- VISA ARMECONOMBANK & TELCELL Co-branded ՀՀ դրամ արժույթով վճարային քարտի հաշիվների գծով՝ 3.03%
Արտասահմանյան բանկերի կողմից թողարկված VISA վճարային քարտերով ''ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ'' ԲԲԸ POS տերմինալներով կանխիկի տրամադրում
ՀՀ այլ բանկերի կողմից թողարկված Visa վճարային քարտերով ''ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ'' ԲԲԸ POS տերմինալներով կանխիկի տրամադրում
Անկանխիկ գործարքների կատարում քարտով
Քարտի «Stop-List»-ից հանում (*բոլոր VISA տեսակի և արժույթի քարտերի համար AEB Mobile հավելվածով բլոկավորված քարտի ապաբլոկավորում՝ անվճար) [22]
1000 ՀՀ դրամ
Ավելացված սահմանաչափի 0.1%՝ min 5,000 դրամ, քանակի դեպքում՝ 5 000 դրամ
Նույն հաճախորդի ''ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ'' ԲԲԸ-ում գործող այլ հաշվին փոխանցում
Քարտից քարտ փոխանցումներ Բանկի քարտերին
Քարտից-քարտ փոխանցումներ «Արմենիան Քարդ» համակարգի անդամ բանկերի կամ «Արմենիան Քարդ» համակարգի անդամ չհանդիսացող և «Արմենիան Քարդ» համակարգի հետ H2H կապուղով աշխատող բանկերի քարտերին [10]
«AEB Mobile» և «AEB Online» համակարգերի միջոցով Visa Direct համակարգով Բանկի քարտերից միջազգային VISA քարտերին փոխանցումներ [32]
ՀՀ դրամով` 1.5%, նվազագույնը՝ 1000 ՀՀ դրամ
Քարտային հաշվից ՀՀ այլ բանկերի հաճախորդների օգտին փոխանցումներ (այդ թվում AEB Mobile հավելվածով)
"ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ'' ԲԲԸ-ի այլ հաճախորդների օգտին փոխանցումներ (այդ թվում AEB Mobile հավելվածով)
500 ՀՀ դրամ
SMS հաղորդագրության ուղարկում [11]
Միջազգային STOP LIST-ի տեղադրում
9000 ՀՀ դրամ շաբաթական
Սպասարկման կետերում POS տերմինալներով (այդ թվում վիրտուալ) քարտով կատարված գործարքների բողոքարկման հայտ (ՀԷԲ քարտապանների համար) [13]
5000 ՀՀ դրամ
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԵՐԻՑ դուրս գտնվող Cash-In տերմինալներով քարտային հաշվի համալրում [14]
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԵՐՈՒՄ գտնվող Cash-In տերմինալներով քարտային հաշվի համալրում [14]
PAYMENT.AEB.AM- ինտերնետային կայքի միջոցով վճարումներ իրականացնելու համար գանձվող միջնորդավճար [15]
INSURANCE.AEB.AM – ինտերնետային կայքի միջոցով ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքելու միջնորդավճարներ [16]
0,5%
Քարտից-քարտ փոխանցում արտասահմանյան բանկերի կողմից թողարկված MIR վճարային քարտերին` 1,5%:
9 Մինչև մեկ ամիս կատարված գործարքների համար քաղվածքների տրամադրումը անվճար կարող է տրամադրվել մինչև հաջորդող ամսվա վերջին բանկային օրը ներառյալ
10 Ինտերնետի միջոցով (www.ArCa.am կայքով) գործարքներ (քարտից քարտ փոխանցումներ, բջջային հեռախոսների կանխավճարային քարտերի ծածկագրերի ձեռք բերում, կոմունալ վճարումներ, հաշվի քաղվածքի դիտում և այլն) հնարավոր է կատարել, եթե հաճախորդը նախօրոք գրավոր «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ է ներկայացրել իր e-mail հասցեն:
