Թարմացվել է`06.05.2025 | 09:17
Կորպորատիվ կառավարման տարրերը «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ում սկսել են ներդրվել դեռևս 1998 թվականից, երբ «կորպորատիվ կառավարում» տերմինն առավել հիշատակելի էր տեսական, գիտական հրապարակումներում, որպես ընկերությունների արդյունավետ զարգացման գրավական:
1997 թվականից սկսվեց «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ի գործունեության վերակառուցման գործընթացը, որին ձեռնամուխ էին եղել բանկի նոր հիմնական բաժնետերերը: Այն նպատակաուղղված էր միջազգային չափանիշներով բանկային կառույցի կայացմանը, ինչը պահանջում էր առաջավոր համաշխարհային փորձի տեղայնացում և ներդրում:
Սթափ գնահատելով բանկերի արդյունավետ զարգացման միջազգային մոդելները՝ բանկի նոր ղեկավարությունը կարևորեց կորպորատիվ կառավարման նշանակությունը և հեռանկարը, քայլ առ քայլ վերակառուցելով բանկի ընթացիկ գործունեությունը, իսկ կառավարումը՝ կառուցելով կորպորատիվ սկզբունքների համաձայն:
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ում կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների ներդրման առաջին գործընթացներից հիշատակելի են հետևյալ միջոցառումները`
• Ներքին հսկողության դերը բարձրացնելու նպատակով բանկի Վերահսկողության վարչությունը վերաենթարկվեց Խորհրդին (1998թ.),
• Սկսվեց ձևավորվել բանկի զարգացման նոր մեթոդոլոգիական բազան,
• Մշակվեցին բանկի գործունեության, կառավարման մարմինների գործառույթները սահմանող կարգերը և կանոնակարգերը,
• Հստակորեն սահմանազատվեցին Խորհրդի և Գործադիր մարմնի գործառույթները,
• Մշակվեց և բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի կողմից հաստատվեց ժողովների հրավիրման կարգը, որտեղ հստակ սահմանված էին բաժնետերերի իրավունքները ժողովներին՝ ըստ այդմ բանկի կառավարմանը մասնակցելու հետ կապված,
• Մշակվեց շահաբաժինների վճարման կարգը:
Բանկի նման կանոնակարգված և թափանցիկ գործելաոճն առավել գրավեց միջազգային խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրողների ուշադրությունը և հետաքրքրությունը և 2005թ. դրությամբ, բանկի հետ առավել ակտիվ համագործակցող միջազգային կառույցը` ՎԶԵԲ-ը դարձավ բանկի ռազմավարական բաժնետեր` 25% գումարած մեկ բաժնետոմս փայամասնակցությամբ:
Գաղտնիք չէ, որ կորպորատիվ կառավարումն ենթադրում է ոչ միայն օրենսդրությամբ սահմանվող բանկի գործունեության կառավարումը, թափանցիկությունը, շահերի պաշտպանությունը կարգավորվող դրույթները, այլ նաև գործարար էթիկայի և սովորույթներին բնորոշ նորմերի և սկզբունքների սահմանում: Նմանատիպ առաջին փաստաթուղթը բանկում ընդունվեց 2001 թվականին և հետագայում այն կատարելագործվեց: «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ի Վարքականոնները վերանայվում են պարբերաբար` սահմաված կարգով:
Որպես կորպորատիվ կառավարման կարևորագույն տարր «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ում մշակվել և ներդրվել են ներքին հսկողության, ռիսկերի կառավարման, ներքին աուդիտի, բանկի անվտանգության ապահովման գործուն համակարգեր և մեխանիզմներ:
Հանդիսանալով ցուցակված ընկերություն՝ «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ մինչև յուրաքանչյուր տարեկան ժողովի հրավիրման մասին ծանուցումը կամ ծանուցմանը զուգահեռ իր կայքէջում հրապարակում է իր կողմից կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի դրույթներին հետևելու և այդ դրույթներին իր համապատասխանության մակարդակի վերաբերյալ տեղեկատվություն /Կորպորատիվ կառավարման տարեկան հայտարարագիր/:
ՀՀ օրենսդրական դաշտի զարգացմանը զուգահեռ մշտապես կատարելագործվում է բանկի ներքին իրավական դաշտը` գործող նորմատիվ ակտերը առավել նպատակաուղղված բանկի թափանցիկ գործելաոճին, իսկ վերը նշված ողջ գործընթացների արդյունավետ իրականացման կարևորագույն գրավականը` դա բանկի կայացած բարձր որակավորում ունեցող մասնագիտական թիմն է:
Բանկի Խորհրդի աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով գործում են Խորհրդին կից հանձնաժողովներ։

Updated:08.04.2025 | 11:30
ARMECONOMBANK OJSC started to implement elements of corporate governance as early as in 1998 when the "corporate governance" term was more characteristic to theoretical and scientific publications representing as a guarantee of effective development of companies.
In 1997, the process of restructuring the activities of ARMECONOMBANK OJSC was initiated by the new key shareholders of the bank. It was aimed at establishing a banking structure under international standards, which required localization and implementation of advanced international practices.
Based on practical evaluation of the international models of effective development of banks, the new management of the bank focused on the importance and perspectives of corporate governance as it restructured the current operations and reshaped the governance to accord the corporate principles.
The following measures should be mentioned among the first processes of introduction of corporate governance principles in ARMECONOMBANK OJSC:
• To increase the role of internal control, the Supervision Department of the bank was re-subordinated to the Board (1998);
• A new methodological base for the development of the bank began to take shape;
• Rules and regulations governing the functions of the bank’s managerial bodies were developed;
• The functions of the Board and executive authority were clearly differentiated;
• The order of summoning general meetings was developed and approved by the General Meeting of Shareholders with a view to clearly define the rights of shareholders to participate in the meetings and, accordingly, in the governance of the bank;
• The order of payment of dividends was developed.
Such regulated and transparent manner of operation of the bank attracted the attention and interest of large international institutional investors, and EBRD, the international institution that most actively cooperated with the bank in 2005, became a strategic shareholder with 25% plus one share.
It is commonly known that corporate governance implies not only management of the bank's operations, transparency, and protection of interests as regulated by law, but also definition of rules and principles characteristic to business ethics and practices. The first such document was adopted by the bank in 2001 and underwent further improvements thereafter. ARMECONOMBANK OJSC Code of Conduct is regularly reviewed in a prescribed manner.
As a key element of corporate governance, effective mechanisms of internal control, risk management, internal audit, and security mechanisms have been developed and implemented.
As a listed company, ARMECONOMBANK OJSC publishes information on observance of and compliance to Corporate Governance Code on its website (Annual Corporate Governance Statement) prior to or parallel with each annual meeting notice.
Along with the development of the legal framework in Armenia, the internal legal framework of the bank is constantly improving to make the existing regulatory documents more targeted at the transparent operating style of the bank, and the most important guarantee for the effective implementation of all the above-mentioned processes is the bank’s sustained and highly qualified professional team.
In order to organize the work of the Bank's Board more efficiently, the Board's commissions operate.