100,000-5,000,000 ՀՀ դրամ
Գրավադրվող դրամական միջոցների արժույթ  Տրամադրվող վարկային գծի տոկոսադրույք Վարկի (բանկային երաշխիքի) /վարկային գծի առավելագույն վարկ/գրավ հարաբերակցություն
AMD ավանդի % +3%  95%
Վարկի մայր գումարի մարումները կատարվում են ժամկետի վերջում,
Օգտագործված վարկի դիմաց հաշվարկված տոկոսն ենթակա է ամբողջությամբ վճարման հաշվարկման օրվանից սկսած մինչև 90-րդ օրը:
AEB Mobile և AEB online համակարգերի միջոցով
Արտարժույթային դրամական միջոցների գրավադրմամբ ՀՀ դրամով տրամադրվող վարկային գծի դեպքում հիմք է ընդունվում վարկային գծի տրամադրման օրվա դրությամբ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված, արժութային շուկայում ձևավորված, տվյալ արտարժույթի միջին փոխարժեքը:
Ուշադրություն
.Վարկի վաղաժամկետ մարում թույլատրվում է, որի համար տույժեր և տուգանքներ չեն կիրառվում:
.Վարկի օգտագործման համար վարկառուն բանկին վճարում է տոկոս, որի հաշվարկը կատարվում է վարկի մնացորդի նկատմամբ, վարկի տրամադրման օրվանից՝ փաստացի օգտագործված օրացուցային օրերի համար՝ տարին ընդունելով 365 օր:
Ուշադրություն.Բանկը կարող է դադարեցնել վարկային պայմանագրի գործողությունը և ետ պահանջել վարկի գումարը, եթե. Վարկառուն թերանում է կատարել վարկային պայմանագրով նախատեսված որևէ վճար,
Վարկառուն խախտում է իր կողմից կատարված որևէ հավաստիացում ու չի վերացնում այդ խախտումը դրա առաջացումից հետո 30 օրվա ընթացքում,
Եթե պարզվում է, որ վարկառուի կողմից տրված որևէ ներկայացում, երաշխիք, փաստաթուղթ կամ տեղեկություն էապես թերի է,
Եթե բանկի հիմնավորված գնահատականով տեղի է ունեցել վարկառուի ֆինանսական վիճակի էական բացասական փոփոխություն, ներառյալ' դատական պահանջներ, ակտիվների արտահոսք, բիզնեսի վատթարացում կամ դադարեցում, ընկերության վերակազմավորում,
Եթե վարկառուն լուծարվում է և նրա նկատմամբ սկսված է կամ վերահաս է սնանկության գործընթաց, Եթե վարկառուն խոչընդոտում է մոնիտորինգի անցկացմանը,
Այլ օբյեկտիվ պատճառների դեպքում:
.Վարկը կամ դրա մի մասը, ինչպես նաև հաշվարկված տոկոսագումարները համարվում են ժամկետանց, եթե պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում չեն մարվել:
Պայմանագրով սահմանված ժամկետ/ներ/ում չվճարված գումարների (վարկ, տոկոս, այլ վճարներ) ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար Վարկառուն պարտավոր է վճարել Բանկին տույժ՝ ժամկետանց գումարի 0.13 (զրո ամբողջ տասներեք հարյուրերրորդական) տոկոսի չափով: Սույն կետի համաձայն հաշվարկված և չվճարված տույժի հանրագումարը չի կարող գերազանցել տվյալ պահին առկա վարկի պարտքի մնացորդը:
Պայմանագրով սահմանված ժամկետ/ներ/ում չվճարված վարկի (մասի) նկատմամբ Վարկառուն պարտավոր է վճարել Բանկին տոկոսներ ՀՀ կենտրոնական բանկի սահմանած բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքի կրկնապատիկի չափով: Սույն կետի համաձայն հաշվարկված և չվճարված տոկոսների հանրագումարը չի կարող գերազանցել տվյալ պահին առկա վարկի պարտքի մնացորդը:
Անընդմեջ ժամկետանց օրերի 91-րդ օրվանից սկսած ոչ ժամկետանց վարկի (ժամկետային վարկ) մնացորդի նկատմամբ կիրառվում է տարեկան 21.5 % տոկոսադրույք: Ժամկետանց գումարները և դրանց նկատմամբ հաշվարկված տույժերը, տոկոսները ամբողջությամբ վճարելու հաջորդ օրվանից ժամկետային վարկի նկատմամբ վերականգնվում է Վարկային պայմանագրով սահմանված տոկոսադրույքը:
ՈՒշադրություն:
Բանկը <<Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին>> ՀՀ օրենքով   սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է սպառողից <<Ճանաչիր քո հաճախորդին>> (<<Know your customer>>) սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ սպառողին:
ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից կնքված պայմանագրերի, համաձայնագրերի, համագործակցությունների, կամ անդամակցությունների վերաբերյալ, որոնք ուղղակի ազդեցություն կարող են ունենալ սպառողների վրա (օրինակ՝ «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)) հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում»:
Ուշադրություն:
Վարկ ստանալու համար դիմելիս Բանկը Ձեզ տրամադրում է սպառողական վարկի էական պայմանների անհատական թերթիկ, որում ներկայացված է Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: (Մինչև 15.000.000 ՀՀ դրամին համարժեք վարկերի դեպքում):
Տոկոսները հաշվարկվում են վարկի օգտագործված մնացորդի նկատմամբ:
