Անվտանգ և հուսալի թվային միջավայր ձևավորելը Հայէկոնոմբանկի առաջնային նպատակներից է, որին հետամուտ լինելով՝ Բանկը վերջերս մասնակցել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ կազմակերպված CyberGEN 2025 կոնֆերանսին և դրան հաջորդած Bug Bounty միջոցառմանը:
Եթե կոնֆերանսը տեսական գիտելիքները զարգացնելու հնարավորություն էր, ապա Bug Bounty-ին՝ այդ գիտելիքներն իրական կյանքում օգտագործելու լավ հնարավորություն, որի նպատակն էր հայտնաբերել մի քանի ֆինանսական կազմակերպությունների համակարգերի հնարավոր խոցելիությունները՝ կանխարգելելով դրանց բացահայտումը և անօրինական օգտագործումը կիբերհանցագործների կողմից։
Bug Bounty միջոցառման ողջ ընթացքում, որը տևեց շուրջ 48 ժամ, AEB Mobile և AEB Online համակարգերը հաջողություններ են գրանցել, իսկ բացահայտված թերությունները հիմք են դարձել դրանց պաշտպանվածությունն ուժեղացնելու համար՝ գիտակցելով, որ աշխարհում չկան կատարյալ համակարգեր, ընդ որում՝ դրանք պետք է մշտադիտարկվեն, որպեսզի լինեն ավելի անվտանգ տարատեսակ կիբերհարձակումների դեպքում:
CyberGEN 2025-ը և դրան հաջորդած Bug Bounty միջոցառումը ՀՀ ԿԲ-ի և Հայէկոնոմբանկի արդյունավետ համագործակցության վառ օրինակ է՝ ուղղված հաճախորդների թվային պաշտպանվածության բարձրացմանը և գործարքների իրականացման անվտանգությանը։
Նմանօրինակ միջոցառումները կարևոր դեր ունեն կիբերանվտանգության ոլորտի զարգացման, փորձի փոխանակման և ֆինանսական համակարգերի կիբեռանվտանգության ամրապնդման գործում։
Bug Bounty միջոցառման ընթացքում առավել բարձր արդյունավետություն ցուցաբերած կիբերանվտանգության թիմերը պարգևատրվեցին Հայէկոնոմբանկի կողմից:

Creating a secure and reliable digital environment is one of Armeconombank’s primary goals. In pursuit of this objective, the Bank recently participated in the CyberGEN 2025 conference and the subsequent Bug Bounty event organized by the Central Bank of Armenia.
While the conference provided an opportunity to enhance theoretical knowledge, the Bug Bounty offered a valuable chance to apply that knowledge in real-life scenarios. Its goal was to identify potential vulnerabilities in the systems of several financial institutions, thereby preventing their exposure and illegal use by cybercriminals.
Throughout the 48-hour Bug Bounty event, the AEB Mobile and AEB Online systems performed successfully, and the identified shortcomings served as a basis for strengthening their security. This reflects the understanding that there are no perfect systems in the world, and that continuous monitoring is essential to ensure greater safety in case of various types of cyberattacks.
CyberGEN 2025 and the subsequent Bug Bounty event are vivid examples of effective cooperation between the Central Bank of Armenia and Armeconombank, aimed at enhancing customers’ digital protection and ensuring the security of transactions.
Such events play an important role in the development of the cybersecurity field, the exchange of experience, and the strengthening of cybersecurity of financial systems.
The cybersecurity teams demonstrating the highest efficiency during the Bug Bounty event were awarded by Armeconombank.