Հայէկոնոմբանկը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մեկնարկած «Հայրենիք և հավերժություն» դրամահավաք-արշավի շրջանակում 50 մլն դրամ է հատկացրել Սյունիքի մարզի Սպանդարյան ջրանցքի վերակառուցման համար:
Ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Ներկայում Սպանդարյան ջրանցքը վթարային է` մինչև 70% ջրային կորուստով, ինչի հետևանքով Սառնակունք, Իշխանասար, Ծղուկ, Սպանդարյան, Անգեղակոթ և Շաքի բնակավայրերը զրկված են ոռոգման ջրից։
Ջրանցքի վերակառուցումից հետո կապահովվի 2,800 հա հողատարածքի արդյունավետ ոռոգում, և 730 ընտանիք (4320 բնակիչ) կդառնա անմիջական շահառու:
Ծրագրի ընտրությունը պատահական չէ. հայրենիքի ռազմավարական զարգացումն ու ամրապնդումը մշտապես եղել է Սուքիասյանների ընտանիքի ուշադրության կենտրոնում: Ջրանցքի վերակառուցումը խթանելու է Սյունիքի մարզի հզորացումն ու տարածաշրջանային դիմակայունությունը:
Սուքիասյանները, հավատարիմ մնալով ընտանիքի հոր՝ Ալբերտ Սուքիասյանի պատգամին, այն է՝ «Սիրել, պաշտել և տեր կանգնել հայրենիքին», շարունակում են իրենց հայրենանվեր գործունեությունը:
Հավելենք, որ 2024 թվականին Հայէկոնոմբանկը 20 մլն դրամ է հատկացրել հիմնադրամին՝ աջակցելով իրականացվող նախաձեռնությունների երկարաժամկետ կայունությանը:

Within the framework of the “Homeland and Eternity” fundraising campaign initiated by the Hayastan All-Armenian Fund, Armeconombank has donated AMD 50 million for the reconstruction of the Spandaryan Canal in the Syunik province.
The project is of strategic importance for the country. The Spandaryan Canal is currently up to 70% damaged, resulting in the lack of irrigation water for the communities of Sarnakunk, Ishkhanasar, Tsghuk, Spandaryan, Angeghakot, and Shaki.
Following the reconstruction, efficient irrigation will be ensured for 2,800 hectares of agricultural land, directly benefiting 730 families, or approximately 4,320 residents.
The choice of the project is not coincidental. The strategic development and strengthening of Armenia have consistently been a priority for the Sukiasyan family. The reconstruction of the canal will contribute to the strengthening of the Syunik province and enhance regional resilience.
Remaining faithful to the guiding principle of the family’s patriarch, Albert Sukiasyan - “to love, cherish, and protect the homeland” - the Sukiasyan family continues its longstanding commitment to nation-building initiatives.
It should be noted that in 2024, Armeconombank also allocated AMD 20 million to the Fund, supporting the long-term sustainability of its initiatives.