Հասցեն՝ 0002, ք. Երևան
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ /այսուհետ` Բանկ/ հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ  ժողովը տեղի է ունենալու 2020թ. փետրվարի 24-ին:
Բանկի հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ ժողովին մասնակցելու իրավունք ունեցող բաժնետերերի ցուցակը կազմված  է  առ  2020թ. հունվարի 09-ը` ըստ բաժնետերերի ռեեստրի տվյալների:
1. Բանկի բաժնետերերի հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ ժողովի հաշվիչ հանձնաժողովի մասին:
2. «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ  բաժնետոմսերի 17-րդ թողարկման բաժանորդագրության արդյունքներով «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ կանոնադրական կապիտալը 25,955,663,200 ՀՀ դրամ հաստատելու մասին:
3.   Բանկի Կանոնադրության փոփոխված տարբերակի վերաբերյալ:
1. «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ Կանոնադրության նախագիծը
2. Բանկի բաժնետերերի հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ ժողովի հաշվիչ հանձնաժողովի  մասին
* Սույն ցանկով նախատեսվող տեղեկությունների և նյութերի հետ հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ ժողովը նախապատրաստելու ընթացքում կարելի է ծանոթանալ Բանկի Գլխավոր գրասենյակում և մասնաճյուղերում յուրաքանչյուր աշխատանքային օր:

“ARMECONOMBANK” OJSC
ARMECONOMBANK OJSC (hereinafter “the Bank”) extraordinary meeting with remote voting will take place on 24 February 2020.
The list of shareholders entitled to participate in the extraordinary meeting was compiled as of January 09, 2020 as per shareholders registry data.
The following issues are included in the Agenda of the meeting:
1. On the Counting Committee of the Bank’s extraordinary meeting with remote voting
2. On the approval of AMD 25,955,663,200 chartered capital based on the subscription results of the 17th issue of shares
3. On the amended version of the Bank’s Charter.
ARMECONOMBANK OJSC Board
Information and materials to be presented to the shareholders during the preparation of ARMECONOMBANK OJSC Extraordinary meeting with remote voting:
1. Draft of “ARMECONOMBANK’’ OJSC charter
2. On the Counting Committee of the Bank’s Shareholders Extraordinary Meeting with remote voting.
* During the preparation period, the information and data referred to in this list are available at the Bank’s Head Office and branches on working days.