11 Վճարային քարտը բանկոմատով ակտիվացնելիս, ինչպես նաև հաճախորդի ցանկությամբ քարտով կատարված յուրաքանչյուր գործարքից հետո, «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն ուղարկում է SMS հաղորդագրություն հաճախորդի բջջային հեռախոսին: Նշված ծառայությունը ակտիվացնելու նպատակով, հաճախորդը գրավոր տեղեկացնում է «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ին իր բջջային հեռախոսի համարը և այն գումարը, որից ավելի գումարի դեպքում ցանկանում է ստանալ SMS հաղորդագրություն, ընդ որում գումարի նվազագույն շեմը դրամային քարտերի համար ոչ պակաս, քան 200 դրամ, դոլարային քարտերի համար՝ 1 ԱՄՆ դոլար, Եվրոյով քարտերի համար՝ 1 եվրո և ՌԴ ռուբլով քարտերի համար՝ 50 ՌԴ ռուբլի: Ինտերնետով գործարք կատարելիս, եթե կայքը ապահովված է ArCa 3-D Secure, MasterCard SecureCode կամ Verified by Visa համակարգերով, ապա հաճախորդը իր բջջային հեռախոսին ստանում է ArCa 3-D Secure, MasterCard Securecode, Verified by Visa կամ 3D Securecode համակարգերի ծածկագիր պարունակող SMS հաղորդագրություն: ՀՀ գործող բջջային կապի օպերատորների բաժանորդները կարող են օգտվել USSD տեղեկատվական և կառավարման համակարգից:
13 Սույն սակագինը կիրառվում է այն դեպքում, երբ բողոքարկման գործընթացի արդյունքում պարզվել է, որ գործարքը կատարվել է հաճախորդի կողմից կամ հաճախորդի կողմից քարտի օգտագործման կանոնների խախտման հետևանքով կամ այնպիսի հանգամանքներով, որի դեպքում հիմնավորվում է (ապացուցվում է) բողոքարկման հայտի անհիմն լինելը:
14 «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ Մասնաճյուղից դուրս Cash-In տերմինալներով կատարվող գործարքների նվազագույն սահմանաչափը 100 դրամ է, առավելագույնը՝ 100.000 դրամ: «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ Մասնաճյուղում գտնվող Cash-In տերմինալներով կատարվող գործարքների նվազագույն սահմանաչափը 100 դրամ է, առավելագույնը՝ 200.000 դրամ:
15 1) Arca համակարգի միջոցով հավաստագրում տրամադրող ՀՀ այլ բանկերի կողմից թողարկված քարտերի դեպքում, բացառությամբ <<ՎՏԲ Հայաստան Բանկ>> ՓԲԸ-ի կողմից թողարկված քարտերի, կատարված գործարքի միջնորդավճարը 0,9%;
2)Arca համակարգի միջոցով հավաստագրում չտրամադրող բանկերի կողմից թողարկված MasterCard, Visa տեսակի քարտերի դեպքում վճարային քարտերով գործարքների միջնորդավճարը 2,5% :
16 1) «Arca համակարգի միջոցով հավաստագրում տրամադրող ՀՀ այլ բանկերի կողմից թողարկված քարտերի դեպքում միջնորդավճարը 0,9%; 2) Arca համակարգի միջոցով հավաստագրում չտրամադրող բանկերի կողմից թողարկված MasterCard, Visa տեսակի քարտերի դեպքում միջնորդավճարը 2,1% :
22 Սույն սակագինը կիրառվում է այն դեպքում, երբ հաճախորդների կորցրած քարտերով կատարվում են ստորին սահմանաչափերով գործարքներ
29 Եթե վճարային քարտը տրամադրվել է աշխատավարձային նախագծի շրջանակում (ՀՀ դրամով)՝ աշխատավարձ ստանալու նպատակով, ապա տվյալ քարտից օրական մինչև 1.000.000 դրամ կանխիկացնելու դեպքում կանխիկացման սակագինը սահմնավում է 0%, իսկ օրական 1.000.000 դրամը գերազանցող գումարի մասով՝ 0.5%
