Սույն թվականի ապրիլի 16-ից սեպտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ կտեղաբաշխի իր կողմից թողարկված դրամային պարտատոմսերի հերթական տրանշը:
Դրամային պարտատոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմում է 3,0 մլրդ ՀՀ դրամ, որը ներառում է 300,000 հատ անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս՝ 10,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով: Պարտատոմսերի տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը կազմում է 11%, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս: Արժեկտրոնային եկամտի վճարումն իրականացվելու է կիսամյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի մարման ամսաթիվն է 16.04.2028թ.-ը:
Հիշեցնենք նաև, որ Բանկը 03.03.2025թ.-ից տեղաբաշխում է դոլարային պարտատոմսեր հետևյալ պայմաններով.
- 6.25% եկամտաբերությամբ, 60 ամիս ժամկետով,100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 5.0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով,
- 5.50% եկամտաբերությամբ, 36 ամիս ժամկետով, 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 5.0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով,
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագրի և թողարկման վերջնական պայմանների էլեկտրոնային տարբերակները կարելի է ներբեռնել aeb.am կայքից, իսկ թղթային տարբերակը հնարավոր է ձեռք բերել՝ այցելելով «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ գլխամասային գրասենյակ, հասցե՝ ք. Երևան, Ամիրյան 23/1:

In the period from 16 April to 16 September 2025, Armeconombank OJSC will distribute the subsequent tranches of  AMD bonds issued by it.
The total volume of AMD bonds amounts to AMD 3.0bn, which includes 300,000 units of nominal, non-documentary coupon bonds with a nominal value of AMD 10,000. The annual coupon yield of bonds is 11%, the  circulation period is 36 months. The payment of coupon income will be made in semi-annual intervals. The date for repaying the bonds is 16.04.2028.
Let us also remind you that starting from 3 March 2025, the Bank will place dollar-denominated bonds under the following conditions:
• With a 6.25% yield, 60 months’ tenor, a nominal value of USD 100, and a total volume of USD 5.0m
• With a 5.50% yield, 36 months’ term, a nominal value of USD 100, and a total volume of USD 5.0m
The Program Prospectus of bonds was registered by the Central Bank of Armenia on 2 April 2025.The electronic versions of the Program Prospectus and electronic version of the final terms of issue can be downloaded from aeb.en website, and the paper version can be obtained by visiting the Head Office of ARMECONOMBANK OJSC, address: 23/1 Amiryan Str., Yerevan).
We remind you that in accordance with the RA Law "On Guaranteeing the Compensation of Bank Deposits of Natural Persons", funds attracted by nominal coupon bonds issued by the Bank are considered a guaranteed bank deposit and are guaranteed by the Deposit Guarantee Fund.