տոկոսային եկամտաբերություն 10.20% 10.47% 10.75%
Բանկն ավանդային պայմանագրում նշված պարբերականությամբ, որը չպետք է գերազանցի մեկ ամիսը, ներդրողին (ավանդատուին) տրամադրում է իր ավանդային հաշվի վերաբերյալ քաղվածք ավանդային պայմանագրում կամ ավանդատուի դիմումով նշված եղանակով, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հաշվետու ժամանակաշրջանում տվյալ հաշիվը չի դեբետագրվել կամ կրեդիտագրվել, բացի 4 այդ ավանդատուի կողմից պահանջ ներկայացնելու դեպքում 5-օրյա ժամկետում տրամադրել հաշվի քաղվածք բանկի հայտարարած Սակագներով:
-Ավանդի ներգրավման ծառայություն բանկի «Ռոսիա-1» և «Արարատյան» մասնաճյուղերը չեն մատուցում:
-Ավանդը կարող է ներդրվել նաև Online Banking կամ Mobile Banking հեռակառավարման համակարգերով (սպասարկման պայմանների ու կարգի մանրամասները ներկայացված են  «AEB Online» /« AEB Mobile» համակարգերի տեղեկատվական ամփոփագրում):
Ավանդների տոկոսագումարի հաշվարկման օրինակին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ
Ելնելով ավանդի ծավալից «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ ավանդատուներին նվիրում է անվճար պլաստիկ քարտ`
ա/ ArCa classic տեսակի քարտ ցանկացած ծավալի դեպքում:
բ/ 300 000 ՀՀ դրամ և համարժեք արտարժույթից բարձր`  Master Card standard, Master Card Gold, VISA classic, VISA Gold տեսակի պլաստիկ քարտեր:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` ՁԵՐ ՀԱՇՎՈՒՄ ԱՌԿԱ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ: ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏ ԿՍՏԱՆԱՅԻՔ  ԴՈՒՔ` ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ԱՎԱՆԴԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՎՃԱՐՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՄԲ ՎԱՍՏԱԿԱԾ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ: ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ ԿԱՐՈՂ ԵՔ ԳՏՆԵԼ ԱՅՍՏԵՂ
1. «Դասական + » ավանդի տեսակը՝ ժամկետային:
2. Ավանդը ներդրվում է նվազագույնը 367 և առավելագույնը 1095 օր ժամկետով:
3. Հաշվեգրված տոկոսագումարը չի կապիտալացվում և վճարվում է ավանդատուին ամսական պարբերականությամբ կամ ավանդային պայմանագրի ժամկետի վերջում:
4. Տոկոսագումարը հաշվարկվում է ներդրված ավանդի գումարի մնացորդի վրա: Հաշվարկը կատարվում է հիմք ընդունելով տարվա փաստացի օրերի քանակը՝ 365 օր, իսկ նահանջ տարվա համար 366 օր:
5. Ավանդի տոկոսները հաշվարկվում են Ավանդը Բանկ մուտք լինելու օրվանից մինչև այն Ավանդատուին վերադարձնելու նախորդ օրը:
6. Ավանդը կամ դրա մասը մինչև Ավանդի վերադարձման ժամկետը լրանալը պահանջվելու դեպքում՝ համապատասխանաբար Ավանդի կամ պահանջվող մասի դիմաց պայմանագրով սահմանված տոկոսների փոխարեն հաշվարկվում են տոկոսներ՝ տարեկան 0 % տոկոսադրույքի չափով, իսկ եթե արդեն Ավանդատուին վճարվել են պայմանագրով սահմանված տոկոսները, ապա վճարված տոկոսագումարի չափով Ավանդը համարվում է վերադարձված:
7. Ավանդի տոկոսները Ավանդատուի կողմից չստանալու դեպքում՝ դրանց վրա տոկոսներ չեն հավելագրվում: Եթե Ավանդի վերադարձման ժամկետը լրանալուց Ավանդը չի պահանջվել, ապա մինչև Ավանդի փաստացի պահանջվելը Ավանդի դիմաց հաշվարկվում են տոկոսներ Բանկում գործող բանկային հաշիվներին առկա դրամական միջոցների համար Բանկի սահմանած տոկոսների չափով:
8. Ավանդային պայմանագրի գործողության ընթացքում ավանդին գումարներ չեն կարող ավելացվել:
9. Բանկը չի կարող միակողմանի նվազեցնել պայմանագրում նշված տոկոսները՝ Ավանդը վերադարձվելու պայմանով Պայմանագրով սահմանված ժամկետում:
10. Բանկն ավանդային պայմանագրում նշված պարբերականությամբ, որը չպետք է գերազանցի մեկ ամիսը, ներդրողին (ավանդատուին) տրամադրում է իր ավանդային հաշվի վերաբերյալ քաղվածք ավանդային պայմանագրում կամ ավանդատուի դիմումով նշված եղանակով, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հաշվետու ժամանակաշրջանում տվյալ հաշիվը չի դեբետագրվել կամ կրեդիտագրվել, բացի այդ ավանդատուի կողմից պահանջ ներկայացնելու դեպքում 5-օրյա ժամկետում տրամադրել հաշվի քաղվածք բանկի հայտարարած Սակագներով:
11. Երրորդ անձանց կողմից ավանդը չի կարող համալրվել:
- Այլ անձանց կողմից ավանդատուի ավանդը օգտագործելու կամ տնօրինելու լիազորությունները ընդունվում են, եթե լիազորությունը տրվել է նոտարով վավերացված լիազորագրով կամ բանկում անձամբ ավանդատուի կողմից՝ բանկի աշխատակցի ներկայությամբ և հաստատումով ձևակերպված և ստորագրված՝ գրավոր լիազորագրով:
12. Պայմանագրից բխող վեճերի առաջացման դեպքում ավանդատուն գրավոր դիմում է բանկին և 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում ավանդատուին տրվում է դիմումի վերաբերյալ պատասխան: Պատասխանի հետ համաձայն չլինելու դեպքում ավանդատուն իրավունք ունի դիմել դատարան կամ ֆինանսական համակարգի հաշտարարին օրենքով սահմանված կարգով:
13. Բանկը հանդիսանում է հարկային գործակալ ֆիզիկական անձ հաճախորդների համար, որոնցից ներգրաված ավանդների դիմաց վճարվող տոկոսագումարները ենթակա են հարկման ՀՀ «Հարկային օրենսգրքի» 7-րդ բաժնի դրույթներով:
14. Ավանդները երաշխավորվում են «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձաայն.
