Հայէկոնոմբանկի և Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի (IBRS Council) համագործակցության շրջանակում Հայէկոնոմբանկի գործարար հաճախորդները հնարավորություն ունեցան  ծանոթանալու IBRS խորհրդի ծրագրերին:
2026թ. փետրվարին կայացած տեղեկատվական հանդիպման ընթացքում արտահանման նոր շուկաներով և մասշտաբավորմամբ հետաքրքրվող գործարարներին ներկայացվեցին IBRS-ի առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ համաֆինանսավորվող բիզնես նախագծերը, ինչպես նաև՝ որպես Հայէկոնոմբանկի հաճախորդ, բիզնես ծրագրերում ներգրավվելու արտոնյալ պայմանները։
IBRS խորհրդի նախագահ Մարիամ Մանուկյանը, ներկայացնելով խորհրդի աշխատանքները, անդարադարձավ 2026 թվականին նախատեսվող հիմնական ծրագրերին, որոնց նպատակն է նպաստել հայկական բիզնեսի ինտեգրմանը միջազգային շուկայում, ձևավորել փոխգործակցության երկարաժամկետ հարթակներ և աջակցել արտահանմանն ու ներդրումային գործընթացներին։
Հայէկոնոմբանկի Մարքեթինգի բաժնի պետ Արման Տոնիկյանը նշեց, որ IBRS խորհրդի հետ համագործակցությամբ Հայէկոնոմբանկի գործընկերները պարբերաբար իրազեկվելու են խորհրդի ընթացիկ ծրագրերի մասին և հնարավորություն են ունենալու մասնակցել խորհրդի կողմից իրականացվող միջոցառումներին՝ հավելելով, որ նման տեղեկատվական հանդիպումները միտված են նաև գործարարության մասին գիտելիքների հարստացմանը:
Գործարարները հետաքրքրված էին Հայաստանից տարբեր շուկաներ արտահանման մանրամասներով, միջազգային շուկաներում նոր գործընկերներ գտնելու հնարավորություններով, ինչպես նաև IBRS խորհրդին անդամակցելու պայմաններով:
Հայէկոնոմբանկի և IBRS խորհրդի միջև ձևավորված գործընկերությունը հնարավորությունների նոր հարթակ է  հայ գործարարների համար բիզնես գիտելիքները հարստացնելու և նոր շուկաներ մուտք գործելու համար:

Within the framework of cooperation between Armeconombank and the Council of International Business Relations Support (IBRS), the bank’s business clients had the opportunity to become acquainted with the Council’s programs.
During an informational meeting held in February 2026, entrepreneurs interested in expanding into new export markets and scaling their businesses were introduced to IBRS’s upcoming initiatives. These included co-financed business projects, as well as preferential terms for participation in business programs available to Armeconombank clients.
The President of the IBRS Council, Mariam Manukyan, presented the Council’s activities and outlined the key programs planned for 2026. These initiatives aim to facilitate the integration of Armenian businesses into international markets, establish long-term cooperation platforms, and support export and investment processes.
Arman Tonikyan, Head of the Marketing Department at Armeconombank, noted that through cooperation with the IBRS Council, the bank’s partners will regularly receive updates on the Council’s ongoing programs and will have the opportunity to participate in events organized by the Council. He added that such informational meetings are also intended to enhance business knowledge and expertise.
Entrepreneurs expressed interest in export opportunities from Armenia to various markets, possibilities for finding new partners in international markets, as well as the terms of membership in the IBRS Council.
The partnership established between Armeconombank and the IBRS Council creates a new platform of opportunities for Armenian entrepreneurs to enrich their business knowledge and enter new markets.