Պետական իշխանության մարմինների գործառույթներ
*** Տվյալ ծառայությունների մատուցման համար «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»  ԲԲԸ-ն  հանդիսանում է օպերատոր և ներքոնշյալ սակագները չեն ներառում համապատասխան պետական կառույցների կողմից սահմանված պետական տուրքերը և վճարները:
*** Տեղեկատվություն կարող եք ստանալ www.e-cadastre.am կայք էջից, իսկ ծառայությունների մատուցման ժամկետներին կարող եք ծանոթանալ https://www.cadastre.am/provide-information  հղմամբ:
ՀՀ կառավարության կողմից լիազորված անշարժ գույքի պետական միասնական  կադաստր  վարող պետական կառավարման  հանրապետական մարմնի սպասարկման գրասենյակների կողմից մատուցվող ծառայություններ, որոնց կապակցությամբ օպերատորն իրականացնում  է դիմողի նույնակականացման, պետական տուրքի գանձման, փաստաթղթերի ընդունման, փոխադրման եվ հանձնման գործառույթներ
Գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցում Վճարման ենթակա միջնորդավճարը
Գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցում 1,500 դրամ
Գույքի նկատմամբ իրավունքի և սահմանափակման պետական գրանցման վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրում, այդ թվում՝ միասնական տեղեկանքի ձևով 1,500 դրամ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից մատուցվող ծառայություններ, որոնց կապակցությամբ օպերատորն իրականացնում  է դիմողի նույնակականացման, պետական տուրքի գանձման, փաստաթղթերի ընդունման, փոխադրման եվ հանձնման գործառույթներ
Մատուցվող ծառայությունների տեսակը Վճարման ենթակա միջնորդավճարը
Օտարերկրյա պետություններ ներկայացնելու համար Հայաստանի Հանրապետությունում դատվածության և հետախուզման առկայության մասին տեղեկանքների տրամադրում 1,500 դրամ
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության եվ մարմինների կողմից մատուցվող ծառայություններ, որոնց կապակցությամբ օպերատորն իրականացնում  է դիմողի նույնակականացման, պետական տուրքի գանձման, փաստաթղթերի ընդունման, փոխադրման եվ հանձնման գործառույթներ
Ընտանեկան կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկանքի տրամադրում 1,500 դրամ
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության սպասարկման գրասենյակների կողմից մատուցվող ծառայություններ, որոնց կապակցությամբ օպերատորն իրականացնում  է դիմողի նույնակականացման, պետական տուրքի գանձման, փաստաթղթերի ընդունման, փոխադրման եվ հանձնման գործառույթներ
Անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառում և պետական հաշվառման մերժում, տվյալների փոփոխում 1,500 դրամ
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների պետական գրանցում, փոփոխությունների պետական գրանցում կամ պետական գրանցման մերժում 1,500 դրամ
Պետական միասնական գրանցամատյանի ամբողջական տեղեկությունների տրամադրում 1,500 դրամ
Անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցման  (բացառությամբ օտարման կամ դատական ակտի հիման վրա սեփականության իրավունքի պետական գրանցման) դեպքում՝
• Դիմում
• Անձը հաստատող փաստաթուղթ
• «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված իրավահաստատող փաստաթղթեր
• Գրանցվող հողամասի հատակագիծը, եթե՝
• Գրանցման ներկայացվող հողամասի նկատմամբ 1998 թ․ մարտի 1-ից հետո պետական գրանցում չի կատարվել
• Կատարվելու է 1998 թ․ մարտի 1-ից հետո գրանցված հողամասի սահմանների փոփոխության պետական գրանցում (բաժանում, միավորում կամ ուղղում), բացառությամբ միավորման
• Գրանցվող շինության հատակագիծը, եթե՝
• Գրանցման ներկայացվող շինության նկատմամբ 1998 թ․ մարտի 1-ից հետո պետական գրանցում չի կատարվել
• Կատարվելու է նորակառույց շինությունների, գրանցված շինությունների վերակառուցման կամ բաժանման, ինչպես նաև այլ հիմքերով մակերեսի փոփոխության պետական գրանցում
• Օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում
• Անշարժ գույքի հասցե տրամադրելու մասին իրավասու մարմնի որոշում (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի), եթե՝