• Միայն ՀՀ դրամով բանկային ավանդների դեպքում երաշխավորված ավանդի չափը տասնվեց միլիոն հայկական դրամ է,
• Միայն արտարժութային բանկային ավանդների դեպքում երաշխավորված ավանդի չափը յոթ միլիոն հայկական դրամ է,
• ՀՀ դրամով և արտարժույթով բանկային ավանդների դեպքում,եթե դրամային բանկային ավանդը մեծ է յոթ միլիոն հայակական դրամից, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային բանկային ավանդը՝ մինչև տասնվեց միլիոն հայկական դրամով,
• ՀՀ դրամով և արտարժույթով բանկային ավանդների դեպքում, եթե դրամային բանկային ավանդը պակաս է յոթ միլիոն հայակական դրամից, ապա երաշխավորվում է դրամային բանկային ավանդը ամբողջությամբ և արտարժութային բանկային ավանդը՝ յոթ միլիոն դրամի և հատուցված դրամային բանկային ավանդի տարբերության չափով:
15. ֆինանսական կազմակերպությունը «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է սպառողից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ սպառողին (նման պահանջի առկայության դեպքում)
16. ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից կնքված պայմանագրերի, համաձայնագրերի, համագործակցությունների, կամ անդամակցությունների վերաբերյալ, որոնք ուղղակի ազդեցություն կարող են ունենալ սպառողների վրա (օրինակ՝ «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)) հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն ֆինանսական կազմակերպությունը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում»)
17. «ԴՈՒՔ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՔ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՎԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ՁԵՐ ՆԱԽԸՆՏՐԱԾ ԵՂԱՆԱԿՈՎ՝ ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԻՋՈՑՈՎ ԿԱՄ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ: ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՍՏԱՑՈՒՄԸ ԱՄԵՆԱՀԱՐՄԱՐԱՎԵՏՆ Է: ԱՅՆ ՀԱՍԱՆԵԼԻ Է 24/7 ՌԵԺԻՄՈՎ, ԶԵՐԾ Է ԹՂԹԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԿՈՐՍՏԻ ՌԻՍԿԵՐԻՑ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ Է ԳԱՂՏՆԻՈՒԹՅՈՒՆ»
18. «ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ» ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՋԱՐԿՎՈԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՈՐՈՆՄԱՆ, ՀԱՄԵՄԱՏՄԱՆ և ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ԱՄԵՆԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԵՇՏԱՑՆՈՂ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ Է» «Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն»` www.fininfo.am/avand

The deposit can be attracted through Online Banking or Mobile Banking remote-control systems.
The Bank attracts CLASSIC + term deposits from individuals and legal entities under the following conditions.
CLASSIC +
Minimum 100.000 AMD
Term of deposit placement 367-545 days 546 - 733 days 734-1095 days
Interest payment monthly
Annual interest rate 9․75% 10.0% 10.25%
percentage yield 10.20% 10.47% 10.75%
Interest payment at the end of term
Annual interest rate 10.0% 10.25% 10.5%
percentage yield 10.0% 10.01% 9․99%
The bank shall provide the depositor with a statement on their deposit account at frequency not exceeding one month in the order set by the Deposit Agreement with the exception of cases when over the accounting period the account has not been debited or credited, moreover, to provide a statement on the account within 5 days after submitting such a request by the depositor at the Tariffs set by the bank.
ATTENTION!
“Rossia 1” and “Araratyan” branches do not provide deposit attraction service.
- The deposit can be attracted also through Online Banking or Mobile Banking remote-control systems (details of terms and conditions of service are presented in the information summary of "AEB Online " / "AEB Mobile " systems).