. Սպառողն/վարկառուն/ իրավունք ունի առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծելու կրեդիտավորման պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե կրեդիտավորման պայմանագրով  ավելի երկար ժամկետ նախատեսված չէ (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում սպառողը պարտավոր է կրեդիտի  գումարը օգտագործելու համար կրեդիտավորողին վճարել տոկոսներ, որոնք հաշվարկվում են կրեդիտավորման պայմանագրով նախատեսված տարեկան տոկոսադրույքին համապատասխան: Կրեդիտավորման պայմանագրի լուծման հետ կապված որևէ այլ հատուցում սպառողից պահանջվել չի կարող:
Սպառողն իրավունք ունի կրեդիտավորման պայմանագրով ունեցած պարտավորությունները ժամկետից շուտ կատարելու (մարելու)՝ անկախ այն հանգամանքից, թե նման իրավունք կրեդիտավորման պայմանագրով նախատեսված է, թե ոչ:
Վարկային գործառնությունների իրականացման շրջանակներում մատուցվող լրացուցիչ ծառայությունների սակագներին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/uploads/varkayin_sakangneri_havelvac.pdf
Ուշադրություն: Պայմանագրի գործողության ընթացքում քաղվածքների, դրանց կրկնօրինակների, տեղեկանքների և այլ տեղեկությունների տրամադրման պայմաններին, ժամկետներին և սակագներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/hy/bankayin_hashiv :
Ուշադրություն՝
ձեր կողմից պարտավորությունը չկատարելու կամ թերի կատարելու դեպքում վարկատուն մինչեվ 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ  տվյալները ուղարկում է վարկային բյուրո, որտեղ ձեվավորվում է ձեր վարկային պատմությունը: դուք իրավունք ունեք վարկային բյուրոյից  տարեկան մեկ անգամ անվճար ձեռք բերել ձեր վարկային պատմությունը(  https://acra.am/?lang=hy ):
՝ վատ վարկային պատմությունը կարող է խոչընդոտել ձեզ՝ ապագայում վարկ ստանալու ժամանակ:
` վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա, իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները եվ այլ վճարները սահմանված ժամկետներում եվ չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգին կարող եք ծանոթանալ սույն հղմամբ՝ https://www.aeb.am/media/2019/06/2640.pdf :
` վարկի անվանական տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել բանկի կողմից: Անվանական տոկոսադրույքի փոփոխման վերաբերյալ տեղեկատվություն կարող եք ստանալ սույն հղմամբ՝ https://www.aeb.am/media/2019/05/2631.pdf:
` դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկից եվ ապահովում է գաղտնիություն:
` եթե վարկատուի նկատմամբ ունեք չմարված պարտավորություն, ապա ձեր կողմից պարտավորությունները կատարելու ժամանակ մարումները իրականացվում են հետեվյալ հերթականությամբ.
դատական ծախսեր /առկայության դեպքում/
գրավի իրացման ծախսեր /առկայության դեպքում/
տույժեր
տոկոսներ
ապահովագրավճարներ /առկայության դեպքում/
վարկի մայր գումար:
` ձեր գույքը կարող է օրենքով սահմանված կարգով բռնագանձվել, եթե դուք ժամանակին չկատարեք ձեր տոկոսագումարների եվ մայր գումարի մարումները: Վարկային պարտավորությունների չկատարման եվ գրավի հաշվին վարկային պարտավորությունները մարելու դեպքում՝ գրավը բավարար չլինելու պարագայում, հնարավոր է պարտավորությունների մարում վարկառուի այլ գույքի հաշվին:
Ուշադրություն` Յուրաքանչյուր ծառայության գծով սակագներին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/hy/sakagner/ :
` Հեռահար սպասարկման ծառայություններին, պայմաններն և կարգին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝   https://www.aeb.am/hy/mobile_banking/

AMD 100,000-5,000,000
Currency of the collateralized funds Interest rate of the granted credit line Maximum  loan to pledge ratio of the loan (banking guarantee) / credit line
AMD deposit % +3% 95%
USD +4%, min 14% 85%
EUR +4%, min 14% 85%
Repayments of the loan principal are made at the end of the tenor, and the interest calculated on the used portion of loan is subject to full payment within 90 days from the calculation date
Interest calculated for residual portion
Attention.
In the case of a credit line provided in Armenian drams secured by foreign currency funds, the basis is the average exchange rate of the respective foreign currency formed in the currency market and published by the Central Bank of Armenia as of the date of the credit line disbursement.
Early loan repayment is allowed, for which no fines and penalties do apply.
The borrower pays interest to the bank for using the loan, the interest of which is calculated on the loan balance from the loan provision date for the calendar days of actual use of the loan based on a 365-day year.