32 VISA Direct փոխացման համակարգում կիրառվում են ներքոնշյալ սահմանափակումներ.
- Մեկ գործարքի առավելագույն սահմանաչափ՝ 500 000 ՀՀ դրամ, 1 000 ԱՄՆ դոլար, 1 000 եվրո,
- Մեկ հաճախորդի գործարքների օրական առավելագույն գումար՝ 1 000 000 ՀՀ դրամ, 2 000 ԱՄՆ դոլար, 2 000 եվրո:
Երկրների ցանկի հետ, որտեղ հնարավոր է փոխանցել գումար VISA վճարային համակարգի քարտերին՝ ի շնորհիվ Visa Direct համակարգի, կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ
***Visa քարտերի արտոնություններին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ
• Քարտը թողարկվում է Հաճախորդի կողմից Բանկի կողմից պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնելու դեպքում և տրամադրվում է Հաճախորդին առավելագույնը 5 բանկային օրում։
• Քարտային հաշվի արժույթից տարբերվող արժույթով կատարվող Գործարքները հաշվարկվում են գործարքի օրվա դրությամբ համապատասխան արժույթի առքի/վաճառքի համար Բանկի կողմից սահմանված փոխարժեքներով, որի արդյունքում առաջացած գործարքի գումարների տարբերությունների համար Բանկը որևէ պատասխանատվություն չի կրում:
• ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` ՁԵՐ ՀԱՇՎՈՒՄ ԱՌԿԱ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴրՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ: ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏ ԿՍՏԱՆԱՅԻՔ ԴՈՒՔ, ԵԹԵ ՁԵՐ ԱՎԱՆԴԻ ԴԻՄԱՑ ՍՏԱՑՎԱԾ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՎԵՐԱՆԵՐԴՆԵԻՔ ԱՎԱՆԴԻ ՏԵՍՔՈՎ: ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ ԿԱՐՈՂ ԵՔ ԳՏՆԵԼ ՀԵՏԵՎՅԱԼ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԿԱՅՔՈՒՄ՝ www.aeb.am :
• Քարտային հաշիվների մնացորդների վրա տոկոսները կապիտալացվում են յուրաքանչյուր ամիս:
• Տոկոսները հաշվեգրվում են քարտային հաշվում առկա գումարի մնացորդի, ինչպես նաև ավելացված գումարի մնացորդի և կապիտալացված տոկոսների վրա օրական կտրվածքով:
• Բանկն իրավունք ունի փոփոխել քարտային հաշվում եղած դրական միջոցների համար վճարվող տոկոսների չափը, եթե պայմանագրով այլ բան նախատեսված չէ:
• Քարտերով հաշիվների բացման նվազագույն սկզբնական գումարի սահմանափակում չկա: Քարտային հաշիվների դիմաց վճարվող տոկոսները ենթակա են հարկման Եկամտային հարկի մասին ՀՀ օրենքով սահմանված չափով:
• Պայմանագրից բխող վեճերի առաջացման դեպքում քարտատերը գրավոր դիմում է բանկին և 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում քարտատիրոջը տրվում է դիմումի վերաբերյալ պատասխան: Պատասխանի հետ համաձայն չլինելու դեպքում քարտատերն իրավունք ունի դիմել դատարան կամ ֆինանսական համակարգի հաշտարարին օրենքով սահմանված կարգով:
• Հաճախորդը քարտային հաշիվ բացելու համար բանկ է ներկայացնում հետևյալ փաստաթղթերը `
-անձը հաստատող փաստաթուղթ,
-հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթուղթ կամ հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք,
• «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով Բանկը կարող է «Ճանաչիր քո հաճախորդին («Know your customer) սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ հաճախորդին:
• «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտիե (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)) հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել հաճախորդից լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում:
• Բանկն առնվազն երեսնօրյա պարբերականությամբ քարտատիրոջը տրամադրում է իր քարտային հաշվի վերաբերյալ քաղվածք, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հաշվետու ժամանակաշրջանում տվյալ հաշիվը չի դեբետագրվել կամ կրեդիտագրվել,
• Հաճախորդի և բանկի միջև առաջացած վիճելի հարցերը բանակցության արդյունքում չկարգավորելու դեպքում հաճախորդը օրենքով սահմանված կարգով կարող է դիմել ֆինանսական համակարգի հաշտարարին կամ դատարան