• Իրավահաստատող փաստաթղթերում նշված չէ հասցեն կամ այն չի պարունակում բնակավայրային աշխարհագրական օբյեկտի անվանում կամ անշարժ գույքի հերթական համար
• Ներկայացվում է անշարժ գույքի միավորների բաժանման կամ միավորման պետական գրանցման դիմում
Անշարժ գույքի միավորի կամ դրա մասի կամ անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ բաժնեմասի /բաժնեմասերի/ օտարման (առուվաճառք, նվիրատվություն, փոխանակում, փոխանցում) հիման վրա իրավունքի պետական գրանցման (բացառությամբ պետական կամ համայնքային սեփականություն համարվող չկառուցապատված հողամասերի) դեպքում՝
• Օտարման պայմանագիր
• Գույքի մասի օտարման դեպքում՝ չափագրման փաստաթղթեր և հասցե տրամադրելու մասին որոշում (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի)
• Գույքը հասցեավորված չլինելու դեպքում՝ հասցե տրամադրելու մասին որոշում (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի)
• Պայմանով սեփականություն գրանցված հողամասի դեպքում՝ հողամասի կադաստրային արժեքի վճարման անդորրագիր
Պետական կամ համայնքային սեփականություն համարվող չկառուցապատված հողամասերի օտարման (առուվաճառք, նվիրատվություն, փոխանակում) հիման վրա իրավունքի պետական գրանցման դեպքում`
• Գույքը օտարելու մասին ՀՀ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից տրված փաստաթղթեր
Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների, բացառությամբ  սեփականության իրավունքի, պետական գրանցման դեպքում`
• Իրավունքի ձեռքբերման վերաբերյալ պայմանագիր
Դատական ակտի հիման վրա անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի ծագման, փոփոխման կամ փոխանցման պետական գրանցման դեպքում`
• Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ
• Սեփականության իրավունքի ծագման, փոփոխման կամ փոխանցման դեպքերում՝
• Գույքի մասի նկատմամբ իրավունքի ծագման դեպքում՝ դատարանի կողմից հաստատված հատակագիծ, չափագրման փաստաթղթեր և հասցե տրամադրելու մասին որոշում (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի)
Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի դադարման պետական գրանցման (բացառությամբ դատական ակտի հիման վրա) դեպքում`
• Իրավունքի դադարումը հաստատող փաստաթղթեր
Դատական ակտի հիման վրա անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի դադարման պետական գրանցման դեպքում`
Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի սահմանափակման պետական գրանցման դեպքում`
• Իրավունքի սահմանափակում հաստատող փաստաթղթեր
Անշարժ գույքի միավորի վերաբերյալ միասնական տեղեկանքի տրամադրման, անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ գրանցված իրավունքների վերաբերյալ տեղեկանքի տրամադրման, անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ գրանցված սահմանափակումների վերաբերյալ տեղեկանքի և այլ տեղեկատվության տրամադրման դեպքերում`
Օտարերկրյա պետություններ ներկայացնելու համար ՀՀ-ում դատվածության և հետախուզման առկայության մասին տեղեկանք (այսուհետª տեղեկանք) ստանալու համար  Բանկ կարող է դիմել 16 տարին լրացած յուրաքանչյուր ոք, որի վերաբերյալ տրամադրվում է տեղեկանքը (այսուհետ՝ հայցող) կամ տեղեկանք հայցողի ծնողը, եղբայրը, քույրը, ամուսինը և զավակը, ինչպես նաև լիազոր ներկայացուցիչըª ներկայացնելով հետևյալ փաստաթղթեր՝
• Անձը հաստատող փաստաթուղթ (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթուղթ) և դրա պատճենը
• Եթե տեղեկանք հայցողը դիմումը անձամբ ներկայացնելու պահին տեղեկանքի ստացումը հանձնարարում է երրորդ անձի, ապա տվյալ անձի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) պատճենը
• Եթե դիմումը ներկայացնում է տեղեկանք հայցողի ծնողը, եղբայրը, զավակը կամ լիազոր ներկայացուցիչը, ապա ներկայացվում են նաև հետևյալ փաստաթղթերը՝