The Bank may terminate the Loan Agreement and request repayment of the loan amount, if The borrower has failed to make any payment required under Loan Agreement.
The borrower has breached any confirmation made by  him/her and fails to correct such breach within 30 days following the occurrence thereof.
It turns out that any presentation, warranty, document, or information provided by the borrower is materially incomplete.
By reasonable opinion of the Bank, an essential negative change has occurred in the financial state of the borrower, including court orders, outflow of assets, deterioration or termination of business, company re-organization.
The borrower undergoes dissolution, or is subject to ongoing or pending bankruptcy proceedings.
The borrower interferes with monitoring.
In case of other objective reasons.
In case of non-repayment of the amounts (the loan, interests other payments) within the term(s) set by the Agreement, Borrower shall pay a penalty in the amount of 0.13% (zero point thirteen percent) of the overdue amount for each day of default. The total amount of the unpaid penalties calculated in accordance with this paragraph shall not exceed the current debt balance.
In case of non-repayment of the loan or a part thereof within the term(s) set by the Agreement, the Borrower is obliged to pay interests to the Bank in the amount of double of the settlement rates set by the Central Bank of Armenia. The total amount of the unpaid interests calculated in accordance with this paragraph shall not exceed the current debt balance.
Starting from the 91st day of consequtively overdue days, 21.5% annual interest rate is applied to the balance of non-overdue loan (term loan). After the full repayment of outstanding amounts, penalties and interests accrued, the interest rate set by the Loan Agreement against term loan is recovered.
On the purpose of due diligence of the customer envisaged by RA law “On combating money laundering and terrorism financing” , the Bank may request additional documents or other information from the consumer based on “Know your customer” principle, as well as ask the consumer additional questions during oral communication.
Attention. In compliance with the agreement signed with USA, to find out whether you are a US tax payer, the bank may collect additional information about the contracs, agreements, cooperation or membership signed by financial institutions, which may have a direct impact on the consumers (e.g. Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)).
Attention. When applying for a loan, the Bank provides you with an individual leaflet on essential terms of consumer loan,which defines individual terms of the loan to be provided to you (In case of loans equivalent to up to AMD 15,000,000).
Attention. The consumer/borrower has a right to unilaterally terminate the credit agreement without any reason within 7 days following its occurrence, unless a longer period is provided by the credit agreement (thinking time). In such case the consumer undertakes to pay interests to the creditor for using the credit amount, which are calculated in accordance with the annual interest rate envisaged by the credit agreement. No other compensation may be required from the consumer in connection with the termination of the credit agreement.
The consumer has the right to fulfill (repay) the obligations under the credit agreement ahead of schedule, regardless of whether such a right is provided for in the credit agreement or not
Attention. To get acquainted with the tariffs of additional services rendered within the implementation of loan operations please visit the link https://aeb.am/uploads/varkayin sakagneri havelvac.pdf
Attention. To get acquainted with the terms, deadlines and tariffs of the provision of statements, their copies, references and other information during the validity period of the agreement, please visit the link:  https://www.aeb.am/hy/bankayin_hashiv.
Attention. In case of non-fulfillment or improper fulfillment of your obligations the lender sends your data to the Credit Bureau within up to 3 business days where your credit history is formed. You are entitled to get your credit history from the Credit Bureau free of charge once a year.( https://acra.am/?lang=hy ):
Attention. Bad credit history may prevent you from receiving other loans in the future.
Loan interests are calculated based on the nominal interest rate and the   annual actual interest rate shows how much the loan will cost in case of fulfillment of loan obligations in defined terms and sizes. The annual actual interest rate calculation procedure can be found on the following link:  https://www.aeb.am/media/2019/06/2640.pdf.
The payments to be paid  by the consumer are not included in  the calculation of the effective interest rate irrespective of the fact that payments against the products, services or works have been made with or without a credit.
The nominal interest rate may be changed by the bank. The information on the changes of the nominal interest rate may be found on the following link: https://www.aeb.am/media/2019/05/2631.pdf .
Attention. You are eligible to communicate with financial institution by the means of communication you prefer – through postal services or electronically. The receipt of information electronically is the most convenient. It is available round-the-clock (24/7), is free of the risk of loss of paper information and ensures confidentiality.
Attention. If you have outstanding liabilities against the creditor, while fulfilling your obligations the loan repayment are made in the following sequence: Court costs (if any);
Collateral sale costs (if any)
Accrued penalties
Accrued interests
Insurance premiums /if any/
Principal amount of the loan.
Attention. Property pledged by you may be confiscated by law in case you fail to perform your loan obligations on time. In case of non- fulfillment of loan liabilities and in case the loan liabilities are covered by the collateral, and should the  collateral be not enough to repay the borrower’s liabilities it is possible to repay the liabilities on the account of another property of the borrower
Attention. You can get acquainted with the tariffs on any service by visiting the following link: https://www.aeb.am/en/sakagner/
Attention. You can get acquainted with the terms and conditions and procedure of remote services by visiting the following link: https://www.aeb.am/hy/mobile_banking/