• Հաշիվը և դրանում եղած դրական միջոցները տնօրինելու հաշվետիրոջ իրավունքները կարող են սահմանափակվել օրենքով նախատեսված դեպքերում`դատարանի վճռի, դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների հարկային կամ այլ մարմինների որոշումների (փաստաթղթային կամ էլեկտրոնային) հիման վրա հաշվի վրա արգելանք(կալանք) դնելուց կամ հաշվով գործառնությունները դադարեցնելուց
• Առանց հաճախորդի կարգադրությամբ հաշվում եղած դրական միջոցները կարող են դուրս գրվել օրենքով սահմանված դեպքերում`դատարանի վճռի, դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների որոշումների (փաստաթղթային կամ էլեկտրոնային) հիման վրա կամ Բանկի և հաճախորդի միջև պայմանագրով նախատեսված դեպքերում:
• Ավանդները երաշխավորվում են <<Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին>> ՀՀ օրենքի համաձայն.
-դրամով ավանդների դեպքում՝ մինչև 16.0 մլն դրամի չափով,
-արտարժութային ավանդների դեպքում՝ մինչև 7.0 մլն րամիի չափով,
-դրամով և արտարժույթով ավանդների դեպքում, եթե դրամային ավանդը մեծ է 7.0 մլն դրամից, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը՝ մինչև 16.0 մլն դրամով,
-դրամով և արտարժույթով ավանդների դեպքում, եթե Դրամային ավանդը պակաս է 7.0 մլն Դրամից, ապա երաշխավորվում է Դրամային ավանդն ամբողջությամբ և արտարժութային ավանդը՝ 7.0 մլն Դրամի և հատուցված Դրամային ավանդի տարբերության :

Cash disbursement with VISA payment cards issued by foreign banks through POS terminals of ARMECONOMBANK OJSC
Cash disbursement in encashment points of ARMECONOMBAN K OJSC in AMD only (ATM), including through AEB Pay, Apple Pay or Google Pay payment tools29
Cash disbursement from ARMECONOMBAN K OJSC Cash register 42
Cash disbursement with VISA payment cards issued by other RA banks through POS terminals of ARMECONOMBANK OJSC
Number of cashout transactions per day
AMD 2000
3 Total maximum amount of encashment transactions allowed in one day
AMD 1.500.000
AMD 1000
Card-to-card transfers to cards of the Bank [10] (the transfers are made in AMD only)
Card-to-card transfers to cards of member banks of the Armenian Card system and non-member banks of the Armenian Card systems and to banking cards working with the Armenian Card system through H2H channel [10] (the transfers are made in AMD only)
Transfers to international VISA cards from Bank cards through "AEB Mobile" and "AEB Online" systems via Visa Direct system from the Bank cards [32]
AMD 1.5%, minimum AMD 1 000
Transfers from card account in favor of other RA bank (*with AEB Mobile application-free of charge)
Transfers in favor of other clients of "ARMECONOMBANK" OJSC (*with AEB Mobile application-free of charge)
Sending an SMS message [11]
Installation of international STOP LIST [22]
AMD 9000 Weekly
Application for appeal of transactions made at service points through POS terminals(also virtual) (for AEB cardholders) [13]
Replenishment of card account with Cash-in terminals located out of “ARMECONOMBANK” OJSC BRANCHES [14]
Replenishment of card account with Cash-in terminals located at “ARMECONOMBANK” OJSC BRANCHES [14]
AMD 150.000
Commission fee charged for making payments through PAYMENT.AEB.AM website15
Commission fee charged for making payments through PAYMENT.AEB.AM website [15]
Commission fees charged from signing a CMTL agreement through INSURANCE.AEB.AM website [16]
ATTENTION:
10 Transactions (card-to-card transfers, obtaining codes for mobile phone prepaid cards, utility payments, viewing account statements, etc.) can be carried out via Internet (through www.ArCa.am website), if the client has previously submitted his/her e-mail address in writing to ARMECONOMBANK OJSC.