• Ծնողի դեպքում՝ դիմողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) բնօրինակը և պատճենը, տեղեկանք հայցողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) ու ծննդյան վկայականի պատճենները
• Եղբոր և քրոջ դեպքում՝ դիմողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) բնօրինակը և պատճենը, դիմողի ծննդյան վկայականի բնօրինակը, տեղեկանք հայցողի ծննդյան վկայականի և անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) պատճենները
• Ամուսնու դեպքում՝ դիմողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) բնօրինակը և պատճենը, տեղեկանք հայցողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) և ամուսնության վկայականի պատճենները
• Զավակի դեպքում՝ դիմողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) բնօրինակը և պատճենը, ծննդյան վկայականի և տեղեկանք հայցողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) պատճենները
• Լիազոր ներկայացուցչի դեպքում՝ լիզորված անձի անձը հաստատող փաստաթուղթը (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթուղթը), լիազորագրի բնօրինակը և տեղեկանք հայցողի անձը հաստատող փաստաթղթի (հանրային ծառայությունների համարանիշը պարունակող փաստաթղթի) պատճենը։ Այս դեպքում լիզորագիրը պետք է հաստատված լինի ՀՀ միջազգային պայմանագրերով կամ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով
Ծառայությունների մատուցման ժամկետներին կարող եք ծանոթանալ https://www.mfa.am/hy/criminal-record-certificate/ հղմամբ
ՀՀ բնակչության պետական ռեգիստ­րում հաշ­վառված ՀՀ-ում մշտական բնակության վայր ունեցող (ունեցած) ՀՀ քաղաքացիներին, օտար­երկրյա քաղա­քացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց, ՀՀ բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառված ՀՀ-ում մշտական բնակության վայր չունեցող (չունեցած) ՀՀ քաղաքացիներին ընտանեկան կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկանք (այսու­հետ՝ տեղեկանք) ստանալու համար Բանկ կարող է դիմել անձը (այսուհետ` հայցող), որի վերաբերյալ տրամադրվում է տեղեկանքը  կամ հայցողի կողմից լիազորված անձը` ներկայացնելով հետևյալ փաստաթղթերը՝
• Դիմում, որը լրացվում և ստորագրվում է էլեկտրոնային եղանակով՝ Բանկում՝ քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգի (այսուհետ՝ էլեկտրոնային համակարգ) միջոցով։
• Անձը հաստատող փաստաթուղթ (լիազորված անձի դեպքում՝ լիազորված անձի),
• Լիազորված անձի դեպքում՝ հայցողի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը, հայցողի կողմից տրված հասարակ գրավոր լիազորագիր և հայցողի ամուսնության համար արգելք հանդիսացող հանգամանքների բացակայության հավաստման և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հայտնելու համար նախատեսված պատասխանատվության մասին նախազգուշացված լինելու վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն (հավելված 1), ստորագրված հայցողի կողմից,
• ՔԿԱԳ-ի կողմից տրամադրված ամուսնության, ամուսնալուծության, մահվան վկայական (առկայության դեպքում),
Ծառայությունների մատուցման ժամկետներին կարող եք ծանոթանալ https://www.moj.am/services/civil_registry/item/592 հղմամբ։
Փաստաթղթերի ապոստիլային վավերացում 1,500 դրամ
Անհատ ձեռնարկատիրոջ պետական հաշվառման համար Բանկ է ներկայացվում՝
Անհատ ձեռնարկատիրոջը հաշվառումից հանելու համար Բանկ է ներկայացվում՝
Ստանդարտ դեպքում՝
Մահացած անհատ ձեռնարկատիրոջը հաշվառումից հանելու դեպքում՝
• Շահագրգիռ անձի կողմից ներկայացված դիմում
• Որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառված անձի նույնականացման համար բավարար որևէ տեղեկատվություն
• Մահվան փաստը հավաստող փաստաթուղթ և դրա պատճենը
Անհայտ բացակայող անհատ ձեռնարկատիրոջը հաշվառումից հանելու դեպքում՝
• Անհայտ բացակայող ճանաչելու մասին դատարանի որոշման պատճենը
Սնանկ ճանաչված անհատ ձեռնարկատիրոջը հաշվառումից հանելու դեպքում՝
• Դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած որոշման պատճենը
