Գյուղատնտեսական ոլորտին տրամադրվող ծրագրային վարկեր (տոկոսադրույքների մասնակի կամ ամբողջական սուբսիդավորմամբ)
1. Տավարաբուծության զարգացման համար տրամադրվող վարկեր
Վարկի մարման ժամկետ
12.4-14%
Տարեկան տոկոսադրույքի սուբսիդավորում
Սուբսիդավորվող տոկոսադրույքի չափը սահմանվում է այնպիսի չափաքանակով, որ Վարկառուին վարկը տրամադրվի 0%, 2% կամ 3% տոկոսադրույքներով*
Վարկի գումար
Նվազագույնը՝ 3,000,000 ՀՀ դրամ
Առավելագույնը՝ 300,000,000 ՀՀ դրամ
Վարկի մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամկետ
Մինչև 12 ամիս` վարկի մեկնարկային տարվա սկզբում
2. Ինտենսիվ այգեգործության զարգացման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման և ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանման համար տրամադրվող վարկեր
Ծրագիր/ռեսուրս
Հաճախորդի դաս
A
B
C
D
A, B, C, D
Սեփական կամ այլ ռեսուրսներով
Նվազագույն Տոկոսադրույք
15.50%
16.50%
11.00%
Առավելագույն տոկոսադրույք
17%
Նվազագույնը՝3,000,000 ՀՀ դրամ
Նվազագույնը՝ 7,500 ԱՄՆ դոլար
Առավելագույնը՝3,000,000,000 ՀՀ դրամ
Առավելագույնը՝ 7,500,000 ԱՄՆ դոլար
ԳՀՀ ծրագրերով
13%-13.9%
Նվազագույնը՝ 3,000,000 ՀՀ դրամ
Առավելագույնը՝ 480,000,000 ՀՀ դրամ
Տարեկան տոկոսադրույքի սուբսիդավորում**
ՀՀ դրամի դեպքում 9%, 12% կամ 14% տոկոսային կետ
ԱՄՆ դոլարի դեպքում 5%, 7% կամ 8% տոկոսային կետ
Նվազագույն ժամկետ՝ 12 ամիս
Առավելագույն ժամեկտ.
ա) այգեհիմնում կատարելու դեպքում 96 ամիս, մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամկետը՝ 60 ամիս,
բ) առանց այգեհիմնման կարկտապաշտպան համակարգեր ներդնելու դեպքում՝ 84 ամիս, մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամկետը՝ մինչև 36 ամիս,
գ) առանց այգեհիմնման ոռոգման արդիական համակարգեր (կաթիլային կամ անձրևացման) ներդնելու, ինչպես նաև ջրավազանների կառուցման կամ ընդլայնման դեպքում՝ 48 ամիս, մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամկետը՝ մինչև 12 ամիս,
դ) ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի մշակության դեպքում՝ 24 ամիս (ծնեբեկի դեպքում՝ 60 ամիս), մայր գումարի արտոնյալ ժամկետը՝ մինչև 12 ամիս (ծնեբեկի դեպքում՝ մինչև 48 ամիս),
3. «Փոքր և միջին «Խելացի անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման համար տրամադրվող վարկեր
12-13.15 %
Սուբսիդավորվող տոկոսադրույքի չափը սահմանվում է այնպիսի չափաքանակով, որ Վարկառուին վարկը տրամադրվի 0% կամ 5% տոկոսադրույքներով*****
Վարկի գումար******
Նվազագույնը՝ 5,000,001 ՀՀ դրամ
Առավելագույնը՝ 35,000,000 ՀՀ դրամ
Մինչև 12 ամիս
4. Գյուղա­տնտե­սական հումքի մթե­րումների (գնում­ների) նպա­տակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկեր
15.5%
16.5%
Առավելագույնը՝ 4,000,000,000 ՀՀ դրամ
12.25%-13.9%
Վարկերը սուբսիդավորվում են 9 տոկոսային կետով, իսկ ՀՀ կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերի տարածքներում գործունեություն իրականացնող և նույն վայրերում գյուղատնտեսական հումք մթերող և վերամշակող տնտեսավարողների համար՝ ոչ ավելի, քան 12 տոկոսային կետով:
ա) 6-18 ամիս,
բ) խաղողի մթերումների (գնումների) համար՝ 6-36 ամիս
Վարկի գումար ըստ ուղղվածության