11 After each transaction made with the card, at the customer's request, ARMECONOMBANK OJSC sends an SMS message to the customer's mobile phone. In order to activate the mentioned service, the client informs ARMECONOMBANK OJSC in writing of his/her mobile phone number and the amount, in case of exceeding which he /she wants to receive an SMS message, and the minimum threshold for AMD cards is not less than AMD 200, USD 1 for USD cards , 1 EUR for Euro cards and 50 RF rubles for Russian Ruble cards.When making a transaction on the Internet, the client receives an SMS message containing the code of ArCa 3-D Secure, MasterCard Securecode, Verified by Visa systems to his mobile phone if the website is secured by ArCa 3-D Secure, MasterCard SecureCode or Verified by Visa systems. Subscribers of RA mobile operators can use the USSD information and management system.
The Bank sends a free SMS message to the client's mobile phone about the receipt of the pension amount. In order to activate the mentioned service, the client informs ARMECONOMBANK OJSC in writing of his/her mobile phone number .
12 In case of an urgent card order, the card is provided to the customer on the next working day after 16:00 at TIGRAN METS branch. (49 and 49/1 Tigran Mets Str., Yerevan).
13 The tariff is applied in case if it turns out that the transaction has been made by the client as a result of appeals process or as a result of the client violating the rules of using the card or by such consequences, in case of which the groundlessness of the appeal application is justified (proved).
14 The minimum limit for transactions carried out with Cash-In terminals outside the Branch of ARMECONOMBANK OJSC is AMD 100, the maximum is AMD 100,000. The minimum limit for transactions performed with the CashIn terminals located in the branch of ARMECONOMBANK OJSC is AMD 100, the maximum - AMD 200,000.
15 1) In the case of cards issued by other RA banks providing certification through the Arca system, except for cards issued by VTB Armenia Bank CJSC, the commission fee of the executed transaction is 0.9%; 2) In the case of MasterCard, Visa cards issued by banks that do not provide certification through the Arca system, the commission fee for payment card transactions is 2.5%.
16 1) In case of cards issued by other RA banks providing certification through the Arca system, the commission fee is 0.9%; 2) In case of MasterCard, Visa type cards issued by banks not providing certification through the Arca system, the commission fee is 2.1%.
21 Except for making charging payments of wallets (electronic money), in case of which 3% is defined
22 The present tariff is applied when transactions with lower limits are made with lost cards of the clients
31 In case of cashless payments through VISA GURU (DIGITAL) digital card the cardholder receives a Cashback in the following amounts and terms, but no more than AMD 10.000 per month.
- 1 % for each non-cash transaction made in abroad*,
- The refund is calculated on a monthly basis and is transferred to the cardholder's VISA GURU card account every month until the last working day of the month following the reporting month, moreover if the cardholder closes the card before the expiration date during the reporting period, then the refund is not paid for that month.
- The cashback amount is subject to taxation in accordance with the RA Tax Code. The cashback amount is transferred after charging the income tax in the manner prescribed by the law.
* Refunds are not provided for utility payments, card-to-card transfers, transactions made with electronic wallets, charitable donations, against the payments made for state services and other state payments, winning games and bets, banking operations / etc. repayment of loan etc/) .
32 The below-mentioned restrictions are applied in VISA Direct transfer system - Maximum limit of one transfer-AMD 500 000, USD 1000, EUR 1000, - Maximum daily limit of transactions per customer-4 - Maximum daily amount of transactions per customer AMD 1 000 000, USD 2 000, EUR 2 000.