You can get acquainted with the example of deposit interest calculation below
Based on the volume of the deposit, the bank presents a free plastic card to the depositors.
a. ArCa  Classic card in any volume
b. In case of AMD 300,000 or equivalent foreign currency: plastic cards of Master Card standard, Master Card Gold, VISA classic, VISA Gold       type.
NOTE: INTERESTS ON YOUR DEPOSIT ARE CALCULATED BASED ON THE NOMINAL INTEREST RATE AND THE ANNUAL PERCENTAGE YIELD SHOWS THE AMOUNT OF INCOME YOU WOULD HAVE RECEIVED IN CASE OF ADDING THE RECEIVED DEPOSIT INTERESTS TO THE DEPOSIT AND RECEIVING THE ACCRUED INTEREST AMOUNTS AT DEFINED PERIODICITY. YOU WILL FIND THE ORDER OF CALCULATING THE ANNUAL PERCENTAGE YIELD HERE
1. “Classic +” deposit type- term deposit
2. The Deposit is placed with the tenor of minimum 367 days and maximum 1095 days.
3. Accrued interests aren’t capitalized and are paid to the depositor once a month or during the end of deposit agreement period.
4. Interest is calculated based on the balance of placed deposit amount.
5. The interests against the deposit are calculated from the moment the deposit is placed with the bank up to the day preceding its recovery to the depositor.
6. In the event that it is required to repay the Deposit or a part of it before the expiry of the term of the Deposit, instead of the interests specified in the contract for the Deposit or the required part, interests are calculated at the rate of 0% per annum, and if the interests specified in the contract has already been paid to the Depositor, then the Deposit is considered to be returned in the amount of the interest paid.
7. Should the Depositor fail to receive the interests on the Deposit, no interest shall accrue thereon. Should the Depositor fail to demand the deposit after the Deposit Refund Period expires, the interests against the deposit are calculated at the rates set forth by the Bank for the monetary means available on the Bank accounts till the Deposit is actually demanded.
8. No amounts can be added to the deposit during validity period of the Agreement.
9. The Bank cannot unilaterally decrease the interest specified in the Agreement provided that the deposit will be recovered within the term set forth by the Agreement.
10. The bank shall provide the investor (depositor) with a statement on their deposit account at frequency not exceeding one month in the manner set by the Deposit Agreement or in the manner specified by the depositor’s application with the exception of cases when over the accounting period the account has not been debited or credited, moreover, to provide an account statement within 5 days after submitting such a request by the depositor at the Tariffs set by the bank.
11. The deposit cannot be replenished by third parties.
- The authorities of other persons to use and manage the deposit shall be approved should such authorities be issued by a notarized power of attorney or by a written power of attorney made and signed by the depositor in the presence of the Bank’s officer.
12. In case of contract disputes the depositor shall apply to the Bank in written form and will receive the reply to such request within 10 business days. In case of disagreement with reply, the depositor has the right to apply to the court or to the Financial System Mediator in accordance with the law.
13. The bank acts as a tax agent for individual clients. Interest paid on deposits is subject to taxation according to the provisions of Section 7 of the RA Tax Code
14. The deposits are guaranteed according to RA Law “Guaranteeing the Recovery of Deposits of Individuals”
• In case of bank deposits in AMD, the deposit is guaranteed for AMD 16 mln.
• In case of deposits in foreign currency, the deposit is guaranteed for AMD 7.0 mln.
• In case of bank deposits both in AMD and in foreign currency: if AMD deposit exceeds AMD 7.0 mln, only the AMD bank deposit is guaranteed up to AMD 16 mln.
• In case of bank deposits both in Armenian drams and in foreign currency: if AMD deposit is smaller than AMD 7.0 mln, the AMD bank deposit is guaranteed in full and the foreign currency is guaranteed for the balance of AMD 7.0 mln and recovered AMD deposit.
15. On the purpose of due diligence of the customer envisaged by RA law on “ Combating Money Laundering and Terrorism Financing”, the bank may request additional documents or other information from the consumer based on <<know your customer> principle, as well as ask the consumer additional questions during oral communication(upon such request)
16. In compliance with the agreement signed with USA, to find out whether you are a U.S. taxpayer or not, financial institutions may collect additional information about the agreements, contracts, cooperation, membership signed by financial institutions, which may have a direct impact on the consumers (e.g. foreign account tax compliance act (FATCA))
17. “YOU ARE ELIGIBLE TO COMMUNICATE WITH A FINANCIAL INSTITUTION BY THE MEANS OF COMMUNICATION YOU PREFER – THROUGH POSTAL SERVICES OR ELECTRONICALLY. THE RECEIPT OF INFORMATION ELECTRONICALLY IS THE MOST CONVENIENT. IT IS AVAILABLE ROUND-THE-CLOCK (24/7), IS FREE OF THE RISK OF LOSS OF PAPER INFORMATION AND ENSURES CONFIDENTIALITY”.
18. “YOUR FINANCIAL INFORMANT” IS AN ELECTRONIC SYSTEM WHICH SEARCHES AND COMPARES THE SERVICES OFFERED TO INDIVIDUALS AND FACILITATES THE SELECTION OF THE MOST EFFECTIVE OPTION FOR YOU - www.fininfo.am/avand