Հայէկոնոմբանկը և Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (ՍԾԱԶԲ) ստորագրել են 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային նոր համաձայնագիր՝ խորացնելով իրենց բազմամյա համագործակցությունը: Ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում ՓՄՁ-ների զարգացմանը  և նրանց գործունեության ընդլայնմանը:
«Այս ռեսուրսն ավելին է, քան պարզապես ֆինանսական գործիք. այն ռազմավարական ներդրում է Հայաստանի տնտեսական ապագայում: Հնարավորություն տալով Հայէկոնոմբանկին ընդլայնել ՓՄՁ-ների վարկավորումը՝ մենք օգնում ենք տեղական բիզնեսին զարգանալ ամուր հիմքերի վրա՝ խթանելով նորարարությունը, աջակցելով աշխատատեղերի ստեղծմանը և ամրապնդելով երկարաժամկետ տնտեսական դիմակայունությունը», - նշել է ՍԾԱԶԲ նախագահ Սերհատ Քյոքսալը՝ հավելելով, որ «այս նախաձեռնությունն ընդգծում է ավելի դինամիկ և ներառական տնտեսություն կերտելու ընդհանուր հանձնառությունը»:
Հայէկոնոմբանկի Գործադիր տնօրեն Արտակ Առաքելյանը նշել է. «Մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում Հայէկոնոմբանկի և ՍԾԱԶԲ-ի միջև ձևավորված ռազմավարական համագործակցության համար: Այս հինգերորդ համաձայնագիրը Հայէկոնոմբանկին թույլ կտա բավականին մարտահրավերային ժամանակաշրջանում ՓՄՁ-ներին տրամադրել երկարաժամկետ ֆինանսավորում՝ մրցակցային պայմաններով: Մենք երախտագիտությամբ ենք հիշում անցյալ տարի Երևանում ՍԾԱԶԲ-ի կողմից կազմակերպված «Խթանելով տարածաշրջանային առաջընթացը» խորագրով բիզնես համաժողովը և դրա շրջանակում ստորագրված նախորդ վարկային համաձայնագիրը»:
Հայէկոնոմբանկի և ՍԾԱԶԲ-ի համագործակցությունը սկսվել է 2007 թվականին: Մինչ օրս 5 վարկային համաձայնագիր է կնքվել՝ ընդհանուր 60 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի (ՍԾԱԶԲ) մասին. ՍԾԱԶԲ-ն միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ հիմնադրված Ալբանիայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի կողմից: ՍԾԱԶԲ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում: ՍԾԱԶԲ-ն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը՝ տրամադրելով վարկեր, վարկային գծեր, սեփական կապիտալ և երաշխիքներ անդամ երկրներում պետական և մասնավոր հատվածի նախագծերի և առևտրի ֆինանսավորման համար: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3,45 մլրդ եվրո: ՍԾԱԶԲ-ի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.bstdb.org:

Armeconombank and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) signed a new USD 20 million facility agreement, deepening their long-standing cooperation. The facility will help small and medium-sized entrepreneurs across Armenia access vital financing, strengthen liquidity, and scale their operations.
“This facility is more than a financial instrument - it represents a strategic investment in Armenia’s economic future,” said Dr. Serhat Köksal, President of the Black Sea Trade and Development Bank. “By enabling AEB to scale up lending to small and medium-sized enterprises, we’re helping local businesses grow on solid footing, fostering innovation, supporting job creation, and strengthening long‑term economic resilience.” He added that the initiative “fully aligns with BSTDB’s strategy for Armenia and underscores a shared commitment to building a more dynamic and inclusive economy - one where entrepreneurs have the tools and confidence to thrive.”
“We would like to express our deep gratitude for the strategic cooperation between Armeconombank and BSTDB,” said Artak Arakelyan, CEO of Armeconombank. “This fifth SME Facility will allow our bank to on-lend the long-term financing with competitive conditions to local SME clients at this quite challenging time. We gratefully recall the business forum - “Armenia: Accelerating Regional Success” organized by BSTDB in Yerevan last year and the previous Loan Agreement solemnly signed within its framework. Throughout the years AEB has deepened its cooperation with international organizations, the evidence of which is the comprehensive partnership record with first class IFIs witnessed by the successful projects and the level of trust towards the Bank.”
Armeconombank’s cooperation with BSTDB began in 2007 and has since delivered five SME loan facilities totaling USD 60 million, supporting Armenian enterprises through multiple financing initiatives.
The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) is an international financial institution established by Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Türkiye, and Ukraine. The BSTDB headquarters are in Thessaloniki, Greece. BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion. For information on BSTDB, visit www.bstdb.org.