33 VISA GURU DIGITAL card is provided for a period of 5 years. The annual service fee of the card is AMD 2000. VISA GURU DIGITAL is the digital card without physical presence and is located (registered) in a virtual environment. The possibility of withdrawing money with the card is blocked, the rest of the terms of service are in accordance with the valid conditions set for the Visa GURU card type.
42 When submitting an application for account closure, in case the account balance is less than AMD 1000 or equivalent foreign currency, the amount of charged commission is set without applying the minimum amount requirement.
***Visa card benefits can be found by following link
• The card is issued upon the submission of the required documents by the Client to the Bank and is provided to the Customer within maximum 5 working days.
• Transactions in a currency different from that of the currency of the card account are calculated in the rates defined by the Bank for the sale and purchase of the appropriate currency as of the date of the transaction, due to which the Bank shall not bear any responsibility for the differences in the transaction amount.
• ATTENTION: INTERESTS ON YOUR DEPOSIT ARE CALCULATED BASED ON THE NOMINAL INTEREST RATE AND THE ANNUAL PERCENTAGE YIELD SHOWS THE INCOME YOU WOULD REALIZE, IF YOU WOULD HAVE ADDED THE RECEIVED DEPOSIT INTERESTS TO THE DEPOSIT. YOU WILL FIND THE ORDER OF CALCULATING THE ANNUAL PERCENTAGE YIELD ON www.aeb.am.
• Interests accrued on the balances of the cards are capitalized monthly.
• Interests are accrued daily on the balances of the cards, as well as on the added amount balance, and on the capitalized amounts
• The Bank is entitled to amend the size of interests paid for the monetary funds available on the card account, unless otherwise defined by the Agreement.
• There is no limit in the minimum initial amount for card opening.
• Interest paid against card accounts is subject to taxation with income tax under tax legislation of RA.
• In case of contract disputes the depositor shall apply to the Bank in written form and will receive the reply to such request within 10 Business days. In case of disagreement with reply, the depositor has the right to apply to the court or to the Financial System Mediator.
• To open a card account, the customer shall submit the below mentioned documents to the Bank:
- Identification document,
- Document containing public services number or reference about not-receiving public services number,
• On the purpose of due diligence of the customer envisaged by RA law on “On Combating Money Laundering and Terrorism Financing”, the bank may request additional documents or other information from the consumer based on <> principle, as well as ask the consumer additional questions during oral communication.
• In compliance with the agreement signed with USA, to find out if you are a USA tax payer, financial institutions may collect additional information about the agreements, contracts, cooperation, membership signed by financial institutions, which may have a direct impact on the consumers (e.g. foreign account tax compliance act (FATCA))
• With periodicity of at least 30 days the Bank provides the customer with the account statement, except the cases when no debiting or crediting to such account occurs within the reporting period.
• Should the negotiations fail to settle the disputes and disagreements between the Bank and the customer, the latter can apply to the court or the Financial System Mediator.
• The customer's right to manage the account and monetary funds available on it may be limited in the cases prescribed by the law - court decision, ban on the account based on the decision (hard copy or electronically) of the tax or other authorities of Compulsory Enforcement Service.
• Cash facilities available on the account may be written off without the customers consent in the cases prescribed by the law- court decision, based on the decision (hard copy or electronically) of the authorities of Compulsory Enforcement Service or in the cases stipulated by the Agreement signed by and between the Bank and the customer.
• Deposits are guaranteed pursuant to the Armenian Law on Guaranteeing the Recovery of Deposits of Individuals. Deposits are guaranteed as follows:.
-In case of deposits in Armenian drams, the deposit is guaranteed for AMD 16 mln.
-In case of deposits in foreign currency, the deposit is guaranteed for AMD 7.0 mln
-In case of deposits both in Armenian drams and in foreign currency: if AMD deposit exceeds AMD 7.0 mln, only the AMD deposit is guaranteed for AMD 16 mln
-In case of deposits both in Armenian drams and in foreign currency: if AMD deposit is smaller than AMD 7.0 mln, the AMD deposit is guaranteed in full and the foreign currency and the foreign currency is guaranteed for the balance of AMD 7.0 mln and recovered AMD deposit