Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (BSTDB) Հայաստանի Էկոնոմիկայի զարգացման բանկին (Հայէկոնոմբանկ) տրամադրեց 10 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ՓՄՁ վարկ:
«ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանն աջակցելը մեր ռազմավարական գերակայությունն է Հայաստանում և ամբողջ տարածաշրջանում: Սա մեր կողմից Հայէկոնոմբանկին տրամադրվող երրորդ ՓՄՁ վարկային միջոցն է, ինչը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանում մասնավոր հատվածի աճի և զբաղվածության վրա: Ավելի քան 180 հայկական ՓՄՁ արդեն օգտվել է մեր նախորդ երկու ավելի փոքր վարկային միջոցներից», - համաձայնագրի ստորագրման ժամանակ ասաց BSTDB- ի նախագահ Դմիտրի Պանկինը:
«Հայէկոնոմբանկը BSTDB միջոցները կուղղի հայկական փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը` վերջիններիս նախագծերը և ներդրումային ծրագրերը ֆինանսավորելու նպատակով: Միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ներգրավված վարկային միջոցներից Հայաստանի ՓՄՁ ոլորտի ֆինանսավորումը Հայէկոնոմբանկի մշտական ուշադրության կենտրոնում է», - իր խոսքում նշեց Հայէկոնոմբանկի Գործադիր տնօրեն պարոն Արամ Խաչատրյանը:
BSTDB-ն Հայէկոնոմբանկի հետ համագործակցում է 2008 թվականից և հասցրել է տրամադրել 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում՝ ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանն աջակցելու համար:
Հայաստանի էկոնոմիկայի զարգացման բանկը Հայաստանի ամենահին ունիվերսալ առևտրային բանկերից մեկն է: Լինելով Հայաստանի լավագույն 10 բանկերի շարքում՝ այն ներկայացված է Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում` իր 52 մասնաճյուղերով: Բանկի բիզնեսը հիմնականում կենտրոնացած է ՓՄՁ և մանրածախ բիզնեսի զարգացման վրա: Հայէկոնոմբանկը վարկանշվում է Moody's-ի կողմից «B1» վարկանշով և «Կայուն» հեռանկարով:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական հաստատություն է, որը ստեղծվել է Հայաստանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Ռուսաստանի, Մոլդովայի, Թուրքիայի և մի շարք այլ Սևծովյան երկրների կողմից: BSTDB-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում: BSTDB-ն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը` տրամադրելով վարկեր, վարկային գծեր, բաժնեմասային ներդրում և երաշխիքներ նախագծերի համար՝ իր անդամ երկրների պետական ​​և մասնավոր հատվածներում աջակցելով առևտրի ֆինանսավորմանը: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3,45 միլիարդ եվրո: BSTDB-ը «Standard and Poor’s»-ի կողմից վարկանշվում է երկարաժամկետ «A-» վարկանշով, իսկ Moody's- ի կողմից՝ «A2» վարկանշով: BSTDB-ի վերաբերյալ տեղեկությունների համար այցելեք www.bstdb.org:

- The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) provided a USD 10 million SME loan facility to the Armenian Economy Development Bank (Armeconombank).
“Supporting the SME sector development is our strategic priority in Armenia and in the whole region. This is already third SME facility that we provide Armeconombank which will generate a positive impact on the private sector growth and employment in Armenia. More than 180 Armenian SME has already benefited from our two previous smaller facilities”, said Dmitry Pankin, BSTDB President at the signing of the agreement.
“Armeconombank will use the BSTDB facility to fund its sub-loans to Armenian small and medium-sized companies to finance projects and investment programs. Financing of the SME sector from proceeds of the loans facilities attracted from IFIs is under constant focus of Armeconombank”, said Mr. Aram Khachatryan, CEO of Armeconombank.
BSTDB has been cooperating with Armeconombank since 2008, having provided financing totaling USD 20 million to support the SME sector development.
Armenian Economy Development Bank is one of the oldest universal commercial banks in Armenia. Being in the top-10 Armenian banks, it is represented in all regions of the Republic of Armenia through its 52 branches. The Bank’s business is mainly focused on SME and retail business development. Armeconombank is rated by Moody’s at “B1” with Stable Outlook.
The Black Sea Trade and Development Bank is an international financial institution established by Armenia, Bulgaria, Georgia, Greece, Russia, Moldova, Ukraine, Turkey and many other Black Sea countries. The BSTDB headquarters are in Thessaloniki, Greece. BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion. BSTDB is rated long-term “A-” by Standard and Poor’s and “A2” by Moody’s. For information on BSTDB, visit www.bstdb.org.