• Տեղեկանք՝ «Արխիվային գործի մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի պահանջների կատարման վերաբերյալ
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության պետական գրանցման համար Բանկ են ներկայացվում հետևյալ փաստաթղթերը
• Իրավաբանական անձ հիմնելու մասին հիմնադիր(ներ)ի որոշումը կամ հիմնադիր ժողովի (համագումարի կամ օրենքով սահմանված այլ մարմնի) արձանագրությունը՝ ստորագրված բոլոր հիմնադիրների կամ, օրենքով նախատեսված դեպքերում, ժողովի նախագահի և քարտուղարի կողմից (մեկ անձի կողմից իրավաբանական անձի հիմնադրման դեպքում՝ միանձնյա գրավոր որոշում)
• Իրավաբանական անձի կանոնադրությունը՝ հաստատված հիմնադրի (հիմնադիրների) կամ համապատասխան ժողովի կողմից
• Տեղեկություններ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի կամ ժամանակավոր պաշտոնակատարի վերաբերյալ՝ անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալներ, հանրային ծառայությունների համարանիշ կամ հրաժարման նշում և համապատասխան տեղեկանքի համարը, էլեկտրոնային փոստի հասցե
• Իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարություն
• Եթե հիմնադրման միջոցով ստեղծված իրավաբանական անձի հիմնադիրների թվում կա ՀՀ իրավաբանական անձ, ապա ներկայացվում է այդ իրավաբանական անձի կառավարման լիազորված մարմնի որոշումը և տեղեկություն հիմնադրի վերաբերյալ՝ իրավաբանական անձի անվանումը և պետական գրանցման համարը (չեն ներկայացվում, եթե հիմնադիրը պետություն կամ համայնք է)
• Եթե հիմնադիրը օտարերկրյա իրավաբանական անձ է՝ տվյալ երկրի առևտրային գրանցամատյանի քաղվածք կամ համազոր փաստաթուղթ և հիմնադիր փաստաթղթեր՝ վավերացված և հայերեն թարգմանված
• Եթե հիմնադիրը օտարերկրյա ֆիզիկական անձ է՝ անձնագրի կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթի պատճեն՝ վավերացված և հայերեն թարգմանված
Ծառայությունների մատուցման ժամկետներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://www.e-register.am/am/docs/49
Ելնելով տարաբնույթ հանգամանքներից՝ կարող են պահանջվել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն։
Ծառայությունների մատուցումը իրականացվում է «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ բոլոր մասնաճյուղերում:
Ծառայության այլ տեղեկությունների ամփոփագրերին կարող եք ծանոթանալ https://aeb.am/hy/sakagner/ կայքէջում։
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ մասնաճյուղային ցանցին և աշխատանքային ժամերին կարող եք ծանոթանալ https://aeb.am/hy/940/ հղմամբ։
Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով։ Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարն է։ Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորուստի ռիսկից և ապահովում է գաղտնիություն։
Տվյալ ծառայությունների մատուցման համար «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն հանդիսանում է օպերատոր, ուստի տվյալ ծառայություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է՝
• մոտենալ բանկ՝ վերոնշյալ փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթով,
• սպասարկող աշխատակցի միջոցով իրականացնել դիմումի, անհրաժեշտ փաստաթղթերի և միջնորդավճարների ընդունում,
• սահմանված ժամկետում մոտենալ բանկ՝ 6.2-ի կետով ներկայացված դիմումի՝ համապատասխան կառույցներից տրված բանավոր կամ գրավոր պատասխանը ստանալու համար։
Տվյալ ծառայությունների մատուցման համար «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն հանդիսանում է օպերատոր (միջնորդ) և վերոնշյալ դիմումի պատասխանների՝ կասեցման կամ մերժման պատճառի համար պատասխանատվություն չի կրում։
Թարմացվել է` 11/09/2025 15:33
AEB MOBILE
Ներբեռնի՛ր AEB Mobile հավելվածը և դարձի՛ր AEB հաճախորդ այլևս պարզ և արագ եղանակով՝ բիոմետրիկ նույնականացմամբ:

*** ARMECONOMBANK OJSC is considered as an operator for providing the given services and the below-mentioned tariffs do not include the state taxes and fees defined by the appropriate state structures.
