed in economically active countries. At first sight, the progressive taxing is a justified approach; nevertheless it will lead to new schemes of tax avoidance and difficulties of control. The capital will seek to find countries with more attractive conditions, such as Georgia, Bulgaria, Lithuania and etc. We have held discussions on the issue of tax leveling in the union of manufacturers and businessmen of Armenia. The opinions were, naturally, different. Personally, I commend the idea of leveling, since in my opinion, among the proposed options it is the best one. To be frank, I am surprised that, for the first time, the Government has proposed a project on behalf of the citizens. I, indeed, do not remember similar precedent. The income tax leveling creates favorable conditions for diligent people promoting in itself the growth of economic activity. The employer in its turn will not be obliged to work in a shade and give salaries in envelopes. The Government, first of all, attempts to promote increase in employment by this step, tries to awaken the consciousness of making a living by working rather than by social benefits.
In the beginning, the leveling may lead to the reduction of proceeds to the budget, but in perspective, we will certainly obtain positive results.
The leveling, maybe, is a good platform for political speculations, nevertheless the protesters, after all, shall accept that the leveling is the best option for them as well. It is, indeed, a serious impetus for the growth of economic activity, inflow of investors, middle class increase and enhancement, as well as for increasing and removing salaries from shade.
The Government’s perspective approach, that is to think about the citizens’ social state is praiseworthy.
As to the banking system, the salaries here are higher than the average salaries available in the market. I think that the aforementioned circumstance contributed to the establishment and stability of the system. I hope, that the measures taken by the Government will create opportunities to increase salaries of the citizens engaged in other fields.
As we talked about income tax leveling, what other essential measures with regard to the further development of the economy will you point out as a factor promoting economic activity?
With regard to the further development of the economy, I consider the review of some acting laws, the latters’ modernization and the elimination of incompliances between different laws as a priority which will facilitate the activities of businessmen and promote the economy development.
In parallel with the development of the economy, the laws shall be improved. We are obliged to move with the times; otherwise we are condemned to failure. I assure you there are a lot of faults and incompliances in our laws, which create obstacles for further development. Hence, studying the experience, legislation of other countries we should choose and adopt only the best. Before adopting a law, I believe that it is important to hold discussions among the different experts and specialist, which will allow to take all the positive and negative consequences into consideration.
It’s been a year since velvet revolution. What changes have you noticed and how will you evaluate them?
I, indeed, have taken notice of various changes. Probably, one of the most important achievements of the velvet revolution was the awakening of political consciousness among the young generation and the change of their way of thinking. It was our youth that made this revolution possible.
The exclusively peaceful nature of the revolution, absence of external force interference and subsequently unchanged external policy allowed the transfer and assumption of the power excluding dangerous concussions for the country.
Struggle against the corruption and monopolies, the facilitation of customs clearance processes are the undeniable achievements of the revolution. I would like to point out that the format of relations between state body and business entity has changed. Currently, a respectful attitude has been developed towards business entities.
In order to succeed, we should be patient, work harder and contribute to the development of positive events.
In my opinion the first precondition for the development is healthy debates without ant insults and personal ambitions. I consider slander and disrespectful attitude towards others purely unacceptable