ՀՀ տարածքում բացառապես առաջնային շուկայից անշարժ գույքի/գնման իրավունքի ձեռքբերման նպատակով
«Մատչելի բնակարան զինծառայողին» պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով տրամադրվող հիփոթեքային վարկ
1.000.000-25.650.000
11%
6.59-8.14%
5%**
Ամենամսյա՝ հավասարաչափ (անուիտետային)
Վարկ/գրավ հարաբերակցության համար հիմք է հանդիսանում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատման արժեքներից նվազագույնը
Միանվագ, անկանխիկ
Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում ենթակա չէ նվազեցման
Վարկառուի ամուսնացած լինելու պարտադիր պահանջ առկա չէ:
«Մատչելի բնակարան զինծառայողներին» հիփոթեքային վարկերի վրա չեն տարածվում «Բնակարան երիտասարդներին» ՎՎԿ ՓԲԸ-ի կողմից հաստատված հետևյալ դրույթները.
**Վարկի տոկոսադրույքի և սուբսիդավորվող գումարի տարբերության չափով վարկառուն/համավարկառուն կարող են օգտվել եկամտային հարկի վերադարձի օրենքից:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Գրավադրվող անշարժ գույքը ենթակա է ապահովագրության
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Վարկառուն ու համավարկառուն/ները դժբախտ պատահարներից ենթակա են ապահովագրման, բացառությամբ եկամուտ չունեցող համավարկառուների:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Առաջնային շուկայից անշարժ գույքի/գնման իրավունքի ձեռքբերման դեպքում կանխավճարի գծով առկա է պետական աջակցություն 2.500.000 ՀՀ դրամի չափով՝ անկախ բնակարանի արժեքից:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Կառուցման ընթացքում գտնվող բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերման դեպքում փոխանցվող վարկային միջոցները 100%-ի չափով սառեցվում են կառուցապատողի հատուկ հաշվին՝ մինչև ձեռքբերվող անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումը, որից հետո գրավ է հանդիսանում անշարժ գույքը:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Սույն որոշման շրջանակներում վերաֆինանսավորվող հիփոթեքային վարկեր տրամադրելիս վերաֆինանսավորումը մերժվելու կամ վերաֆինանսավորումը դադարեցվելու դեպքում վարկի տոկոսադրույքը սահմանվում է տարեկան 14%, բացառությամբ ՀՀ տարածքում բնակարանների և անհատական բնակելի տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման աշխատանքների պետական աջակցության ծրագրի վարկերից, որոնց դեպքում տոկոսադրույքի փոփոխություն տեղի չի ունենում:
• վաղաժամկետ մարված գումարին համամասնորեն նվազեցնում է ամսական վճարումների չափը՝ թողնելով վարկի մարման ժամկետն անփոփոխ, կամ
• նվազեցնում է վարկի մարման ժամկետը՝ ամսական վճարումների չափը թողնելով անփոփոխ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Վարկային պայմանագիր կնքելու առաջարկն ուժի մեջ է յոթ աշխատանքային օր (մտածելու ժամանակ), եթե առաջարկի մեջ ավելի երկար ժամկետ նախատեսված չէ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Վարկային գործառնությունների իրականացման շրջանակներում մատուցվող այլ ծառայությունների սակագներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ Սույն տոկոսադրույքները գործում են բնակելի անշարժ գույքի և գնման իրավունքի ձեռքբերման նպատակով տրամադրվող վարկերի համար:

Mortgage loan granted for the acquisition of residential real estate within the framework of "Affordable housing for a serviceman" national target program
Exclusively for the purpose of acquiring real estate/purchase rights from the primary market in the RA territory
1.000.000-25.650.000
11%
5%**
The basis for the loan/collateral ratio is the minimum of the acquisition and appraisal values of the residential real estate..
Lump, cashless
Up to 20 working days
• Notary fee - AMD 20.000-25.000
There is no mandatory requirement for the borrower to be married.
"Affordable housing for servicemen" mortgage loans do not apply to the following provisions approved by "Housing for youth" RCO CJSC: • The sum of the total monthly income of the borrower and possible co-borrowers exceeds AMD 800.000,
*To get acquainted with the tariffs of the Bank, please visit the link https://www.aeb.am/en/conditions-and-tariffs
**To the extent of the difference between the loan interest rate and the subsidized amount, the borrower/co-borrower can benefit from the income tax refund law.
ATTENTION: The mortgaged real estate is subject to insurance.
ATTENTION: The borrower and co-borrower(s) are subject to accident insurance, except for co-borrowers who do not have income.
ATTENTION. In case of acquiring a real estate right/purchase right from the primary market, there is state support for the down payment in the amount of AMD 2,500,000, regardless of the price of the apartment.
ATTENTION. In case of acquisition of an apartment or a residential house under construction, the transferred credit funds are frozen in the amount of 100% to the special account of the constructor until the registration of ownership rights to the real estate to be acquired, after which the real estate becomes a pledge.
At the customer’s choice, the Bank • reduces the size of monthly payments in proportion of early paid amount leaving the loan repayment date unchanged
• reduces the loan repayment term leaving the monthly payments unchanged.
ATTENTION. The mortgage agreement shall be verified by notary.
ATTENTION. The number of total overdue days on the borrower’s and co-borrower’s all loans /acting and repaid/ shall not exceed 30 calendar days within the last 12 months.
ATTENTION. "Your financial directory" is an electronic system that makes it easier for you to compare the services offered to individuals and find the most effective option for you. https://www.fininfo.am/
ATTENTION. Before signing the loan agreement (seven days prior) the Bank provides the proposal and project on the signing of the loan agreement to the borrower.
ATTENTION. The Proposal on the loan agreement conclusion is effective seven working days (thinking time) unless otherwise envisaged by the proposal.
ATTENTION.The amounts to be paid by the consumer, irrespective of the fact of making the payments for goods, services or works by credit or without a credit, are not included in the calculation of the actual interest rate.