*** You may receive information from www.e-cadastre.am website, acquainted with the terms of providing services at https://www.cadastre.am/provide-information link.
Services provided by the service offices of the republican body of state administration managing the Unified State Cadastre of Real Estate authorized by the RA government, in connection with which the operator carries out the functions of applicant identification, state duty collection, acceptance of documents, transportation and delivery.
Type of the services provided
The commission fee to be paid
State registration of the right to property
AMD 1,500
Provision of information regarding the state registration of right to property and restriction, including in the form of a joint reference
Services provided by the Ministry of Foreign Affairs of RA in connection with which the operator implements the functions of applicant identification, charging of state fee, acceptance of documents, transfer and delivery
Type of the services rendered
Provision of certificates of conviction and wanted status in the Republic of Armenia for representation of foreign countries
Services provided by the civil acts registration agency and bodies, in connection with which the operator performs the functions of applicant identification, state duty collection, document acceptance, transportation and delivery.
Provision of a reference on family status
AMD 1500
Services provided by the service offices of the Agency of the State Register of Legal Entities, in connection with which the operator carries out the functions of applicant identification, state duty collection, document acceptance, transportation and delivery.
State registration of sole proprietors and denial of state registration, change of data
State registration of limited liability companies, state registration of changes or refusal of state registration
Provision of full information of Unified State Register
• The customer may perform the following transactions with the cards issued by the Bank: cash withdrawal, non-cash payments at trade and service outlets, and card-to-card transfers.
• The PIN code of the card must be kept confidential and must not be disclosed to third parties or made accessible to them. It should not be written down or stored in the cardholder, as it must be known only to the customer personally.
• After memorizing the code contained in the card’s PIN envelope, it is recommended to destroy it to avoid access by third parties.
• If the PIN is entered incorrectly 3 times, the card will be automatically blocked. The card may be seized, and access to the account may become unavailable until the customer submits a written request to the Bank and the card is unblocked by the Bank.
• When entering the card's PIN code in an ATM, the customer must ensure that it is not visible to third parties or cameras nearby. It is recommended to use ATMs located in well-lit areas during evening hours to avoid theft or robbery. The customer must not allow third parties to carry out transactions or enter the PIN code on their behalf.
• When shopping online, the PIN code must not be entered or used, and it is necessary to keep the purchase-related information secure. To ensure that card data is transmitted securely, the customer must make sure that the website address (URL) of the trading platform begins with “https://”. In addition, a padlock icon should appear on the edge of the browser window.
• To enhance the security of card transactions at online merchants, ArCa 3-D Secure, MasterCard® SecureCode™ and Verified by Visa® (VbV) systems are used. These systems provide a high level of security for ArCa, MasterCard, and Visa card transactions at participating merchants through one-time passwords (OTPs) sent to the customer via SMS. For each transaction, an OTP will be sent to the customer’s mobile phone, which must be entered immediately in the designated confirmation field; otherwise, the transaction will be declined. The customer must not share the OTP with anyone. If the customer’s mobile phone number is missing or has been changed, the Bank must be informed in writing either in person or, in exceptional cases, through other means of communication with the Bank’s consent.