ա) խաղողի մթերումների (գնումների) նպատակով յուրաքանչյուր տարի կարող է տրամադրվել մինչև 4.0 մլրդ դրամ
բ) պտուղբանջարեղենի մթերումների (գնումների) նպատակով տրամադրվող վարկերի մայր գումարի մնացորդը չի կարող գերազանցել 3.0 մլրդ դրամ,
գ) կաթի մթերումների (գնումների) նպատակով տրամադրվող վարկերի մայր գումարի մնացորդը չի կարող գերազանցել 1.0 մլրդ դրամ,
դ) սառնարանային պահպանության և արտահանման գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր վարկառուին պտուղբանջարեղենի և խաղողի մթերումների (գնումների) նպատակով տրամադրվող վարկերի մայր գումարի մնացորդը չի կարող գերազանցել 3.0 մլրդ դրամ,
ե) սպանդանոցային գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր վարկառուին գյուղատնտեսական կենդանիների գնումների նպատակով տրամադրվող վարկերը հաշվարկվում են սպանդանոցի մակերեսով՝ 15 մ2 մակերեսի համար ոչ ավելի, քան 2.0 մլն դրամ հաշվարկով, իսկ շարժական սպանդանոցի համար՝ ոչ ավելի, քան 5.0 մլն դրամ,
զ) շինշիլայի մորթու արտահանման գործունություն իրականացնող յուրաքանչյուր վարկառուին շինշիլայի գնումների նպատակով տրամադրվող վարկերի մայր գումարի մնացորդը չի կարող գերազանցել 50.0 մլն դրամ:
ա) 6 ամիս,
բ) խաղողի մթերումների (գնումների) համար՝ 12 ամիս
5. Ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման համար տրամադրվող վարկեր
Առավելագույնը՝ 3,000,000,000 ՀՀ դրամ
Տրամադրվող վարկի տոկոսադրույքը կսուբսիդավորվի 10 տոկոսային կետով, բայց ոչ ավելի, քան ֆինանսական կառույցի կողմից տրամադրված վարկի տոկոսադրույքի չափը
24-96 ամիս,
Առավելագույնը 12 ամիս
*Հայաստանի Հանրապետությունում աճեցված տոհմային ԽԵԿ ձեռք բերելու համար 2%  տոկոսադրույքով, ներկրված ԽԵԿ ձեռք բերելու համար՝ 3 % տոկոսադրույքով, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված ցանկում ընդգրկված սահմանամերձ համայնքների (այսուհետ՝ սահմանամերձ համայնքներ) տնտեսավարողներին կամ գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող կոոպերատիվներին (այսուհետ՝ Կոոպերատիվ)` 0% տոկոսադրույքով,
** Վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի 9 (արտարժույթի դեպքում՝ 5) տոկոսային կետով, ոչ ավանդական բարձրարժեք, այդ թվում՝ հատիկաընդեղեն մշակաբույսերի մշակության, առանց այգեհիմնման ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման կամ ջրավազանների կառուցման կամ ընդլայնման համար՝ 12 (արտարժույթի դեպքում՝ 7) տոկոսային կետով, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված ցանկում ընդգրկված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերի տնտեսավարողներին, գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին, զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ մարտական հերթապահության կամ գործողությունների իրականացման արդյունքում հաշմանդամ դարձած քաղաքացիներին, գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդներին (18-35 տարեկանը չլրացած ֆիզիկական անձանց (վարկային պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահին)՝ 14 (արտարժույթի դեպքում՝ 8) տոկոսային կետով։ Ընդ որում, սուբսիդավորման տոկոսային կետը չի կարող ավելի լինել, քան տրամադրվող վարկի տոկոսադրույքը.
***Զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ մարտական հերթապահության կամ գործողությունների իրականացման արդյունքում հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ բնակավայրերում գործունեության իրականացնող տնտեսավարողներին՝ 0% տոկոսադրույքով,
****3-րդ կետերով վարկերի տրամադրման նվազագույն գումարը կարող է պակաս լինել 5,000,001 ՀՀ դրամից, պայմանով, որ տրամադրվող վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը չի գերազանցի 14%:

Grace period for repaying the loan
The amount of the subsidized interest rate is set in such an amount that the loan is to be provided to the Borrower at 0%, 2% or 3% interest rates*
Minimum 3,000,000 AMD
Maximum 300,000,000 AMD
Grace period for repaying the principal amount of loan
Up to 12 months at the beginning of the initial year of the loan
2. Loans provided to agroprocessing sector for the purpose of purveyance (purchases) of agricultural material
Terms
Program/resource
Class of client
A
B
C
D
A, B, C, D
By own or other resources
Minimum interest rate
11.00%
16.50%
Maximum interest rate
The minimum- AMD 3,000,000
Minimum AMD 7,500
The maximum – AMD 4,000,000,000
Maximum USD 7,500,000
Under GAF programs
13%-13.9%
The maximum- AMD 480,000,000
Subsidy of annual interest rate**
AMD – 9%, 12% or 14% percentage points
USD – 5%, 7% or 8% percentage points
Loan redemption period
Minimum period 12-months
Maximum period
a) in case of establishing a garden, 96 months, the grace period for principal repayment is 60 months,
b) in the case of implementing hail protection systems without garden foundation: 84 months, the grace period - up to 36 months,
c) without introducing modern irrigation systems (drip or sprinkler), as well as in the case of construction or expansion of water reservoirs: 48 months, the grace period for principal repayment - up to 12 months,
d) in case of cultivating non-traditional high quality crops – 24 months (60 months in case of asparagus), grace period for repayment of Principal up to 12 months (up to 48 months in case of asparagus)
3. Loans provided for the construction or renovation of small and medium smart livestock buildings  and their technical support
Loan repayment period
16-60 months
12-13.15%
The amount of the subsidized interest rate is set in such a way that the loan is to be provided to the Borrower with 0% or 2% interest rates**
Grace period of repaying the principal amount of loan
Up to 12 months
4. Loans provided to agroprocessing sector for the purpose of purveyance (purchases) of agricultural material
15.5%
12.25%-13.9%
Subsidy of annual interest rate
Loans are subsidized by 9 percentage points, and for economic operators operating in the areas of settlements of border communities receiving social assistance and procuring and processing agricultural raw materials in the same places, no more than 12 percentage points.
a)6-18 months
b)6-36 months for purveyance of grapes (purchases)
Loan amount per direction
a)up to AMD 4.0 bn can be provided each year for purveyancve of grape (purchases)
b) the balance of the principal amount of loans provided for the purpose of procurement (purchases) of fruits and vegetables cannot exceed AMD 3.0 bln,
c) the balance of the principal amount of loans for purveyance (purchases) of milk cannot exceed AMD 1.0 bln,
d) the balance of the principal amount of loans provided for the purpose of purveyance (purchases) of fruits and vegetables and grapes to each borrower carrying out cold storage and export activities cannot exceed AMD 3.0 bln,
, e) loans granted to each borrower carrying out slaughterhouse activity for the purpose of purchasing agricultural animals are calculated by the surface  of the slaughterhouse, not more than AMD 2.0 mln for a surface of 15 m2, and not more than AMD 5.0 mln for a mobile slaughterhouse,
f) The balance of the principal amount of loans provided for chinchilla purchases to each borrower carrying out chinchilla fur export activity cannot exceed AMD 50.0 mln
Grace period for redemption of loan principal
a) 6 months
b) 12 months for purveyance of grapes (purchases)
5. Loans granted for the purpose of development of greenhouses
Client class
Maximum AMD 3,000,000,000
Maximum AMD 480,000,000
Annual interest rate subsidy
The loan interest rate will be subsidized by 10 percentage points, but not more than the loan interest rate provided by the financial institution.
24-96 months
Maximum 12 months
* 2% interest rate for the purchase of tribal cattle grown in the Republic of Armenia, 3% interest rate for the purchase of imported cattle, and to the entrepreneurs of border communities (hereinafter referred to as border communities) included in the list approved by the resolution of the Government of the Republic of Armenia N 1444 of December 18, 2014 or cooperatives operating in the field of agriculture (hereinafter referred to as the Cooperative) with a 0% interest rate,
** The loan interest subsidy will be carried out in 9 (in case of foreign currency: 5) percentage points (in case of foreign currency: 7%) percentage points for the cultivation of non-traditional high-value crops, including leguminous crops, the introduction of modern irrigation systems without garden establishment, or the construction or expansion of water reservoirs, and the businessmen of settlements of border communities receiving social assistance, agricultural cooperatives, citizens disabled as a result of combat duty or operations during the performance of military service duties, young people in agriculture (Individuals under the age of 18-35 (at the time of entering into force of the credit agreement) with 14 (in the case of foreign currency: 8) percentage points. Moreover, the percentage point of the subsidy cannot be higher than the interest rate of the provided loan.
****Citizens disabled as a result of combat duty or operations during the performance of military service duties and businessmen operating in border settlements receiving social assistance approved by the Government of the Republic of Armenia Decision No. 1444 of December 18, 2014, at 0% interest rate,
******* The minimum amount of the loans provided under 3th  clauses can be less than AMD 5,000,001 provided that the actual annual interest rate of the loans to be provided does not exceed 14%.