Կարևորելով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը՝ 2025 թվականի տարեկան ժողովի շրջանակում Հայէկոնոմբանկը հայտարարեց Զինվորի տան հետ կարևոր նախաձեռնության մեկնարկի մասին:
Համագործակցությունը երկու հիմնական ծրագիր է ներառում: Առաջինը կրթական ծրագիր է զինհաշմանդամների համար՝ Բանկում աշխատանքի անցնելու հնարավորությամբ: Երկրորդ ծրագրի նպատակն է ընդլայնել Զինվորի տան թողունակությունը՝ ստացիոնար բուժման հնարավորությունների բարելավմամբ։ Այս տարի մեկնարկած 50 մլն դրամ ընդհանուր գումարով ծրագիրը շարունակվելու է նաև 2026 թվականին:
Հայէկոնոմբանկի և Զինվորի տան կողմից անցկացված դասընթացներին մասնակցել է Զինվորի տան մոտ երեք տասնյակ շահառու: Երկամսյա ծրագիրը ներառել է լեզուների իմացության, համակարգչային գիտելիքների, փափուկ հմտությունների, այդ թվում՝ սթրեսակայունության և հաղորդակցման կարողությունների բարելավման դասընթացներ:
«Նախնական փուլում իրականացվել է կրթական կարիքների գնահատում, այնուհետև ձեռնամուխ ենք եղել դասընթացների անցկացմանը: Մեծ ուշադրություն է հատկացվել օտար լեզուներով բանկային բառապաշարի հարստացմանը և փափուկ հմտությունների զարգացմանը: Տղաները շատ կիրառական գիտելիքներ են ստացել ծրագրի շրջանակում և իսկապես ոգևորված են այս նախագծով», - Զինվորի տան և Բանկի ներկայացուցիչների միջև տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ նշեց Զինվորի տան Կրթական բաժնի ղեկավար Սաթենիկ Էլբակյանը:
Հաշվի առնելով ծրագրի մասնակիցների հետաքրքրվածությունը և կարևորելով նրանց պատրաստվածությունը՝ Հայէկոնոմբանկը նախաձեռնեց հավելյալ սեմինար-քննարկում Բանկային գործի վերաբերյալ: Բանկի Մասնաճյուղերի գործունեության պլանավորման և հսկողության բաժնի պետ Մարիաննա Մելիքջանյանը ներկայացրեց բանկային համակարգի օրենսդրական դաշտը, Կենտրոնական բանկի հիմնական գործառույթներն ու նպատակները, առևտրային բանկերի գործունեությունը: Հայէկոնոմբանկի Անձնակազմի կառավարման և ուսումնական ծրագրերի բաժնի պետ Մարիամ Գևորգյանը ներկայացրեց Հայէկոնոմբանկի հիմնական կառուցվածքը, էթիկայի և գործարար վարվելակերպի այն հիմնարար նորմերը, որոնք պարտադիր են Բանկի բոլոր աշխատակիցների համար: Անդրադարձ կատարվեց Բանկում աշխատանքի ընդունման ընթացակարգերին և աշխատակիցներին տրվող հիմնական առավելություններին:
«Մենք անչափ կարևորում ենք Զինվորի տան հետ իրականացվող այս ծրագիրը: Լիահույս ենք, որ կարող ենք առաջ շարժվել և Բանկում աշխատանքի հնարավորություն առաջարկել ծրագրի շահառուներին: Մենք երկու հիմնական բաժին ենք դիտարկում աշխատանքի համար՝ մասնաճյուղային ցանցի վարկային բաժնում և Հաճախորդների աջակցման կենտրոնում, բայց կախված տղաների հմտություններից և նախասիրություններից՝ կարող են դիտարկվել այլ ստորաբաժանումներ ևս», - նշեց Հայէկոնոմբանկի Գործադիր տնօրենի տեղակալ Վահե Ղազարյանը:
Հայէկոնոմբանկը մեծ պատասխանատվությամբ և հոգածությամբ է վերաբերվում Զինվորի տան հետ իրականացվող այս սոցիալական ծրագրին և լիահույս է շարունակել համագործակցությունը 2026 թվականին՝ արձանագրելով ավելի շոշափելի արդյունքներ:

Emphasizing the importance of corporate social responsibility, within the framework of its  Annual Meeting 2025, Armeconombank announced the launch of an important initiative in cooperation with Zinvori Tun Rehabilitation Center.
The cooperation includes two key programs. The first is an educational program for soldiers with disabilities, with the opportunity for subsequent employment at the Bank. The second program aims to expand the capacity of the Center by improving inpatient treatment facilities. Launched this year with a total budget of AMD 50 million, the program will continue in 2026 as well.
Nearly three dozen beneficiaries of the Center participated in the training courses jointly organized by Armeconombank and Zinvori Tun. The two-month program included courses in foreign language proficiency, computer skills, and soft skills, including stress resilience and communication skills development.
“At the initial stage, an assessment of educational needs was conducted, after which we proceeded with organizing the training courses. Particular attention was paid to enriching banking vocabulary in foreign languages and developing soft skills. Within the framework of the program, the participants gained highly practical knowledge and are genuinely enthusiastic about this project,” noted Satenik Elbakyan, Head of the Education Department of the Center, during a meeting between representatives of Zinvori Tun and the Bank.
Taking into account the strong interest of the program participants and emphasizing the importance of their awareness, Armeconombank initiated an additional seminar-discussion on banking sector. Marianna Melikjanyan, Head of Branches Activity Planning and Control Division at the Bank, presented the legislative framework of the banking system, the key functions and objectives of the Central Bank, and the operations of commercial banks.
Mariam Gevorgyan, Head of HR and Educational Programs at Armeconombank, introduced the Bank’s core structure, as well as the fundamental standards of ethics and business conduct mandatory for all employees. The discussion also covered recruitment procedures and the main benefits offered to employees.
“We attach great importance to this program implemented in cooperation with Zinvori Tun. We are hopeful that we can move forward and offer employment opportunities at the Bank to the program beneficiaries. We are currently considering two main areas for employment - the lending departments of the branch network and the Customer Support Center - but depending on the participants’ skills and preferences, other departments may also be considered,” noted Vahe Ghazaryan, Deputy CEO at Armeconombank.
Armeconombank is hopeful to continue the cooperation with Zinvori Tun in 2026, achieving more tangible results.