• When using an ATM located in a closed area, unknown individuals must not be allowed to enter. Card readers granting access to such areas must not require PIN code entry. If the PIN code is accidentally entered in such a device, the card must be immediately blocked and the Bank contacted.
In case of state registration of ownership of a real estate unit (except for the state registration of ownership based on alienation or a judicial act)
• Application
• Identity document
• Legal documents required by the RA Law on State Registration of Rights to Property
• Plan of the land plot to be registered, if:
• No state registration of rights over the land plot has been made since March 1, 1998
• State registration is to be carried out for changes in the boundaries of a land plot registered after March 1, 1998 (division, merging, or correction), except for merging of boundaries
• Plan of the building to be registered, if:
• No state registration of rights over the building has been made since March 1, 1998
• State registration is to be carried out for newly constructed buildings, reconstruction or division of existing buildings, or changes in surface area based on other legal grounds
• In other cases provided by the law
• Decision of the competent authority on assigning an address to the real estate (except for agricultural land), if:
• The address is not mentioned in the legal documents or does not include the name of the residential geographical unit or the serial number of the property
• An application is submitted for division or merging of real estate units
In case of state registration of ownership based on the alienation (sale and purchase, donation, exchange, transfer) of a real estate unit or part thereof, or of a share/shares in a real estate unit (except for undeveloped land plots considered state or community property)
• Alienation agreement
• In case of alienation of a part of the property: measurement documents and the decision on address provision (except for agricultural plots)
• If the property is not addressed: decision on address provision (except for agricultural plots)
• In case of conditional ownership registration of a land plot: receipt of payment of the cadastral value of the land plot
In case of state registration of the right on the basis of alienation (sale, donation, exchange) of undeveloped plots of land considered state or community property:
• Documents issued by the local self-government authorities of RA regarding the alienation of the property
In case of the right to a real estate, except for ownership right, state registration:
• Contract on acquisition of the right
In case of state registration of the origin, modification, or transfer of rights to real estate based on a judicial act:
• Final judicial act
• In cases of origin, modification, or transfer of ownership rights:
• In case of origin of rights to part of the property: a plan approved by the court, measurement documents, and a decision on providing an address (except for agricultural land plots)
• If the property is not addressed: a decision on providing an address (except for agricultural land plots)
• In case of a land plot registered under conditional ownership: a receipt for payment of the cadastral value of the land plot
In case of state registration of termination of the right to real estate (except on the basis of a judicial act):
• Documents confirming termination of rights
In case of a state registration of termination of right to a real estate on the basis of a judicial act:
In case of a state registration of restriction on a real estate:
• Documents confirming restriction of rights
In the cases of provision of a unified reference on the unit of a real estate, provision of a reference on registered rights to a unit of a real estate, in cases of provision of a reference on registered restrictions on a unit of a real estate and in cases of providing other information:
Each person under 16(hereinafter-petitioner) or the parent, brother, sister, spouse and child of the petitioner as well as the authorized representative a may apply to the Bank to receive a reference (hereinafter a reference) on the presence of conviction and reconnaissance in the RA for submitting to foreign countries by submitting the following documents:
• Identity document (containing the public services number) and its copy
• If the applicant authorizes a third party to receive the certificate at the time of submitting the application in person, a copy of that person’s identity document (containing the public services number) must be provided
• If the application is submitted by the applicant’s parent, sibling, child, or authorized representative, the following documents must also be provided:
• In case of a parent: the original and a copy of the submitter’s identity document (containing the public services number), and copies of the applicant’s identity document (containing the public services number) and birth certificate
• In case of a brother or sister: the original and a copy of the submitter’s identity document (containing the public services number), the original birth certificate of the submitter, and copies of the applicant’s birth certificate and identity document (containing the public services number)
• In case of a spouse: the original and a copy of the submitter’s identity document (containing the public services number), and copies of the applicant’s identity document (containing the public services number) and marriage certificate
• In case of a child: the original and a copy of the submitter’s identity document (containing the public services number), and copies of the birth certificate and the applicant’s identity document (containing the public services number)
• In case of an authorized representative: the identity document of the authorized person (containing the public services number), the original power of attorney, and a copy of the applicant’s identity document (containing the public services number). In this case, the power of attorney must be certified according to the procedure established by Armenia’s international treaties or legislation
You can find information about the service delivery deadlines at the following link: https://www.mfa.am/en/criminal-record-certificate/
For RA citizens with (having) permanent residence in RA, foreign citizens and stateless persons registered in the RA State Population Register, RA citizens who do not (have) permanent residence in RA registered in the RA State Population Register to receive a certificate of family status (hereinafter referred to as the certificate), the person (hereinafter referred to as the requester) on whom the certificate is provided or the person authorized by the requester can apply to the Bank by submitting the following documents:
• Application completed and signed electronically at the Bank through the unified electronic management system of the Civil Status Acts Registration (hereinafter referred to as the electronic system).
