Հայէկոնոմբանկը, շարունակելով սերտ և ռազմավարական համագործակցությունը միջազգային ճանաչում ունեցող ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, 2026թ. փետրվարին 10 մլն ԱՄՆ դոլարի և 5 մլն եվրոյի ներգրավման պայմանագրեր է կնքել շվեյցարական առաջատար responsAbility Investments AG ընկերության կողմից կառավարվող ներդրումային ֆոնդերի հետ:
Պայմանագրի շրջանակում ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) վարկավորմանը՝ նպաստելով տնտեսության աճին և ոլորտի մրցունակության բարձրացմանը։
Բանկը, լինելով ՀՀ տնտեսության զարգացմանը նպաստող կառույց և մատուցելով կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ ծառայությունների համալիր փաթեթ, շարունակում է իրականացնել իր հիմնական գերակայություններից մեկը՝ նպաստել երկրի տնտեսության աճին  միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության միջոցով։
responsAbility Investments AG-ի մասին
responsAbility Investments AG-ն շվեյցարական առաջատար ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ՝ նպաստելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով` ֆինանսական ներառականություն, այդ թվում ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, Կլիմայի ֆինանսավորում և Կայուն սնունդ։
2003թ. իր հիմնադրումից ի վեր responsAbility -ն իրականացրել է ավելի քան 17.6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի նպատակային ներդրումներ: Ունենալով ավելի քան 280 աշխատակից գործող 6 գրասենյակներում՝ 2025թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմակերպությունը կառավարում է 5.8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվներ 70 երկրներում գործող շուրջ 330 ընկերություններում:

Armeconombank, proceeding with the close and strategic cooperation with the internationally recognized financial companies, is pleased to announce new project on signing of new USD 10mln and EUR 5mln fundraising agreements in February, 2026 with investment funds managed by responsAbility Investments AG, a leading Swiss impact asset manager.
As a unit contributing the development of RA economy and rendering a comprehensive package of corporate, investment and retail services, the bank continues to implement one of its main priorities - to contribute to the country's economic growth through long-term strategic cooperation with international financial institutions.
Investment Partner Profile
responsAbility Investments AG is a globally leading Swiss impact asset manager specializing in private market investments across three investment themes to directly contribute to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs): Financial Inclusion, to finance the growth of Micro & SMEs; Climate Finance and Sustainable Food.
Since its inception in 2003, responsAbility has deployed over USD 17.6 billion in impact investments. With over 280 employees collaborating across 6 offices, as of 31 December 2025 the company manages USD 5.8 billion in assets across approximately 330 portfolio companies in around 70 countries.