• Identity document (in case of an authorized person — the authorized person's identity document),
• In case of an authorized person — a copy of the applicant’s identity document, a simple written power of attorney issued by the applicant, and a written statement signed by the applicant confirming the absence of obstacles to marriage and acknowledging responsibility for providing false information to the civil registry authorities (Appendix 1),
• Marriage, divorce, and death certificates issued by the Civil Status Acts Registration body (if available),
Service terms and delivery times are available at https://www.moj.am/services/civil_registry/item/592.
Apostille authentication of documents
For state registration of a sole proprietor, the following shall be submitted to the Bank:
For deregistration of a sole proprietor, the following shall be submitted to the Bank:
In standard cases:
In case of the sole proprietor’s death:
• Application submitted by an interested person
• Any sufficient information to identify the registered sole proprietor
• Death certificate and its copy
In case of a missing sole proprietor:
• Copy of the court decision declaring the person missing
In case of bankruptcy:
• Copy of the court decision entered into legal force
• Certificate issued by the person confirming compliance with the requirements of Part 6 of Article 20 of the RA Law "On Archival Work"
Required Documents to be submitted to the Bank for the state registration of a Limited Liability Company
• Decision of the founder(s) to establish a legal entity or minutes of the founders’ meeting (general meeting or another competent body), signed by all founders or, where provided by law, by the chairperson and secretary of the meeting (in case of establishment by a single person – a unilateral written decision of the founder)
• Charter of the legal entity, approved by the founder(s) or the relevant meeting
• Information on the head of the executive body or interim official: identification document details, public service number or a note on refusal with the certificate number, and email address
• Declaration on beneficial owners
• If the founders include an Armenian legal entity, the decision of the authorized governing body and information on the founder – name and state registration number (not required if the founder is the state or a municipality)
• If the founder is a foreign legal entity: excerpt from the commercial register of the respective country or equivalent document and the founding documents – notarized and translated into Armenian
• If the founder is a foreign individual: a notarized and Armenian-translated copy of their passport or equivalent ID document
You can learn about the service delivery terms via the following link: https://www.e-register.am/en/docs/49
ATTENTION
The services are provided at all branches of ARMECONOMBANK OCJSC.
You can find summaries of other information regarding the service on the website: https://aeb.am/en/sakagner/.
You can also check the branch network and working hours of ARMECONOMBANK OCJSC at https://aeb.am/en/940/.
You have the right to communicate with the financial institution by your preferred method — either by postal mail or electronically. Receiving information electronically is the most convenient option. It is available 24/7, eliminates the risk of losing paper documents, and ensures confidentiality.
For the provision of these services, ARMECONOMBANK OCJSC acts as an operator. Therefore, to use these services, you need to:
• visit the bank with a complete set of the above-mentioned documents,
• submit your application, required documents, and fees through the service staff,
• visit the bank within the prescribed timeframe to receive the verbal or written response from the relevant authorities regarding the application submitted under clause 6.2.
ARMECONOMBANK OCJSC acts as an operator (intermediary) for these services and does not bear responsibility for the reasons behind suspension or rejection of the application responses.
Updated: 11/09/2025 11:33
Download the AEB Mobile app and become an AEB customer in a simple and fast way: with biometric identification.